Agnieszka Lew-Mirska: PicoLO Premium po prostu znaczy więcej

PicoLO Premium to laser pikosekundowy, który wyróżnia się opatentowaną technologią DOE (deffractive optical elements), przejawiającą się w precyzji i sile działania. To innowacyjne rozwiązanie pozwalające wydobyć naturalne piękno pacjentów, skuteczniej lecząc zmiany pigmentacyjne, blizny, przebudowując i odmładzając skórę, czy nawet usuwając niechciane tatuaże

Dr Agnieszka Lew-Mirska – autorka artykułu:
Jestem certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej, specjalistą chorób wewnętrznych (od 2017). W branży pracuję już od ponad dziesięciu lat, a ostatnie 7 lat spędziłam w jednej z największych klinik medycyny estetycznej w Polsce. Ukończyłam, jako jedna z niewielu lekarzy w naszym kraju, prestiżową szkołę American Academy of Aesthetic Medicine, a także z wyróżnieniem Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTL, w której obecnie wykładam. Jestem członkiem Polskiego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Mam potwierdzoną praktyczną wiedzę z zakresu najnowszych technik laseroterapii. Od ponad 7 lat pracuję z technologią pikosekundową na różnych urządzeniach. Lasery, wypełniacze, toksyna botulinowa, nici, czy mezoterapia nie mają przede mną tajemnic. Jestem właścicielką Self Esteem Aesthetic Clinic na warszawskim Mokotowie. Chciałbym podzielić się z Wami moim doświadczeniem w pracy z technologią pikosekundową i miejscem lasera PicoLo Premium w tej grupie urządzeń.

By dokładnie zrozumieć możliwości terapeutyczne PicoLO nie można nie wspomnieć o aspektach technologicznych. Laser ten wykorzystuje zastrzeżoną prawnie technologię DOE – deffractive optical elements. DOE to innowacyjna, opatentowana metoda dyfrakcji optycznej, wykorzystująca precyzyjny element optyczny, zastosowana w głowicach frakcyjnych 1064 nm, a także 532 nm.

Technologia ta jest przeznaczona do dzielenia wiązki na określoną liczbę mikrowiązek, idealnie równomiernych i stabilnych pod kątem gęstości energii i głębokości penetracji. W głowicy 1064 nm główna wiązka jest separowana aż na 81 mikrowiązek. W technologii DOE mikrowiązki są zatem zawsze idealnie jednolite i maksymalnie stabilne.

Stabilność jest kluczowym czynnikiem do utrzymania odpowiedniej mocy szczytowej, a przez to osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. PicoLO Premium umożliwia utrzymanie tak wysokiej stabilności energii wyjściowej, jak i czasu trwania impulsu dla obu długości fal – 1064nm i 532nm. Dane z testów oscyloskopem i miernikiem energii potwierdziły, że odchylenia standardowe wynoszą odpowiednio poniżej 5% i 2%.

Kluczowa stabilność w technologii pico

Lasery pikosekundowe, dzięki efektowi fotoakustycznemu wywołanemu ultrakrótkim impulsem, z ograniczonym do minimum termicznym uszkodzeniem tkanki,  wytwarzają zjawisko  LIOB (laser-induced optical breakdown), czyli indukowany laserem rozpad optyczny.

Efekt, który ma za zadanie wywołać laser pikosekundowy nie wystąpi, do chwili, gdy laser nie będzie w stanie wygenerować wystarczająco stabilnej energii i regularnego czasu trwania impulsu. Dzięki opisanej powyżej charakterystyce, z dodatkowym zastosowaniem technologii DOE, laser PicoLO Premium umożliwia wytworzenie, równomiernej energii w każdym punkcie działania mikrowiązek, prowadząc do wytworzenia fali uderzeniowej, a przez to silnego zjawiska LIOB.

Całość zdarzeń powoduje wzmocniony efekt gojenia się tkanek, co prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. W takim mechanizmie działania efekt termiczny w tkankach jest minimalny.

Korzyści z pikosekundowego impulsu

Zjawisko LIOB oznacza znaczne skrócenie okresu koniecznego na rekonwalescencję pacjenta i ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań, przy niezwykłej skuteczności działania. Ultrakrótki, pikosekundowy impuls, a także możliwość regulacji głębokości wnikania wiązki, minimalizuje również dyskomfort, co jest istotnym czynnikiem z perspektywy pacjentów. To właśnie obserwuję w mojej codziennej praktyce w pracy z tym laserem.

Pacjenci podkreślają zadowolenie zarówno z przebiegu zabiegu, jak i gojenia, na świetnych i szybkich efektach zabiegowych skończywszy. Skuteczność lasera PicoLo Premium w leczeniu zmian pigmentacyjnych oraz blizn potrądzikowych potwierdzają wykonane niedawno badania kliniczne.

Indywidualizacja zabiegów

Nie można pominąć faktu, że laser PicoLO Premium łącząc dwie długości: 1064 nm, 532 nm, a także szeroki wybór głowic oraz rozmiarów plamek zabiegowych, umożliwia działanie dopasowane do fototypu skóry pacjenta przy wielu wskazaniach.

Można je dobrać odpowiednio do danego obszaru zabiegowego, zwiększając nie tylko precyzję, lecz także szybkość zabiegu przy zachowaniu właśnie minimalnego okresu rekonwalescencji (1 do max. 5 dni w przypadku usuwania tatuaży).

Szeroki wybór głowic

Głowica Zoom, dedykowana do usuwania tatuaży czy makijażu permanentnego, umożliwia nam wygodną pracę, poprzez zmianę plamki zabiegowej od 2 mm do 7 mm w rękojeści głowicy, poprzez jej przekręcenie i wybranie odpowiedniego rozmiaru, co automatycznie zmienia się na ekranie lasera. Co więcej, producent nie tylko udoskonalił znane z poprzedniego modelu głowice frakcyjne, lecz także opracował nowe głowice barwnikowe.

