Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Zastosowanie lasera Er:YAG okazało się skuteczne w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet – wynika z badań przeprowadzonych w 2015 r. pod kierownictwem dr Evgenija Leshunova, których wyniki można znaleźć w PubMed.gov. Rosyjscy naukowcy korzystali podczas badań z lasera Juliet Asclepion Laser Technologies

Badanie obejmowało 37 kobiet w wieku pomiędzy 28 a 43 lata (średnia wieku 36.2). Grupa kontrolna obejmowała 20 pacjentek w podobnym wieku, które nie zgłaszały objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Przeprowadzono ocenę klinicznej skuteczności i bezpieczeństwa minimalnie inwazyjnej procedury przy użyciu technologii laserowej.

Analiza danych otrzymanych w badaniu dostarczyła dowodów na skuteczność technologii Er:YAG w leczeniu objawów wysiłkowego nietrzymania moczu u pacjentek. Kryterium skuteczności leczenia stanowiły: brak dolegliwości, redukcja stopnia zaburzeń seksualnych, odzyskanie normalnego ułożenia pęcherza oraz cewki moczowej, oraz w konsekwencji, poprawa jakości życia.

Laser Juliet Fot. NOVA Group
Laser Juliet Fot. NOVA Group

Jak to działa

Do laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu lekarze w badaniu wykorzystali urządzenie Juliet z Asclepion Laser Technologies (Jena, Niemcy) z dopochwową końcówką V-Spot. Laser ten odznacza się w podczerwieni długością fali 2.94 mikrometrów i pracuje w trybie pulsacyjnym. Głębokość penetracji tkanki nie przekracza 0.05mm (50 mikrometrów).

Jak tłumaczą naukowcy główny mechanizm działania lasera jest osiągany poprzez selektywną stymulację syntezy kolagenu pod błoną śluzową. Natychmiastowa reakcja kurczenia się włókien kolagenu oraz przyspieszenie neokolagenezy prowadzi do skurczu tkanek oraz wzrostu ich elastyczności. Obszar poddawany leczeniu stopniowo się kurczy, wzmacnia oraz poprawia wsparcie pęcherza i w efekcie zmniejszają się objawy występujące przy wysiłkowym nieotrzymaniu moczu.

Naukowcy nie zarejestrowali powikłań pozabiegowych. Pacjentki nie zgłaszały bólu lub poczucia dyskomfortu podczas procedury. Warto dodać, że wszystkie kobiety biorące udział w badaniu zostały przebadane przez lekarza ogólnego, urologa oraz ginekologa. Badanie nie zidentyfikowało zmian patologicznych przed procedurą oraz 1 miesiąc i 6 miesięcy po procedurze. Co istotne okres rekonwalescencji po zabiegu nie przekraczał 3 dni. Po tym czasie pacjentki mogły wrócić nawet do normalnych aktywności seksualnych oraz wysiłku fizycznego.

Mimowolne popuszczanie moczu było stosowane jako wskaźnik stanu zdrowia pacjentki. Innymi słowy, jeśli pacjentka narzekała na taką dolegliwość, musiało to zostać potwierdzone mimowolną utratą moczu w chwili wysiłku fizycznego. Przeprowadzano test kaszlu na fotelu ginekologicznym. Proszono pacjentkę o 3-krotne wykonanie 3-4 kaszlnięć z przerwą na jeden pełny oddech pomiędzy seriami.

Wszystkie 37 pacjentek (100%) biorących udział w badaniu wykazywało wynik pozytywny w teście kaszlu przed rozpoczęciem procedury leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu laserem. Tylko 6 (16%) dawało wynik pozytywny 1 miesiąc po procedurze. Sześć miesięcy po zakończeniu procedury wszystkie pacjentki dawały wynik negatywny.

Poprawa jakości życia

Jak informują naukowcy do oceny jakości życia przed i po procedurze, zastosowano zmodyfikowany kwestionariusz SF-36 (Health Status Survey SF-36). Kwestionariusz ten pozwolił na ocenę nie tylko skuteczności medycznej procedury leczenia, ale również zmian jakości życia w odniesieniu do aktywności fizycznej, stanu psychicznego, zachowania społecznego i pełnionych ról społecznych, funkcji seksualnych, oraz oceny własnej swojego dobrego samopoczucia. Stwierdzono znaczącą poprawę jakości życia po procedurze. Sześć miesięcy po zabiegu, pozytywną poprawę odnotowano w przypadku  niemal wszystkich parametrów badanych w kwestionariuszu.

Naukowcy wykorzystali też Wskaźnik Kobiecych Funkcji Seksualnych (Female Sexual Function Index – FSFI) do oceny życia seksualnego pacjentek przed i po procedurze leczniczej. Wyniki pacjentek, cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu pokazywały, że kobiety te rzeczywiście cierpią na zaburzenia funkcji seksualnych. Co ciekawe w oparciu o wyniki kwestionariusza FSFI naukowcy zdiagnozowali dysfunkcję życia seksualnego także u kobiet, które nie zgłaszały takich dolegliwości (aż 18 proc. takich przypadków).

Po procedurze parametry życia seksualnego uległy poprawie u 84% pacjentek, zaś pozostały niezmienione u 16%. Zdaniem lekarzy potwierdza to skuteczność stosowanej metody oraz wskazuje na możliwość odzyskania funkcji seksualnych u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po procedurze korekcji laserowej. Konsultacja po 6 miesiącach wykazała, że funkcja seksualna u pacjentek uległa poprawie, czego – zdaniem badaczy – nie należy nie doceniać zważywszy na wysoki odsetek dysfunkcji seksualnych u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu

W kierunku małoinwazyjności

W ocenie naukowców szczególną zaletą leczenia laserowego dla pacjentek w wieku reprodukcyjnym, cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jego małoinwazyjność. Zwracają uwagę, że, większość konwencjonalnych metod inwazyjnych jest niepożądana ze względu na to, że przyszły poród może odwrócić efekty zabiegu chirurgicznego. Ich zdaniem zastosowanie tradycyjnego leczenia może przynieść tylko tymczasową ulgę i utrudnia pacjentkom powrót do normalnej aktywności.

Według autorów badań z tego powodu priorytet w urologii ma rozwój metod minimalnie inwazyjnych oraz skutecznych, które nie wymagają długotrwałego okresu rekonwalescencji lub stosowania środków znieczulających. Podkreślają, że zastosowanie współczesnego systemu laserowego pozwala praktykom „włączyć” rekonstrukcję luźnej tkanki łącznej do tkanki ścisłej i dobrze uformowanej na drodze remodelingu macierzy zewnątrzkomórkowej.

W opinii naukowców, którzy prowadzili badania, odzyskanie funkcji strukturalnych zachodzi w wyniku zmian jakościowych tkanki łącznej związanych a syntezą kolagenu i włókien elastyny. Przekonują, że zastosowanie ostatniej generacji lasera Er:YAG Juliet z dużą zmiennością czasu trwania oraz intensywności pulsów pozwala lekarzom na dostosowanie trybu ekspozycji do potrzeb danego przypadku.

Źródło: Nova Group wyłączny dystrybutor lasera Juliet w Polsce

 

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>