Anti-aging czyli korzystne starzenie się

Pierwsze objawy starzenia się organizmu ludzkiego zaczynają się pojawiać około 25 roku życia. – Medycyna anti-aging jest w istocie medycyną prewencyjną – mówi w wywiadzie dr hab. Ernest Kuchar specjalista medycyny sportowej, wykładowca Kongresu Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. – Zdrową starość zapewnią sobie ci z nas, którzy to zrozumieją i od razu podejmą działania uprzedzające

Ernest Kuchar Fot. Mateusz Kalinowski | Voldius
Ernest Kuchar

– Panie Doktorze, skąd u Pana, lekarza sportowego, wzięło się zainteresowanie biologią starzenia i medycyną anti-aging?

Ernest Kuchar: – Taka jest potrzeba chwili. W ostatnich kilkudziesięciu latach obserwujemy postępujący szybko proces starzenia się społeczeństw Europy. To nie jest tylko teoria. Obserwuję skutki tego procesu w swoim w gabinecie. Trafia do mnie coraz więcej ludzi aktywnych, głównie byłych sportowców, którym ciężko pogodzić się ze spadkiem formy, związanym z wiekiem.

Zresztą co tu ukrywać. Sam też odczuwam upływ czasu. Tymczasem medycyna sportowa od samego początku zajmowała się przecież pomocą w uzyskiwaniu jak najlepszej sprawności, wydolności oraz poprawianiu regeneracji organizmu człowieka. Co za tym idzie wypracowała skuteczne metody wspomagania wydolności fizycznej oraz hamowania niekorzystnych procesów fizjologicznych. Można je przenieść na grunt strategii przeciwstarzeniowej.

– Czy w Polsce są lekarze, zajmujący się medycyną anti-aging?

– Coraz więcej lekarzy i pacjentów dostrzega problem starzenia się społeczeństwa. Wielu lekarzy przygotowuje się do zajmowania się medycyną przeciwstarzeniową. Powstały już organizacje zawodowe, które przygotowują specjalistyczne szkolenia np. Polska Rada Anti-Aging, Polskie Towarzystwo Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej czy Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.s

– Panie Doktorze, tylko co można poradzić na starzenie, czy to jest rodzaj choroby?

– Starzenie się to niestety fizjologia człowieka, podobnie jak wszystkich ssaków i żywych organizmów. Jest naturalnym procesem, który rozpoczyna się po uzyskaniu dojrzałości płciowej. Starzenie się nie jest zatem chorobą, lecz etapem w życiu.

– Na czym polega ten proces?

– Upraszczając można powiedzieć, że starzenie polega na pogorszeniu się funkcji komórek i właściwie wszystkich procesów fizjologicznych, czego konsekwencją jest zwiększona śmiertelność, większa podatność na choroby, zmniejszona zdolność reakcji na stres oraz upośledzona homeostaza, czyli zdolność do utrzymywania równowagi środowiska wewnętrznego organizmu. Co istotne starzenie się zazwyczaj nie powoduje dolegliwości.

– Czy w takim razie w ogóle coś można zrobić?

– Jak wspomniałem nasze starzenie się jest nieuniknione, jednak proces ten może postępować w różnym tempie u poszczególnych ludzi. Może też przebiegać z różną intensywnością w poszczególnych okresach życia człowieka. Moim zdaniem celem medycyny anti-aging jest doprowadzenie do korzystnego starzenia się.

– Tylko co to znaczy starzeć się korzystanie, czy starzenie się może być w ogóle korzystne?

– Kiedy mówię o korzystnym starzeniu się mam na myśli możliwie jak najwolniejsze, w jak najlepszym zdrowiu i bez dolegliwości…. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>