Abbvie zawiesza dostawy botoksu do Rosji

Firma Abbvie tymczasowo zawiesiła wszelkie dostawy i operacje dotyczące produktów estetycznych w Rosji – dowiadujemy się  z oficjalnego komunikatu na stronie firmy farmaceutycznej. Jest to reakcja na wojnę w Ukrainie

Oznacza to, że do Rosji nie będzie trafiać m. in. najbardziej znany na świecie preparat na bazie toksyny botulinowej do redukcji zmarszczek Botox a także np. popularne wypełniacze z kwasem hialuronowym Juvederm. Jednocześnie firma dodaje, że zależy jej na zapewnianiu dostaw leków ratujących życie zarówno w Ukrainie, jak i w Rosji oraz w całym regionie.

Abbvie informuje też, że przekazuje 1 mln dolarów organizacjom non-profit z przeznaczeniem na opiekę medyczną i na zaopatrzenie dla Ukrainy oraz dla uchodźców z objętego wojną kraju. Firma przekazuje też leki ukraińskiemu rządowi oraz organizacjom humanitarnym w tym kraju. Zapowiada też udzielanie pomocy i wsparcia finansowego pracownikom Abbvie w Ukrainie oraz ich najbliższej rodzinie.

Przypomnijmy, że dwa lata temu w maju 2020 r. firma Allergan – producent botoksu – została przejęta przez globalną firmę biofarmaceutyczną AbbVie, która związana jest z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Abbot, mającym za sobą już 130-letnią historię. Z rocznego raportu koncernu wynikało, że w 2020 r. przychody z Botoxu na całym świecie wyniosły 1,112 mld dolarów. Przychody z toksyny botulinowej Allergana rosły w ciągu całego 2020 roku nawet o 9 proc. kwartalnie. W Polsce Allergan i Abbvie zatrudnia około 300 pracowników.

Kolejne firmy farmaceutyczne, które w ostatnim czasie ograniczyły swoją działalność w Rosji, to Eli Lilly i Novartis. Zadeklarowały, że będą dalej dostarczać jedynie najbardziej niezbędne leki.

Źródło: Abbvie/rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>