Klucz do sukcesu z kwasem hialuronowym

Technika jest ważna? Tak. Jakość preparatu? Na pewno. To podstawy, bez których trudno mówić o dobrym zabiegu z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. Jednak co decyduje o sukcesie lekarza, co go wyróżnia. – Obserwuj swojego pacjenta, postaraj się do niego dopasować – radzi dr Ricardo Forte, znany ekspert z Włoch i dodaje: – Musisz mieć wizję tego co chcesz zrobić i starannie to zaplanować

Dr Riccardo Forte, wykład, Kongres SLDE, Warszawa 2015 r.
Dr Riccardo Forte, wykład, Kongres SLDE, Warszawa 2015 r.

Dopasowywanie się do pacjenta to – zdaniem dr Riccardo Forte – nie wszystko. – Staraj się go słuchać i mówić jego językiem. Chodzi o to, żeby go zrozumieć i przełożyć jego oczekiwana na procedury zabiegowe – tłumaczył swoje podejście do medycyny estetycznej i zabiegów z wypełniaczami na seminarium podczas Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Okazało się, że doświadczony chirurg plastyczny z Włoch, którego można spotkać w Polsce, podczas jego wykładów na różnych branżowych konferencjach za jeden z kluczowych elementów osobistego sukcesu w tej dziedzinie uważa odpowiednie podejście do pacjentów. Jednak dopasowywanie się do ich oczekiwań to wcale nie dominujący element. – Konieczne jest też edukowanie. Dlatego poważne podejście do konsultacji lekarskiej jest kluczową częścią udanej wizyty w gabinecie, także estetycznym – mówił dr Riccardo Forte.

Wizja i umiejętności

Włoski ekspert przekonywał, że zanim lekarz weźmie się do wstrzykiwania wypełniaczy musi mieć wizję tego, co chce zrobić oraz starannie rozplanować zabieg. – Staram się analizować twarz i wymyślać twarz – mówił podkreślając, że za każdym razem lekarz powinien “szyć na miarę”.

Nie można podchodzić do zabiegów rutynowo, jakby były wykonywane taśmowo – mówił. Jego zdaniem tylko indywidualne podejście może zapewnić piękno twarzy. Ostrzegał jednocześnie, że ani podejście do pacjenta, ani doskonała wizja i plan nie zastąpią właściwej techniki zabiegowej, ani umiejętności zawodowych lekarza.

Dr Forte został zapytany o to, jaką technikę preferuje w przypadku procedur z wypełniaczami, czy woli wykorzystywać igłę, czy kaniulę. – Nie preferuję żadnej techniki, to zależy od zabiegu – stwierdził i dodał, że najlepsza technika to ta, którą czuje, w której czuje się pewnie. Według niego bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze jest to, że sposób wykonania zabiegu musi respektować indywidualne cechy anatomiczne pacjenta.

Z kolei chirurg dr Waldemar Jankowiak, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging odradza używania kaniul w zabiegach z kwasem hialuronowym. – Użycie kaniul promuje stosowanie dużej ilości metariału – mówi. Jego zdaniem może to być uzasadnione przy wypełnianiu dużych objętości, jednak on osobiście tego nie stosuje m. in. ze względu na obawę przed nienaturalnymi efektami. Zwraca uwagę także na aspekt ekonomiczny, który nie jest bez znaczenia. – Trudno znaleźć osoby, które zdecydują sie na zabiegi z taką dużą ilością materiału – zauważa.

Trudno określić jakie są najlepsze sposoby na dobre zabiegi z wypełniaczami, bo każdy powinien znaleźć swoje – podsumowywał dr Rivardo Forte. – Po dwudziestu latach wydaje mi się, że je odnalazłem, ale ciągle się uczę i dostosowuję swoje umiejętności do nowych wyzwań – stwierdził i dodał, że przecież czasami kompletnie innymi drogami, różnie lekarze dochodzą do znakomitych efektów.

Jakie preparaty?

Dr Ricardo Forte radzi wybierać jak najlepsze preparaty, choć stosunek kosztu do osiąganego rezultatu nie jest dla niego bez znaczenia…. (…)

Okładka magazynu "Rynek estetyczny" numer 1/I-III/2016
Okładka magazynu “Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>