Kongres SLDE: pojawiło się światełko w tunelu

9 marca w Warszawie rozpoczął się trzydniowy XIX Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging. – Mamy ponad 1300 zgłoszonych lekarzy uczestników – podkreślała podczas otwarcia konferencji Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE), które organizuje wydarzenie. Informowała, że ruszyła z miejsca sprawa prawnego uregulowania zabiegów estetycznych

Pojawiło się światełko w tunelu – mówiła Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes SLDE w kontekście starań o prawne uregulowanie wykonywania lekarskich zabiegów estetycznych. Miała na myśli poniedziałkową (5 marca) senacką Komisję Zdrowia. Jak informowaliśmy w portalu rynekestetyczny.pl w ocenie członków komisji i zaproszonych ekspertów zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinny być zarezerwowane dla lekarzy.

Więcej na ten temat w artykule: Komisja Zdrowia: medycyna estetyczna dla lekarzy

Będzie zakaz?

Posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia zakończyło się postulatem przewodniczącego senatora Waldemara Kraska (PiS), by zebrani przesłali propozycje zmian legislacyjnych. W komisji uczestniczyli m. in. konsultanci krajowi w dziedzinie chirurgii plastycznej oraz w dziedzinie dermatologii a także dr Ewa Kaniowska, wiceprezes SLDE.

Po latach starań udało się doprowadzić do spotkania w Senacie, w gronie ekspertów na temat uregulowań w dermatologii estetycznej – mówiła podczas otwarcia XIX Kongresu SLDE dr Ewa Kaniowska. Podkreślała, że w spotkaniu uczestniczyli zarówno przedstawiciele środowiska lekarskiego, jak i Ministerstwa Zdrowia oraz parlamentarzyści.

Jak opowiadała, w szczególności prezentacja dokumentacji, dotyczącej występujących po zabiegach niewykwalifikowanych osób powikłań, zrobiła na zebranych ogromne wrażenie. Pod wrażeniem byli nie tylko przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Senatu, ale nawet doświadczeni lekarze specjaliści, którzy brali udział w posiedzeniu.

Zdaniem dr Ewy Kaniowskiej jest realna szansa, że do porządku prawnego zostanie wprowadzony zakaz wykonywania zabiegów medycznych przez kosmetyczki i osoby bez wykształcenia lekarskiego. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mogła powiedzieć, że to się dokonało – stwierdziła wiceprezes SLDE.

“Rynek estetyczny” na XIX Kongresie SLDE

Dr Ewa Kaniowska informowała też, że w najbliższych latach pojawią się obostrzenia unijne, dotyczące wykorzystywania wyrobów medycznych w zabiegach estetycznych. Źródłem informacji, przekazywanych przez wiceprezes SLDE jest najnowszy numer magazynu „Rynek estetyczny”. Jest on dostępny na Kongresie SLDE, natomiast przed końcem marca pojawi się na rynku i dotrze do prenumeratorów. “Rynek estetyczny” jest patronem medialnym XIX Kongresu SLDE.

Program merytoryczny

Barbara Walkiewicz-Cyrańska podkreślała, że XIX Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging to wydarzenie naukowe. Wykłady rozpoczęły się w piątek (9 marca). Pierwsza odbyła się sesja biznesowa. – Oprócz tego, że wykonujemy działania medyczne, to musimy borykać się z problemami prawnymi i organizacyjnymi – tłumaczyła prezes SLDE.

Również w piątek miał miejsce cały blok wykładów nt. medycyny regeneracyjnej. Wziął w niej udział m. in. dr Mark Berman z USA, który opowiadał o możliwościach wykorzystania komórek macierzystych pozyskiwanych z tłuszczu. – To wybitny specjalista, naukowiec i jednocześnie praktyk, który wykonuje zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej – mówiła Barbara Walkiewicz-Cyrańska.

Jej zdaniem w sobotę (10 marca) jedną z najważniejszych sesji jest ta poranna – poświęcona powikłaniom. Serdecznie zapraszała też na wieczorną „Perłową Galę” w hotelu Victoria. – Oglądałam Oscary i nie wiem, czy u nas nie będzie lepiej. Czekam na opinię, która gala była lepsza – mówiła podkreślając, że nie zrezygnuje z obecności na wieczornej imprezie nawet mimo usztywnionej po urazie nogi. Trzeba dodać, że prezes SLDE podczas pierwszego dnia konferencji poruszała się na wózku z powodu unieruchomionej kończyny.

Na niedzielę (11 marca) polecała m. ni. pierwszą sesję poświęconą szeroko rozumianej medycynie anti-aging. Zwracała też uwagę na tematy związane z ginekologią estetyczną oraz z seksuologią. Pojawią się wykłady dotyczące nie tylko – jak to zwykle bywa – kobiet, ale także mężczyzn. – Będzie z nami szef wrocławskiego “Centrum Zdrowia Mężczyzny” Dariusz Kałka – informowała Barbara Walkiewicz-Cyrańska. Na koniec zaplanowany jest ciekawy blok tematów, dotyczących regeneracji i biorewitalizacji skóry.

Źródło: rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>