Innowacyjna terapia w ginekologii estetycznej

Ginekologia estetyczna obecnie stała się jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi w ramach szeroko pojętej medycyny estetycznej. PRX-T Lady to nieinwazyjna procedura mająca na celu m. in. odmłodzenie okolic intymnych i można ją uznać za nową metodę leczenia

Popularność ginekologii estetycznej to z jednej strony odpowiedź na zapotrzebowanie pacjentów, którzy są coraz bardziej zainteresowani zabiegami odmładzającymi w strefach intymnych, z drugiej – euforia związana z pojawiającymi się możliwości: nowe, skuteczne, bezpieczne techniki są prezentowane przez prawie wszystkie wiodące firmy z branży medycyny estetycznej.

Główne wskazania

Wiele wskazań oraz wiele wątpliwości ze strony pacjentów i rynku to wynik mieszania się realnych potrzeb z wymyślnymi wymaganiami. Z drugiej strony to wynik istnienia dużej liczby defektów, wynikających z procesu starzenia się oraz wielu możliwości wyboru leczenia, które jeśli jest odpowiednie, może znacząco podnieść jakość życia oraz wpłynąć też na poprawę satysfakcji w seksualnej sferze życia.

Do głównych wskazań i problemów, leczonych dzisiaj w ginekologii estetycznej należą m. in.: deformacje okolicy łonowej (zwiększenie objętości podskórnej tkanki tłuszczowej), związany z wiekiem zanik elastyczności skóry i tkanki tłuszczowej większych i mniejszych warg sromowych; przebarwienia skóry okolic intymnych (hiper- lub hipopigmentacje); osłabienie powięzi struktury powierzchniowej; redukcja i zwiększenie rozciągliwości tkanek (wiotkość skóry); związane z wiekiem kseroza (sucha skóra sromu i błona śluzowa pochwy); różnego rodzaju dysfunkcje seksualne; zwiotczenie skóry i zmniejszenie wrażliwości okolicy anogenitalnej; zmiany pooperacyjne po rozerwaniu, nacięciu krocza, zbyt grubych szwach w postaci anormalnego procesu zabliźniania.

Popularny staje się też rozjaśnianie okolic intymnych. Proces starzenia i towarzyszący mu stres oksydacyjny znacząco wpływają na naturalne obniżenie poziomu hormonów.  W przypadku zmian zanikowych w okolicy intymnej konieczne jest systematyczne działanie w celu uzyskania efektu przeciwstarzeniowego, w tym celu najlepsze okazują się metody łączone zarówno jeśli chodzi o leczenie wewnętrzne i zewnętrzne, mające wpływ na poprawę zdrowia i estetyki, a także na poprawę jakości życia i zadowolenia seksualnego.

Trend rozjaśniania okolic intymnych

Coraz bardziej popularny staje się trend rozjaśniania obszarów intymnych. Potrzeba uzyskania jednolitego zabarwienia skóry w okolicach narządów płciowych jest najbardziej zauważalna u pacjentów z ciemniejszym fototypem skóry (według skali Fitzpatricka), a także u niektórych grup etnicznych i narodowości. Stało się powszechniejsze wraz z modą na depilację owłosienia okolic intymnych i odsłonięcia skóry ciemniejszej niż reszta ciała.

W rzeczywistości okolica odbytu i pochwy jak również pach jest zwykle ciemniejsza. Genetyka dyktuje, jak ciemna jest ta okolica, ale czynniki obciążające, takie jak hormony, ciąża i uraz, mogą wpłynąć na pogłębienie się problemu. Miejsca te można z powodzeniem rozjaśnić łączeniem profesjonalnych zabiegów i stosowaniem odpowiednich produktów do pielęgnacji domowej.

Skóry twarzy, pod pachami i okolicy odbytowo-płciowej charakteryzują się wysoką gęstością receptorów na hormony płciowe, ich brak lub obniżony poziom wpływa bezpośrednio na niekorzystne zmiany w tych obszarach. Proces starzenia, stres, złe nawyki, środki antykoncepcyjne i inne szkodliwe wpływy zmniejszają poziom hormonów płciowych, które są odpowiedzialne za stan skóry w tych obszarach. Proces starzenia i towarzyszący mu stres oksydacyjny znacząco wpływają na naturalne obniżenie poziomu hormonów. 

W przypadku zmian zanikowych w okolicy intymnej konieczne jest systematyczne działanie w celu uzyskania efektu przeciwstarzeniowego. W tym celu najlepsze okazują się metody łączone zarówno jeśli chodzi o leczenie wewnętrzne i zewnętrzne, mające wpływ na poprawę zdrowia i estetyki, a także na poprawę jakości życia i zadowolenia seksualnego.

