Problemy psychiczne w gabinetach estetycznych

W ostatnim czasie w USA naukowcy analizowali jak wielu pacjentów estetycznych ma kłopoty psychiatryczne. Ich zdaniem chirurg plastyczny, czy lekarz zajmujący się estetyką podczas wywiadu powinien zwrócić uwagę na ewentualne zaburzenia pacjenta, które mogą wpłynąć na zadowolenie z zabiegu i postrzeganie efektu. Dodatkowo warto pamiętać, że przyjmowane leki mogą wpływać na wyniki terapii

U pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychiatrycznymi obserwuje się – pomimo technicznie zadowalających efektów estetycznych procedur – złą ocenę zabiegów, czy niezadowolenie z wyglądu i jakości życia. Istnieje kilka badań, które analizowały związek między zaburzeniami psychicznymi a wynikami zabiegów kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Okazało się m. in., że osoby z zaburzeniami psychiatrycznymi mogą mieć skłonność do poddawania się takim zabiegom. Lekarzy z University of Kansas School of Medicine (USA) zainteresowały badania z 1960 r., które wykazały, że aż 72,4% pacjentów, u których przeprowadzono w sumie 98 zabiegów chirurgii plastycznej cierpiało na zaburzenia psychiczne.  W 2000 r. przeprowadzili obszerne analizy, które nie dowiodły już ścisłej korelacji pomiędzy pacjentami medycyny estetycznej a pacjentami psychiatrycznymi. Więc jak jest naprawdę?

Czujność wskazana

W 2019 r. amerykańscy naukowcy – dr n. med. Benjamin Jang i dr n. med. Dhaval R. Bhavsar z University of Kansas School of Medicine – po zapoznaniu się z wynikami badań z 1960 r. postanowili problem przeanalizawać jeszcze raz. Ustalili, że spośród 1000 pacjentów, poszukujących zmiany wyglądu w wyniku zabiegów chirurgii plastycznej, 441 (44,1%) ma lub miało w przeszłości zaburzenia psychiczne.

Najczęściej występującymi zaburzeniami psychicznymi były duże zaburzenie depresyjne (50,6%) i zaburzenie lękowe (32,9%). Wyniki podkreślają znaczenie czujności lekarza, który powinien zwrócić uwagę na ewentualne kłopoty psychiczne pacjenta.

Wnikliwy wywiad zaleca także prof. Alex Clarke, psycholożka kliniczna ze szpitala Royal Free w Londynie. Z jej badań, które w 2013 r. zostały zaprezentowane w “The Times”, wynika, że co siódma osoba decydująca się na operację plastyczną cierpi na zaburzenia psychiczne, a lekarze nie dokładają należytych starań, by w porę wychwycić chorobę i odradzić operację.

Jej zdaniem, pacjenci szukają w chirurgii plastycznej sposobu na rozwiązanie swoich problemów psychicznych, zamiast zwrócić się po profesjonalną poradę do psychologa lub psychiatry. Na podstawie swoich analiz prof. Clarke doszła do wniosku, że dla jednej trzeciej pacjentów operacja plastyczna nie była dobrym rozwiązaniem. Mimo że sami o nią prosili.

A jak to wygląda w Polsce?…. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2019

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: PM/Rynek estetyczny


Komentarze

  • Haha dobre, nieudany zabieg doktora czy kosmetolożki równa się natychmiastowe zaburzenie psychichne u pacjentki. Nie ma to jak zrzucać odpowiedzialność na jakieś domniemane zaburzenia psychiczne pacjenta tuż po nieudanym zabiegu. To chyba oczywiste że pojawia się wtedy gorsza kondycja psychiczna, bo wpływa to na obniżenie samooceny człowieka i stany depresyjne etc.

    • Witam, Pani tego artykulu nie zupelnie zrozumiala. Tu chodzi o problem natury psychicznej ktory kieruje ludzi z brakiem poczucia wlasnej wartosci do gabinetow estetycznych. I to jest najbardziej bolesne, ze lekarze doskonale ten problem znaja i na tych ludziach szczegolnie kobietach robia fortune. To sa pacjenci ktorzy potrzebuja psychierapi a nie kaleczenia sie, bo medycyna estetyczna jest inwazyjna i nie znam rzadnej osoby ktora cos u siebie poprawila krore nie walczy z powiklaniami. Problem w tym ze osoby ktore sa z siebie niezadowolone sa bardzo do siebie krytyczne i nigdy nie sa zadowolone z efektow zabiegow, co za tym idzie sa najlepszym zrodlem dochodow lekarzy z branzy estetycznej, poniewaz beda sie chorobliwie dalej poprawiac, bo to jest rodzaj nalogu. Przepraszam za bledy ale nie mam Polskiej trzcionki. Pozdrawiam Agata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>