Głowica Dia FX 1064 nm została wyposażona w rozwiązanie Twist&Treat, które umożliwia wygodny i szybki wybór jednego z trzech stopni głębokości działania lasera poprzez obrót pierścienia głowicy (I – głębokie warstwy skóry właściwej, II – skóra właściwa, bliżej warstwy podstawnej naskórka, III – działanie śródnaskórkowe). Wariant S tej głowicy charakteryzuje się 4-krotnie mniejszym polem plamki (5×5 mm2, w stosunku do 10×10 mm2 w głowicy podstawowej), dzięki czemu możliwe jest równie skuteczne i wygodne leczenie niewielkich, często problematycznych i delikatnych obszarów ciała, jak na przykład okolic oczu, czy zlokalizowanych blizn.

Precyzyjne działanie na tych trzech różnych głębokościach, w rękach doświadczonego lekarza, który potrafi dobrać ją właściwie do problemu pacjenta, daje dodatkowe wzmocnienie efektu terapeutycznego, minimalizując doznania bólowe w trakcie zabiegu.

Kolejna głowica z linii Dia FX to model działający na długości fali 532 nm, który nawet przy takiej charakterystyce wykazuje występowanie efektu LIOB. Co ciekawe, producent opracował aż 5 specjalistycznych procedur zabiegowych opartych na działaniu głowic Dia FX.

Wśród nich znalazły się procedury dedykowane napięciu skóry, tonowaniu, odmładzaniu, leczeniu blizn oraz przeznaczone do zabiegów w okolicy oczu, które dla mniej doświadczonych lekarzy będą znacznym ułatwieniem w początkowym okresie pracy z laserem. Pozostałe głowice to: wyjątkowy, z największym 20×20 mm polem zabiegowym, model S20 do tonowania skóry oraz głowica Collimator, która umożliwia uzyskanie jednakowego efektu niezależnie od odległości głowicy od skóry.

Wygoda dla lekarza i pacjenta

Warto też zwrócić uwagę na ergonomię urządzenia. Laser jest stosunkowo mniejszy od laserów innych firm, zwrotny i cichy. Praktyczny pojemnik wbudowany w laser mieści wszystkie głowice niebędące w użytku. Wymiana głowic jest prosta, a ramię lasera, z wbudowanym magnesem, umożliwia poręczne i szybkie jego odłożenie, zmniejszając ryzyko uszkodzeń.

Obecnie zabiegi laserowe, które nie muszą się już wiązać, jak kiedyś, z długim okresem rekonwalescencji, są co raz bardziej popularne. Minimalny czas gojenia oraz niezwykła skuteczność lasera pikosekundowego PicoLo stanowią odpowiedź na potrzeby pacjentów.

Laser jest stosunkowo krótko na polskim rynku, ale mam przyjemność od premiery na nim pracować. Moja klinika jest pierwszą w Polsce, w której znalazł się ten wyjątkowy sprzęt. Efekty terapeutyczne będę miała okazję prezentować na kongresie PTMEiAA w Warszawie oraz na IMCAS w Paryżu.

Praktyczne wskazówki

Warto przedstawić kilka praktycznych aspektów mojej pracy z laserem PicoLo Premimu. Na przykład po zabiegach odmładzających, które wykonuję głowicą frakcyjną 1064 nm (na głębokości I i II), czasem w połączeniu z głowicą Dia Fx 532 nm, na drugi dzień w większości przypadków pacjenci nie zauważają żadnego podrażnienia, a pierwsze efekty, co ciekawe, są widoczne już po 1-2 tygodniach.

Przy zabiegach na blizny o większej intensywności, z użyciem dodatkowo najbardziej powierzchownego III ustawienia głębokości, okres rekonwalescencji wydłuża się tylko o około 2-3 dni. Podobnie pacjenci po usuwaniu tatuaży sami podkreślają, że proces gojenia jest zaskakująco krótki, pozbawiony dyskomfortu, przy zauważalnym i satysfakcjonującym pacjentów efekcie terapeutycznym od pierwszej sesji. Należy również podkreślić, że przebarwienia, w tym najtrudniej poddająca się leczeniu melasma, również bardzo dobrze reagują na leczenie, dając znaczne rozjaśnienie już po pierwszym zabiegu.

Dla mnie, po 7 latach pracy z technologią pikosekundową (na laserach 4 różnych firm), każda taka informacja zwrotna od pacjenta daje dużą satysfakcję i jest niezwykle ważna. Opisane powyżej obserwacje nie są bowiem charakterystyczne dla wszystkich laserów pikosekundowych. Moi pacjenci zgłaszali wcześniej w zależności od urządzenia np. znaczną bolesność, przy niektórych procedurach, długi proces rekonwalescencji z występowaniem sączenia surowiczo-krwistej treści i wybroczyn, zbyt słabej efektywności przy leczeniu melasmy i PIH (postinflammatory hiperpigmentation), czy blizn potrądzikowych.

Widać szeroko trend zmieniającego się podejścia pacjentów, szczególnie większych miast, czy pokolenia millenialsów. Tempo życia i intensywna praca sprawiają, że oczekują oni szybkich, bezbolesnych terapii, bez okresu rekonwalescencji. Terapie laserem PicoLo Premium są bez wątpienia tym, co wpisuje się właśnie w najnowsze trendy, dostarczając jednocześnie oczekiwanych samych pozytywnych emocji.

Autorka artykułu: Dr Agnieszka Lew-Mirska, Self Esteem Clinic

Źródło: Euroscalemed

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>