Naukowcy: operacje plastyczne twarzy mogą odmłodzić o 7 lat

Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Archives of Facial Plastic Surgery” wynika, że osoby po zabiegach chirurgii plastycznej w okolicach twarzy i szyi wyglądają średnio o około 7 lat młodziej.

Dr. Nitin Chauhan chirurg plastyczny z University of Toronto (Kanada) kierował zespołem naukowców, którzy prowadzili obserwacje 60 pacjentów (głównie kobiet) od 45 do 72 roku życia, którzy w latach 2005-2008 poddali się operacjom plastycznym twarzy i szyi.

Obserwacje pacjentów były prowadzone w trzech grupach. W pierwszej grupie znalazły się osoby, które przeszły lifting twarzy oraz lifting szyi (22 pacjentów). Do drugiej grupy włączono osoby po liftingu twarzy i szyi oraz po plastyce powiek (17 pacjentów). Trzecia grupa składała się z osób, które przeszły lifting twarzy i szyi, lifting powiek oraz lifting czoła (21 pacjentów).

7,2 lat młodziej

Pacjentom wykonano zdjęcia przed operacjami oraz 6 lat po operacjach. O ocenę wieku, biorących udział w badaniu osób poproszono studentów. Co ciekawe okazało się, że oglądając fotografie, wykonane przed operacjami, ocenili oni wiek badanych osób średnio na 1,7 lat mniej, niż było w rzeczywistości.

Ocena zdjęć badanych osób po operacjach wypadła jeszcze lepiej. Okazało się, że pacjenci wyglądają średnio na około 8,9 lat młodszych, w porównaniu z ich rzeczywistym wiekiem. Ponadto ocena twarzy na fotografiach pokazała, że po operacjach wyglądają o około 7,2 lat młodziej, niż przed operacjami.

Jak informuje dr Nitin Chauhan efekt odmładzający operacji chirurgicznych był oceniany nieco gorzej w pierwszej grupie pacjentów (po liftingu twarzy i szyi). Jednak w przypadku trzeciej grupy pacjentów (lifting twarzy i szyi, lifting powiek, lifting czoła) ocena wieku po operacjach wypadła – zdaniem lekarza – spektakularnie.

Młodziej ale…

Dla uwiarygodnienia oceny wieku badane osoby nie mogły mieć makijażu, gdy wykonywano im fotografie. Naukowcy nie wykluczają, że na ocenę wieku pacjentów mogły mieć wpływ czynniki psychologiczne, np. fakt, że po operacji pacjenci byli bardziej zadowoleni ze swojego wyglądu. Naukowcy przeprowadzający badania zapewniają, że przy projektowaniu modeli statystycznych do oceny wieku pacjentów starano się uwzględnić różne efekty, które mogłyby zniekształcić wyniki.

Podsumowując wyniki badań dr Nitin Chauhan podkreślił, że jego zespołowi udało się zaprezentować skalę postrzeganej po operacjach plastycznych twarzy zmiany wieku pacjentów. Według niego efekt odmłodzenia jest tym większy, im więcej wykona się procedur chirurgicznych. Zdaniem Chauhana skala efektu odmłodzenia nie jest wprost uzależniona od przedoperacyjnego wieku pacjenta.

Prezes American Society of Plastic Surgeons, dr. Malcolm Roth, komentując wyniki badań doradzał pacjentom, żeby poddawali się operacjom plastycznym tylko u doświadczonych chirurgów, którzy legitymują się odpowiednimi uprawnieniami. Ostrzegał również, że u części osób występują powikłania po operacjach. Przypominał, że zgodnie ze statystykami są też pacjenci, którzy nie są zadowoleni z efektów operacji.

 

Źródło: „Archives of Facial Plastic Surgery”, PAP


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>