Rynek estetyczny: o pandemii, zabiegach, technologii i nowym prawie

W najnowszym wydaniu „Rynku estetycznego” nie może zabraknąć tematów związanych z koronawirusem oraz z radzeniem sobie z pandemią. Przedstawiamy również aktualne informacje nt. przygotowywanej ustawy o wyrobach medycznych oraz nt. terminu wejścia w życie regulacji unijnych. Jak zawsze piszemy o ciekawych zabiegach oraz innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych dla gabinetów i rozmawiamy z ekspertami. Zapraszamy do lektury letniego numeru magazynu „Rynek estetyczny” także w formie elektronicznej: e-Wydanie

29 maja doktor Andrzej Ignaciuk, w wystąpieniu opublikowanym na jego profilu na platformie Facebook, zwrócił się do lekarzy, praktykujących medycynę estetyczną, z zaproszeniem na “I Międzynarodowy e-Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging”. – Jako prezes PTMEiAA, w imieniu zarządu towarzystwa zapraszam wszystkich, którzy kochają medycynę estetyczną do udziału – mówił.

Co roku, pod koniec września odbywał się w Warszawie bardzo popularny kongres, goszczący w ostatnich latach ponad 1000 lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną, organizowany przez PTMEiAA. – W tym roku, w związku z sytuacją w jakiej się znajdujemy kongres w formie tradycyjnej się nie odbędzie. Dlatego zapraszamy do udziału w nowej inicjatywie, w e-Kongresie – tłumaczył doktor Andrzej Ignaciuk.

Koronawirus i co dalej

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę MediRaty 73 proc. gabinetów i przychodni, oferujących usługi komercyjne w zakresie stomatologii, medycyny estetycznej, okulistyki, ortopedii, czy salonów kosmetologicznych, deklarowało ograniczenie działalności i redukcję etatów o co najmniej 20 proc. z powodu pandemii. Wieści o redukcji etatów nie potwierdzają się w rozmowach z przedstawicielami firm z branży medycyny estetycznej.

Z sondy przeprowadzonej przez redakcję „Rynku estetycznego” z lekarzami zajmującymi się medycyną estetyczną i osobami decyzyjnymi w firmach wynika, że czas zamrożenia gospodarki był ciężką próbą, jednak wydaje się, że w większym stopniu dotknął inne specjalności. Przykładowo według Krzysztofa Popa, prezesa Panda Group, dystrybutora m. in. robota do przeszczepu włosów Artas, rynek medycyny estetycznej będzie się stabilizował.

Nawilżanie twarzy poszukiwane

Problemów związanych z przesuszeniem skóry twarzy po okresie lockdownu i w czasie pandemii obserwujemy rzeczywiście bardzo dużo. Z mojego doświadczenia wynika, że preparaty nawilżające podawane w postaci iniekcji doskonale się obecnie sprawdzają w codziennej pracy w gabinecie – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” doktor Ewa Rybicka, założycielka Estetica Nova w Warszawie, która ma już ponad 15 lat doświadczeń z medycyną estetyczną.

Po pierwsze staramy się tak dobrać pielęgnację, żeby była dostosowana do skóry pacjenta i sprzyjała nawilżeniu. Trzeba zacząć od podstaw, od właściwego mycia twarzy, od spersonalizowania codziennej pielęgnacji. W gabinecie, jeżeli chodzi o radzenie sobie z suchością cery, najczęściej proponujemy mezoterapię preparatami na bazie kwasu hialuronowego – opowiada lekarka.

Jak zamykaliśmy i otwieraliśmy gabinety

19 marca konsultant krajowa w dziedzinie dermatologii apelowała aby w celu ograniczenia szerzenia się pandemii COVID-19 lekarze, którzy świadczą usługi w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej, nie ratujące zdrowia i życia, zaprzestali realizowania bezpośrednich wizyt oraz odłożyli procedury w czasie. Jeszcze wcześniej apele o rozsądne ograniczenie działalności wydały też m. in. Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME, czy skupiające ponad 1000 lekarzy Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA).

Można by w obecnym czasie wrócić do wykonywania różnego rodzaju zabiegów estetycznych – mówiła na początku maja w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl prof. Barbara Zegarska prezes Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD). Zgadzało się z nią wielu ekspartów.

Wznowiono prace nad ustawą

Jak informuje Jan Szulc, zastępca dyrektora Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych w URPL prace nad ustawą zostały zawieszone w momencie, kiedy projekt został już poprawiony po konsultacjach. – Teraz to już Ministerstwo Zdrowia formalnie będzie prowadziło projekt ze wsparciem URPL. Projekt w najbliższym czasie pojawi się w zaktualizowanej wersji na stronie Rządowego Centrum Legislacji – zapowiadał Jan Szulc, podczas czerwcowego spotkania online, zorganizowanego specjalnie dla podmiotów gospodarczych, zainteresowanych w szczególności sferą wyrobów medycznych stosowanych właśnie w medycynie estetycznej.

Jak tłumaczył ekspert z urzędu podstawową regulacją prawną, dotycząca wyrobów medycznych będą nowe przepisy europejskie MDR (Medical Devices Regulations), natomiast polska ustawa będzie obowiązywać w obszarach, w których rozporządzenie unijne na to pozwala.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 6/VI-IX/2020

e-Wydanie, prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”

Zapraszamy prenumeratorów i partnerów do korzystania z e-WYDANIA

a wszystkich zachęcamy do PRENUMERATY

lub do zamówienia na stronie EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>