Kremy z filtrem mogą opóźniać starzenie

Regularne stosowanie kremów z filtrami, chroniącymi przed promieniowaniem UV, może być jednym z czynników, które opóźniają starzenie się skóry – wynika z  badań, przeprowadzonych w Australii przez zespół naukowców pod kierownictwem dr Adele Green z Queensland Institute of Medical Research w Brisbane.

Australijskie badania, których wyniki opisane zostały w magazynie “Annals of Internal Medicine” pokazały, że osoby, aplikujące każdego dnia porcję kremu z filtrem, miały mniej zmarszczek, w porównaniu z grupą osób, które nie używały kremów regularnie – donosi serwis PAP Nauka w Polsce.

Badania potwierdzają znaną opinię

Dr Elizabeth L. Tanzi dermatolog z renomowanej placówki w USA – Washington Institute of Dermatologic Laser Surgery – przyznała w rozmowie z portalem LiveScience, że australijskie badania są dobrze udokumentowane. Dodała, że potwierdzają to, co lekarze dermatolodzy obserwują w praktyce, w gabinetach od lat, a mianowicie:

Odpowiednie stosowanie kremu z filtrem jest w stanie opóźnić efekty starzenia – mówi dr Elizabeth L. Tanzi.

W ramach badania naukowcy obserwowali 900 Australijczyków w wieku od 25 do 55 lat. Połowa osób uczestniczących w badaniu aplikowała krem z filtrem przeciw promieniowaniu UV (SPF 15 lub wyższym) codziennie rano na twarz, szyję i ręce. Pozostałe osoby mogły same decydować o częstotliwości aplikowania kemu.

Na początku naukowcy określali poziom starzenia się skóry uczestników badania. Robili to na podstawie wyglądu ich dłoni. Kolejnej oceny dokonano po po 4,5 roku.

Zdaniem dr Elizabeth L. Tanzi jednym z nielicznych ograniczeń, jeżeli chodzi o wiarygodność australijskich badań, jest stosunkowo krótki okres czasu, w którym obserwowano zmiany.

Mniej oznak starzenia

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Adele Green z Queensland Institute of Medical Research w Brisbane ocenił na podstawie obserwacji, że uczestnicy badań, którzy codzienne, obowiązkowo stosowali krem z filtrem, mieli o 24 proc. mniej widocznych oznak starzenia się (zmarszczki, stan skóry itp.) w porównaniu z okazjonalnymi użytkownikami kremu.

Okazało się, że opóźniające starzenie skóry działanie kremu z filtrem utrzymywało się nawet wówczas, kiedy badacze wykluczyli inne czynniki, takie jak wystawianie się na działanie promieni słonecznych w przeszłości, palenie papierosów, kolor skóry, czy stosowanie różnych innych metod ochrony przed słońcem (np. noszenie kapelusza).

Naukowcy badali też wpływ na starzenie się skóry, jaki ma przyjmowaniem suplementu diety z beta-karotenem. Nie wykazali jednak związku między przyjmowaniem suplementu a starzeniem się skóry.

 

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>