Prof. Romuald Olszański o alergii na hialuronidazę

Hialuronidaza może służyć do niwelowania hiperkorekcji lub leczenia powikłań po wypełniaczach. W przypadku zatoru naczynia podanie jej jest w stanie uratować pacjenta przed martwica a nawet ślepotą. Sama jednak też może być powodem powikłań, ponieważ bywa, że wywołuje reakcje alergiczne. Doświadczeniami z hialuronidazą dzieli się znany dermatolog prof. Romuald Olszański.

Kiedy stosuje się hialuronidazę i w jakim celu?

Romuald Olszański: – Hialuronidaza jest enzymem przyspieszającym biodegradację usieciowanych wypełniaczy kwasu hialuronowego. Dlatego w medycynie estetycznej stosuje się ją w reakcji na  niepożądane efekty takie jak: powikłania naczyniowe, biofilmy bakteryjne, ziarniniaki, nadkorekcja, przemieszczenie kwasu hialuronowego, efekt Tyndalla, guzki, grudki, czy przetrwały obrzęk.

Najbardziej niebezpieczne są powikłania naczyniowe, które mogą spowodować nie tylko martwicę, ale i utratę wzroku. Wtedy lekiem z wyboru jest podanie hialuronidazy w wysokich dawkach.

W medycynie hialuronidaza jest stosowana od 1949 roku. Najwięcej powikłań  po jej stosowaniu zanotowano w okulistyce. Natomiast w medycynie estetycznej hialuronidaza jest stosowana od roku 2004. Kwas hialuronowy to jedyny wypełniacz stosowany w medycynie estetycznej, który ma skuteczne antidotum – hialuronidazę. Między innymi z tego powodu jest najczęściej stosowanym wypełniaczem.

Jakie są objawy alergii na hialuronidazę?

Hialuronidaza jest pochodzenia odzwierzęcego – najczęściej wołowa lub barania. Dlatego możliwe jest wystąpienie zarówno reakcji alergicznej typu natychmiastowego, jak i opóźnionego. Objawy alergii na hialuronidazę można podzielić na reakcje miejscowe i ogólne. Najczęściej występuje odczyn miejscowy tj.  świąd, rumień, obrzęk.  Rzadziej występują odczyny ogólne tj. pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy.

Czy  testy uczuleniowe należy wykonać  każdemu pacjentowi, któremu chcemy podać kwas hialuronowy?

Każdemu  pacjentowi, któremu po raz pierwszy podajemy hialuronidazę, należy wykonać test alergiczny tzw. Skin Prick. Oprócz hialuronidazy do testu stosujemy histaminę i sól  fizjologiczną. Test dodatni to bąbel pokrzywkowy i rumień w miejscu podania hialuronidazy równy lub większy od odczynu na histaminę. Wyniki testu są odczytywane po 30 minutach.

Czy ujemny  test Skin Prick zawsze świadczy, że nie ma alergii na hialuronidazę?

Test Skin Prick  wykrywa immunoglobuliny E, świadczące o alergii na hialuronidazę. Dotyczy to alergii typu I – natychmiastowego. Hialuronidaza wywołuje także alergię typu IV – czyli opóźnionego, któremu pośredniczy immunoglobulina G. Jej nie wykrywamy testem Skin Prick.

Jeśli u pacjenta występuje tylko alergia typu IV, w której występuje immunoglobulina G, to w takim przypadku test Skin Prick nie da wyniku pozytywnego. W celu wykluczenia alergii typu IV, hialuronidazę w celach leczniczych można podać dopiero po 72 godzinach od wykonania ujemnego testu Skin Prick, ponieważ objawy alergii na hialuronidazę typu opóźnionego występują do 3 dni od podania hialuronidazy.

Jak leczymy alergię na hialuronidazę?

(…)

(Cały wywiad dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>