Medycyna estetyczna: nie tylko zabiegi

Aby zapewnić osobie korzystającej z medycyny estetycznej zarówno bezpieczeństwo, jak i najlepsze efekty warto nie tylko właściwie dobierać zabiegi, ale również  zadbać o odpowiednią suplementację i pielęgnację domową. Kluczowy jest wywiad lekarski. Doktor Iwona Radzejewska-Choma tłumaczyła podczas konferencji prasowej jak wiele czynników może wpłynąć na działania gabinetowe

Tomasz Śmietanko – Zdrovit Estetyka, Magdalena Wit – Zdrovit Estetyka, dr Iwona Radziejewska-Choma – Saska Clinic, Agnieszka Mrozowicz – Stellio Med&Care Aesthetic, Norbert Warzyszyński – DuoLife. Konferencja prasowa w placówce doktor Iwoany Radziejewskiej-Choma “Saska Clinic” Fot. Com&Media

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się jeszcze przed wakacjami w placówce doktor Iwony Radziejewskiej-Chomy w Warszawie, lekarz tłumaczyła, że osoba odwiedzająca gabinet jeszcze przed zabiegiem powinna otrzymać dosyć rozbudowaną kartę pacjenta, w której znajdują się pytania, dotyczące stanu zdrowia, stylu życia i wielu innych aspektów, o których lekarz powinien być poinformowany. Dlaczego jest to tak ważne?

Zdrowie a zabiegi estetyczne

Weźmy na przykład choroby tarczycy, na które choruje już co druga osoba po 40. roku życia. Pacjenci będący na początku zmagań z tymi schorzeniami często mają bardzo wysoki poziom przeciwciał, co świadczy o tym, że w organizmie występuje stan zapalny, którego nie powinniśmy dodatkowo wzmacniać zabiegami – mówiła Iwona Radziejewska-Choma.

Wiedza o tego rodzaju schorzeniach powinna mieć wpływ na to, czy i jakie możemy wykonać zabiegi oraz jakie będą ich efekty – tłumaczyła i dodała, że często nie można przewidzieć, co dokładnie się wydarzy. – Czy jedynym skutkiem będzie krócej utrzymujący się efekt zabiegu, czy może pojawi się jakieś powikłanie.

Karta pacjenta u doktor Radziejewskiej obejmuje również np. pytania o przyjmowane leki. Co ciekawe może pojawiać się ono dwukrotnie – w formie ogólnej i doprecyzowanej o przyjmowane hormony. Dlaczego? – Pacjentki często zapominają bowiem o wpisaniu antykoncepcji, czy leków związanych właśnie z chorobami tarczycy, ponieważ traktują je jako coś oczywistego, są do nich przyzwyczajone – wyjaśniała Iwona Radziejewska-Choma.

Według niej powinniśmy pamiętać, że wiele problemów skórnych ma swoje źródła w problemach zdrowotnych. Przykładem mogą tu być związki układu pokarmowego z występowaniem trądziku wieku dojrzałego.

Jest to obecnie często spotykane schorzenie, a jego przyczyną może być zwiększona przepuszczalność bariery jelitowej – tłumaczyła Iwona Radziejewska-Choma. – Aby przeciwdziałać takim zaburzeniom bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja oraz czasami diety eliminacyjne – mówiła.

Styl życia a zabiegi

Lekarz medycyny estetycznej powinien również wiedzieć o tym, w jakich warunkach pacjent spędza większość dnia, w jakich pracuje (ma to wpływ na stan skóry) oraz czy jest aktywny. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę modę na wszelkiego rodzaju wymagające sporty, jak crossfit, czy intensywne bieganie.

Wysiłek fizyczny może wpływać wspomagająco na zabiegi pozwalające zmniejszyć cellulit lub ograniczyć ilość tkanki tłuszczowej. Jednak jeżeli planujemy zabieg toksyną botulinową lub kwasem hialuronowym to prosimy pacjenta, żeby na kilka dni wstrzymał się ze sportem, ponieważ związane z nim rozgrzewanie może powodować, że efekt utrzyma się krócej – wyjaśniała dr Radziejewska-Choma.

Jeśli  ktoś jest stale aktywny to też możemy dobrać odpowiednie zabiegi np. hydroksyapatytem wapnia, który jest wypełniaczem termostabilnym – radziła lekarz. Jak tłumaczyła materiał ten stosuje w swoim gabinecie. – Dokładnie utrzymuje się w miejscu podania. Dzięki temu eliminujemy ryzyko zbyt szybkiego wchłaniana – dodaje.

Pielęgnacja nie tylko w gabinecie

Holistyczne podejście do medycyny estetycznej powinno obejmować również codzienną pielęgnację skóry i całego organizmu. Zawsze warto sprawdzić czy u pacjenta nie występują niedoborów witamin lub mikroelementów. To bardzo często ma wpływ na kondycję całego organizmu.

Wybierając suplementy diety zwracajmy jednak uwagę na ich jakość. Najbardziej skuteczne będą te naturalne, wytworzone w 100% z naturalnych składników i nie zawierające konserwantów – uważa Iwona Radziejewska-Choma.

Każda skóra wymaga też pielęgnacji od zewnątrz, czyli regularnego stosowania odpowiednich kosmetyków. Na co pacjent powinien zwracać uwagę przy ich wyborze? – Zawsze warto uzupełniać poziom kwasu hialuronowego, który zaczyna zmniejszać się już po 25. roku życia – mówiła lekarz. To zadanie mogą zrealizować np. dermokosmetyki, które oparte są na bazie kwasu hialuronowego farmaceutycznej jakości, który sprawdzi się nawet przy skórze bardzo wrażliwej.

Od leczenia do medycyny estetycznej

Holistyczne podejście do pacjenta jest coraz popularniejsze w renomowanych placówkach medycyny estetycznej. Wiele z procedur dostępnych w ofercie gabinetów wywodzi się z innych dziedzin medycyny i pierwotnie służyło leczeniu chorób lub rehabilitacji.

O jednym z tego typu ciekawych zabiegów, opowiadano na konferencji w gabinecie doktor Radziejewskiej-Chomy. Był to aparat, który wykorzystuje technologię działającą na tej samej zasadzie co rozrusznik serca. Polega ona na stymulacji mięśni dzięki impulsom wysyłanym do mózgu. Sygnał wychodzący z urządzenia jest odbierany jako naturalny, dzięki czemu aktywuje wszystkie procesy biologiczne w organizmie.

W rezultacie technologia ta umożliwia m.in. spalanie tkanki tłuszczowej (również tłuszczu trzewnego, który do tej pory usuwano chirurgicznie), budowanie tkanki mięśniowej, produkcję kolagenu oraz elastyny. Producenci zapewniają, że jest to technologia bezpieczna, współgra z centralnym układem nerwowym  i pobudza całe ciało już przy jednym podłączeniu.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>