Najczęstsze zabiegi

Obecnie najpopularniejsze  zabiegi w okolicach intymnych to: wypełnianie kwasem hialuronowym w celu powiększenia punktu G i większych warg sromowych; zabiegi zewnętrzne laserem frakcyjnym i wewnątrz pochwy laserem typu YAG; odmłodzenie skóry sromu i krocza za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości; nici napinające i wzmacniające skórę (nici PDO, PLA i PCL); terapia PRP; biorewitalizacja i mezoterapia skóry sromu i błony śluzowej w celu nawilżenia pochwy i znacznej redukcji suchości; peelingi chemiczne do wybielania; zabiegi chirurgiczne wzmacniające ściany pochwy i/lub redukujące wielkość warg sromowych mniejszych.

Temat leczenia i odmładzania stref intymnych to kwestia bardzo osobista i wciąż jeszcze temat dyskusyjny wśród grup pacjentów. Od strony medycznej istnieje również wiele ograniczeń co do stosowani procedur inwazyjnych, a także wiele działań niepożądanych lub nieefektywnych procedur.

Nowa nieinwazyjna terapia

PRX-T Lady to gabinetowy zabieg medyczny niechirurgiczny, który łączy działanie produktów profesjonalnych i domowych. Jest właściwym zabiegiem np. dla osób, które mają skłonność do przebarwień i poszukują terapii małoinwazyjnej o udowodnionej skuteczności, która zapewni odmłodzenie i równomierne zabarwienie skóry. PRX-T Lady jest wysoko ceniony przez kobiety w różnym wieku i może być stosowany przez lekarzy estetycznych i ginekologów, jako nieinwazyjne, bezpieczne i skuteczne leczenie skóry okolicy anogenitalnej, pach i otoczek brodawek sutkowych.

PRX-T Lady został opracowany w oparciu o doświadczenie oparte na ponad milionie udanych zabiegów PRX-T 33. Jest to nieablacyjna chemiczna stymulacja skóry, nieinwazyjne leczenie przebarwień i chrono-starzenia się zewnętrznych kobiecych okolic intymnych, dołów pachowych, otoczek brodawek sutkowych i okolicy perianalnej.

Zabieg polega na zewnętrznym wcieraniu profesjonalnej formuły PRX-T Lady, która nadaje jędrność, ujednolica koloryt i strukturę skóry. PRX-T Lady nie uszkadza naskórka, daje natychmiastowe i długotrwałe efekty. Jest to zabieg bezigłowy i bezbolesny. Kontynuacja zabiegu polega na systematycznej terapii domowej poprzez zastosowanie specjalnie opracowanego serum rozjaśniającego WiQo.

Klimakterium obecnie pojawia się w trakcie aktywnego życia kobiety. Dziś aktywne życie naszych pacjentek składa się ze wszystkich jego aspektów, w tym z intymności, dlatego PRX-T Lady to idealny zabieg dla wszystkich pacjentek nieakceptujących zmian w postaci utraty jędrności skóry, jej wiotkości oraz przebarwiania się okolic intymnych w wyniku postępującego procesu starzenia.

Badania kliniczne w Polsce

W Polsce w listopadzie 2018 rozpocznie się badanie kliniczne na grupie 20 pacjentów, pod nadzorem specjalistów ginekologii i lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w Zakładzie Badań Strukturalnych Skóry w Katedrze Kosmetologii oraz Katedrze i Zakładzie Podstawowych Nauk Biomedycznych, Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

Ogólne przeciwwskazania do zabiegu PRX Lady są następujące: występowanie podrażnienia skóry, zapalenie łojotokowe skóry, alergia na kwas kojowy, wykwity skórne i/lub opryszczkowe lub macerację skóry, ciąża lub karmi piersią. Jeśli pacjent wykonywał ostatnio zabiegi (chirurgiczne lub niechirurgiczne) w obszarze, który ma być leczony, obszary te muszą być całkowicie wygojone przed  rozpoczęciem terapii PRX Lady.

To zabieg wykonywany w 15 dniowych odstępach, optymalna liczba wizyt w jednym cyklu to średnio 5. Zaletą zabiegu jest jego powtarzalność, niska cena, krótka i bezbolesna procedura. Może być z powodzeniem łączony z innymi zabiegami.  Zabieg PRX Lady to doskonały system odmładzania i poprawy wyglądu intymnych okolic i w konsekwencji jakości życia seksualnego.

Autor: Dr Rossana Castellana, dermatolog (Triest, Włochy) – Dyrektor naukowy firmy GPQ z siedzibą w Trieście – producenta wyrobów medycznych i kosmetyków. Koordynator naukowy i trener w zakresie stosowania wyrobów medycznych w medycynie estetycznej.

Źródło: Fenice


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>