Rekonstrukcja po mastektomii: ratunek dla kobiet

Operacja rekonstrukcji piersi zaraz po mastektomii może pomóc kobietom w realnej poprawie ich jakości życia. Na ogół czują, że dzięki rekonstrukcji ich ciało wygląda lepiej, co wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Potwierdzają to wyniki badań, które przeprowadzono w amerykańskim Emory University w Atlancie

Większość kobiet, które uczestniczyły w amerykańskich badaniach twierdziło, że nowe piersi były dla ich seksualności, kobiecości i związku z partnerem równie ważne co te, które im odjęto – dowiadujemy się z artykułu opublikowanego przez agencję prasową Reuters. Dziennikarze z Reutersa o komentarz poprosili dr Lisę Schneider, chirurg z Institute for Advanced Reconstruction w Jersey (USA), która nie była związana z autorami badań:

Piersi to jedna z istotnych zewnętrznych cech płciowych, która nas definiuje. Często są bardzo ważne w postrzeganiu seksualności zarówno przez samą kobietę, jak i przez osoby, które mogą być nią zainteresowane – zauważa amerykańska specjalistka. Zwraca uwagę, że badania z Emory University nie są pierwszymi, które potwierdzają zasadność wykonywania rekonstrukcji po mastektomii. Jej zdaniem powinny jednak dodatkowo wpłynąć na lekarzy, którzy są zmuszeni usuwać piersi, żeby koniecznie pamiętali o przedstawieniu pacjentkom takiej możliwości.

Mastektomia bywa konieczna

Większość kobiet, które cierpiały na raka piersi były poddawane jakiemuś rodzajowi operacji chirurgicznej. Jest to albo lumpektomia, czyli operacja oszczędzająca, podczas której chirurg stara się usunąć tylko tkankę nowotworową, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w pierś, albo mastektomia, czyli usunięcie całej piersi. Po tego typu zabiegach kobiety są na ogół poddawane radioterapii, czy chemioterapii w celu zniszczenia wszelkich pozostałych niewłaściwych komórek oraz zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby.

Wielu kobietom, które są poddawane mastektomii, nie jest proponowana operacja rekonstrukcyjna. Dzieje się tak z różnych względów od medycznych po finansowe. Czasami decyduje – zdaniem wielu lekarzy – błędne przekonanie, że dokonanie rekonstrukcji może wiązać się w przyszłości z komplikacjami diagnostycznymi w rozpoznaniu ewentualnej wznowy choroby.

Tymczasem, jak pisze Reuters, nowe amerykańskie badania, przeprowadzone przez dr Alberta Loskena z Emory University w Atlancie podkreślają wagę operacji rekonstrukcyjnych dla jakości życia pacjentek. Wyniki badań, o których pisze Reuters zostały opublikowane w naukowym czasopiśmie the Annals of Plastic Surgery pod koniec 2015 r.

Ratunek dla poczucia własnej wartości

Jak informuje Reuters dr Albert Losken wraz z zespołem badał 96 kobiet, które zdecydowały się na natychmiastową rekonstrukcję piersi po operacji mastektomii. Sprawdzano jak pacjentki oceniają swoją jakość życia po zabiegach. Kobiety wybierały odpowiedzi na pytania z ankiety skonstruowanej na bazie pięciostopniowej skali: od zdecydowanej zgody, po stanowczy sprzeciw. Okazało się, że… (…)

Okładka magazynu "Rynek estetyczny" numer 1/I-III/2016
Okładka magazynu “Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej i nie tylko do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>