Komputer rozpozna twarz po operacji plastycznej

Naukowcy z University of Notre Dame w stanie Indiania (USA) opracowali oprogramowanie rozpoznające twarze osób, które przeszły operację plastyczną.

Zespół naukowców z University of Notre Dame w stanie Indiania, pod kierownictwem dr Kevina Bowyera postanowił w konstruowaniu nowego oprogramowania, użyć techniki tzw. rozpoznawania składowych rzadkich. Jest to analiza obrazu twarzy poprzez porównywanie kombinacji indywidualnych cech twarzy zanotowanych w bazie danych – informuje portal PAP – Nauka w Polsce.

Naukowcy odkryli, że chirurgia plastyczna zmienia rysy twarzy, ale cechy indywidualne pozostają te same i rozpoznanie bazujące na nosie, czy układzie oczu są równie dokładne co techniki bazujące na analizie całej twarzy. Tworząc „mapy” złożone z indywidualnych cech twarzy w zintegrowanym oprogramowaniu można uzyskać 78 proc. prawidłowych trafień dla zdjęć przed i po zabiegu chirurgii plastycznej.

Specjalne oprogramowanie jest przeznaczone dla laboratoriów kryminalistyki. Dotychczasowe oprogramowanie do rozpoznawania osób, bazujące na analizie twarzy, używane najczęściej przez laboratoria na całym świecie, może dawać błędne odczyty lub przestać działać przy niekorzystnym oświetleniu.

Źródło: PAP-Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ilość i jakość snu pomaga schudnąć

Kiedy dorosła osoba zaczyna dietę z umiarkowanym ograniczeniem kalorii, możliwe jest przewidzenie stopnia utraty tłuszczu na podstawie ilości i jakości snu - wynika przeprowadzonych w...

Zamknij