Obowiązkowa maseczka a skóra twarzy

Od kilku tygodni noszenie w miejscach publicznych maseczek zakrywających usta i nos jest rutyną i obowiązkiem. Wiele osób zastanawia się, czy zasłanianie twarzy aby na pewno jest bezpieczne dla naszej skóry. O tym jakich zasad warto przestrzegać i jak właściwie pielęgnować skórę w tym niełatwym czasie opowiada dermatolog Aleksandra Jagielska, szefowa warszawskiej placówki „Sthetic”

Temat zasadności noszenia masek wzbudza sporo wątpliwości. – Należy jednak zaznaczyć, że noszenie maseczek w miejscach publicznych na ten moment jest naszym obowiązkiem i do odgórnego nakazu powinniśmy bezapelacyjnie się stosować – uważa Aleksandra Jagielska. – Nie zmienia to jednak faktu, że skóra, która przez wiele godzin przykryta jest maseczką narażona jest na niekorzystny, wilgotny mikroklimat – dodaje.

Lekarka zwraca uwagę, że jest to idealne środowisko do namnażania się bakterii, drożdżaków i innych drobnoustrojów. W efekcie na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości oraz podrażnienia. Jej zdaniem noszenie maski może też prowadzić do zaostrzenia zmian trądzikowych. – Dlatego warto stosować odpowiednią pielęgnację – radzi.

Jaka maseczka dla skóry

Wybór dostępnych na rynku masek jest ogromny. Jednymi z najczęściej wybieranych są maseczki bawełniane. Zdaniem doktor Aleksandry Jagielskiej bawełna jest dobrym wyborem dla skóry, a kontakt z taką maseczką jest w miarę bezpieczny. – Jeszcze lepszym wyborem będzie bawełna organiczna – uważa. Trzeba się jednak upewnić, czy to co dobre dla skóry, będzie spełniało swoją podstawową ochronną rolę i czy przewiewny materiał będzie stanowił większą barierę, niż powietrze.

Zdaniem dermatolog dla skóry najlepiej będzie, jeśli materiał będzie jak najbardziej “czysty”. – Im mniej wszelkiego rodzaju domieszek, czy barwników, tym lepiej – uważa lekarka i dodaje, że o taką maseczkę należy odpowiednio dbać.

Pierzemy ją w temperaturze 60 stopni Celsjusza, używamy do tego celu delikatnych detergentów – radzi. Nie zaleca stosowania płynów do płukania, a w szczególności tych o intensywnym zapachu, ale jednocześnie przypomina o bardzo dokładnym wypłukaniu maski.

Pielęgnacja w czasie pandemii

W czasie, gdy nieustannie nosimy maseczki ochronne istotna jest – zdaniem doktor Jagielskiej – właściwa pielęgnacja skóry. – Ważne jest, by zachować jej naturalną barierę ochronną. Powinniśmy stosować żele i pianki myjące skórę o neutralnym pH – mówi dermatolog.

Według niej jeżeli chodzi o kremy, należy odpowiednio dobierać je do typu skóry a w składach warto szukać witamin A i E, aloesu, czy nagietka, które mają właściwości łagodzące. – Warto również korzystać z dobrodziejstwa ceramidów, czy olejów, np. pestek malin, wiesiołka, czy migdałów – dodaje lekarka.

Przypomina też o istotnej roli ochrony przeciwsłonecznej. – W szczególności, gdy wychodzimy z domu na dłużej – mówi. – Kremów z filtrem nie musimy stosować pod maskę, ale o czole czy okolicy pod oczami warto pamiętać – radzi lekarka.

Maseczka przy atopowym zapaleniu skóry

Doktor Aleksandra Jagielska zwraca uwagę, że noszenie masek może być niekomfortowe dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jej zdaniem niestety objawy AZS mogą się nasilać, noszenie maseczki może prowadzić do powstawania podrażnień i alergii kontaktowych.

Właśnie dlatego niezwykle istotny jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, które najlepiej, gdy będą produktami aptecznymi lub specjalistycznymi dermokosmetykami – uważa dermatolog. – To ważne, by produkty do pielęgnacji były bezzapachowe, a także pozbawione barwników i konserwantów, które dodatkowo mogą podrażniać skórę – podkreśla.

Przypomina, że aby noszenie maseczki miało sens, musi ona dokładnie przylegać do twarzy. Niestety z tego samego powodu skóra może się pocić, mogą pojawiać się otarcia. Co zrobić w sytuacji, gdy nie uda nam się temu zapobiec?

–  Z pomocą przychodzą różnego rodzaju natłuszczające kremy i maści. Dobrze sprawdzą się np. te z witaminą A i E oraz tlenkiem cynku – mówi lekarka. – W przypadku poważniejszych problemów, utrzymujących się dłuższy czas, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem – radzi.

Źródło: rynekestetyczny.pl/Sthetic


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>