Sposób na rozstępy

Dzięki technikom laserowym dostępnym w gabinetach medycyny estetycznej można pozbyć się rozstępów raz na zawsze. Dla większości kobiet walka z nimi jest kwestią niezwykle ważną, szczególnie przed sezonem letnim. Problem ten nie omija jednak także mężczyzn.

Rozstępy często pojawiają się już w okresie dojrzewania lub w czasie ciąży. Zdarza się, że towarzyszą także gwałtownemu przyrostowi masy ciała na skutek tycia, czy budowania masy mięśniowej.

– Rozstępy, najprościej rzecz ujmując, to blizny wynikające z deficytu kolagenu i elastyny w naszej skórze – mówi Joanna Wójcik, lekarz z gabinetu medycyny estetycznej Estina. Jak tłumaczy w początkowej fazie są czerwonawe lub sinoczerwone, a za ich powstawanie odpowiada proces zapalny związany z uszkodzeniem włókien kolagenowych w obrębie skóry właściwej.

– Rozstępy z czasem zabliźniają się, a ich barwa zmienia się wtedy na perłowobiałą, stają się pomarszczone i zapadnięte – opisuje problem dr Wójcik, która jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i AntiAging, działącego przu Polskim Towarzystwie Lekarskim.

Nieestetyczne paski pojawiają się w większości przypadków na brzuchu, pośladkach, pachwinach i udach. Czasem rozstępy zdarzają się także na biuście. Na co dzień można je łatwo ukryć pod ubraniem. Blizny jednak stają się problemem, kiedy ktoś zamierza założyć strój kąpielowy podczas urlopu lub wychodząc na basen.

Jak usunąć rozstępy?

Na pojawienie się rozstępów bardzo często nie mamy wpływu, ale na ich leczenie owszem. Przede wszystkim pacjent musi sobie uświadomić, że nie jest na rozstępy skazany i że można się ich pozbyć. Popularne kremy czy balsamy kupione w drogerii, mogą okazać się słabym orężem w walce z rozstępami. Konieczna może być wizyta w gabinecie medycyny estetycznej.

– Leczenie rozstępów na ogół wymaga stosowania terapii łączonych i jest dość czasochłonne – mówi dr Joanna Wójcik. Według niej przede wszystkim trzeba obrać taką strategię terapeutyczną, która będzie stymulowała procesy regeneracyjne skóry.

– W gabinecie medycyny estetycznej można usunąć rozstępy przy pomocy terapii laserem Fraxel, za pomocą peelingów medycznych i mezoterapii igłowej – informuje lekarka bielskiego gabinetu. Podkreśla, że każdy przypadek jest inny, dlatego w skutecznym leczeniu rozstępów łączy się kilka metod.

Jak tłumaczy użycie lasera podczas leczenia rozstępów ma na celu pobudzenie regeneracji skóry, co sprawia, że rozstępy stają się mniej widoczne. Z kolei peelingi chemiczne stymulują produkcję nowych komórek naskórka.

– Leczenie można rozpocząć zawsze, jednak u osób młodszych skóra łatwiej się regeneruje i rezultaty mogą pojawić się szybciej – mówi Joanna Wójcik. Koszt leczenia uzależniony jest od stosowanych metod oraz od wielkości obszaru skóry pokrytej rozstępami.

Kosmetyczne placebo?

W kolorowej prasie kobiecej bardzo często pojawiają się reklamy różnego rodzaju kosmetyków wspomagających zwalczanie rozstępów. Zdaniem dr Wójcik zwykle skuteczność tego typu specyfików jest dość wątpliwa, ponieważ preparaty te działają od zewnątrz, a istota problemu leży w głębi skóry.

– Rozstępy są głębokimi zmianami, których przyczyny leżą w skórze właściwej – zwraca uwagę dr Joanna Wójcik. Według niej satysfakcjonujące rezultaty przynieść może tylko terapia obejmująca całą grubość skóry.

– Kremy w swoim działaniu nie przekraczają granicy naskórka, dlatego ich skuteczność jest znikoma – uważa lekarz. Jak tłumaczy kosmetyki do walki z rozstępami zawierają w swoim składzie liczne substancje czynne np. kolagen, wyciągi roślinne i oleje. Składniki te mogą pomóc tylko w początkowej fazie powstawania zmian skórnych.

– Jeśli natomiast rozstępy przybrały już barwę białą, tego typu środki nie są w stanie ich zmniejszyć ani usunąć. Warto zatem zachować zdrowy rozsądek, zanim wyda się majątek na kremy i balsamy zwalczające rozstępy – radzi dr Joanna Wójcik.

Ważna profilaktyka

Dr Joanna Wójcik przekonuje zapobiegania pojawianiu się rozstępów. W tym celu należy utrzymywać swoją skórę w dobrej kondycji.

Do profilaktyki należy unikanie drakońskich diet, które zwykle powodują niedobór ważnych minerałów – cynku i krzemu oraz innych składników odżywczych (przede wszystkim witamin A, E, PP, B5).

– Właściwe odżywanie poparte odpowiednimi ćwiczeniami pomoże ujędrnić skórę oraz zachować odpowiednią wagę, dzięki czemu zapobiegniemy pojawieniu się rozstępów lub nie dopuścimy do powstawania nowych – podkreśla dr Joanna Wójcik.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>