Kwas L-polimlekowy sprawdza się na ciało

Podczas konferencji IADE (Innowacyjna Akademia Dermatologii Estetycznej), która odbywała się w tym roku znów w Sopocie doktor Magdalena Zakrzewska z Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii La Nika w Gdańsku, trenerka firmy Sinclair, podzieliła się swoimi doświadczeniami z zakresu korekcji procesów starzenia z zastosowaniem kwasu polimlekowego.

Kwas polimlekowy używany jest w medycynie estetycznej od około 30 lat. Preparaty oparte na tej substancji były obiektem wielu naukowych badań. Najczęściej były stosowane do zabiegów w obszarze twarzy.

Blisko 90 proc. artykułów naukowych nt. kwasu polimlekowego w serwisie PubMed dotyczy podawania preparatu w obrębie twarzy, natomiast około 10 proc. to publikacje dotyczące podania w obrębie ciała. Tym ciekawsza była możliwość wysłuchania podczas konferencji IADE wykładu doktor Magdaleny Zakrzewskiej, która mówiła o swoich doświadczeniach z takimi procedurami.

Nowe wskazanie na ciało

Jedną z okolic ciała, które mogą zostać poddane zabiegowi z kwasem polimlekowym jest brzuch. Jak informowała doktor Magdalena Zakrzewska jest to nowe wskazanie rejestracyjne preparatu Lanluma. Podczas wykładu zaprezentowała trudny przypadek, w którym udało się jej uzyskać znaczną poprawę jakości i elastyczności skóry.

Jak opowiadała, jej pacjentka była kilkukrotnie w ciąży i straciła 30 kilogramów. – Rekomendowałam jej zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, jednak ze względu na sytuację osobistą pacjentka się na to nie zdecydowała. Obawiała się też długiego okresu rekonwalescencji po plastyce brzucha – tłumaczyła lekarka. Dla pacjentki przygotowano kompleksowy plan zabiegowy m.in. z wykorzystaniem kwasu polimlekowego.

Z prezentowanych zdjęć wynikało, że pacjentka po czterech tygodniach od dwóch sesji zabiegowych wprawdzie nie uzyskała efektu płaskiego brzucha, jak w chirurgii plastycznej, jednak można było zaobserwować zdecydowaną poprawę .

Która ją bardzo satysfakcjonowała – relacjonowała doktor Magdalena Zakrzewska. – Po kolejnych dwóch sesjach efekt powinien także mnie zadowolić – dodała z uśmiechem pani doktor.

Ramiona, pośladki, uda

Doktor Magdalena Zakrzewska mówiła, że dzięki odpowiedniemu preparatowi z kwasem polimlekowym oraz dostosowanej do indywidualnych warunków technice zabiegowej można uzyskiwać dobre efekty w wielu obszarach ciała takich jak: szyja, dekolt, dłonie, ale również ramiona, uda, czy pośladki.

Co ciekawe tego rodzaju zabieg na pośladki zyskał dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. – W USA jest drugim co do popularności obszarem zabiegowym z wykorzystaniem kwasu polimlekowego – informowała lekarka.

Oczywiście nie chodzi o uzyskanie efektu typu „brazilian buttock lift”. Jesteśmy jednak w stanie bardzo subtelnie skorygować kształt tej okolicy – tłumaczyła. Pokazała podczas wykładu dobre efekty zabiegowe zarówno w okolicy pośladków, jak i ud.

Co pacjent wiedzieć powinien

Doktor Marcin Ambroziak podczas konferencji IADE zwrócił uwagę, że rzadko – statystycznie mniej więcej w przypadku pół procenta zabiegów – mogą pojawić się po kwasie polimlekowym ziarniniaki. Według danych, którymi dysponuje firma Sinclair, opartych na nadzorze po wprowadzeniu do obrotu preparatu Lanluma (od wprowadzenia na rynek w lutym 2021 r. do końca stycznia 2023 r.), ogólna częstość występowania zdarzeń niepożądanych wyniosła 0,19% (1 zdarzenie dla 526 fiolek).

Doktor Magdalena Zakrzewska radziła, aby w trakcie konsultacji tłumaczyć pacjentom jak będzie przebiegał proces poprawy po zabiegu z kwasem polimlekowym. Jej zdaniem ważne jest, żeby pacjenci zrozumieli jak działa tego typu preparat i byli cierpliwi.

Jak wyjaśniała w rozcieńczonym preparacie znajduje się kwas polimlekowy oraz nośniki, czyli karboksymetyloceluloza oraz mannitol. Zaraz po iniekcji pacjent widzi więc efekt wolumetryczny. Trzeba jednak powiedzieć mu, że nośniki się wchłoną.

Natomiast namnożenie się kolagenu będzie trwało około 6-8 tygodni – tłumaczyła i dodała, że najczęściej po takim czasie podaje się kolejne dawki preparatu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>