Naukowcy: prace nad lekiem zachowującym młodość mięśni

Brytyjsko-amerykański zespół badawczy odkrył główny czynnik, który powoduje spadek zdolności regeneracyjnych mięśni – informuje “Nature”.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, King’s College London oraz Massachusetts General Hospital badali komórki macierzyste mięśni, które odpowiadają za naprawę uszkodzeń, a których liczba zmniejsza się w procesie starzenia (Komórki tego typu tworzą nowe włókna mięśniowe. Proces naprawy kończy się uzupełnieniem zasobu uśpionych komórek macierzystych, co za tym idzie mięsień zachowuje zdolność do regeneracji) – informuje portal PAP Nauka w Polsce.

Podczas badań na myszach badacze odkryli w mięśniach starych gryzoni wysoki poziom białka FGF2, które stymuluje komórki macierzyste do podziałów. Okazało się, że białko może “budzić” komórki macierzyste nawet wtedy, gdy ich działanie nie jest potrzebne, co wiąże się z systematycznym zmniejszaniem się liczby tego typu komórek.

Naukowcy zdecydowali się na zapobieganie niepotrzebnej aktywacji poprzez podanie inhibitora FGF2. Dzięki temu udało się zatrzymać zanikanie komórek macierzystych w mięśniach. Zdaniem badaczy daje to nadzieję na opracowanie w przyszłości leku, zapobiegającego starzeniu się mięśni.

 

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>