Liposomy z kremów nie docierają do głębszych warstw skóry?

Zawarte w kosmetykach i kremach liposomy nie przenikają do głębszych warstw skóry, co za tym idzie nie dostarczają tam substancji czynnych – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii.

Liposomy to lipidowe cząstki – “kuleczki” – wypełnione płynnym roztworem. Służą do transportu różnych substancji między komórkami organizmu (np. trójglicerydów, czy cholesterolu). W farmakologii i kosmetologii liposomy wytwarzane są sztucznie i wykorzystywane jako nośniki leków i substancji czynnych.

Jak informuje Serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl) producenci kosmetyków na ogół przekonują, że liposomy zawarte np. w kremach pielęgnacyjnych są w stanie transportować substancje czynne w głąb skóry, gdzie substancje te są uwalniane i prowadzą do zmian struktury skóry, wygładzenia, odmłodzenia.

Niepotwierdzony mechanizm działania

Prof. Luis Bagatolli, ekspert w dziedzinie błon biologicznych, prowadzący badania na Wydziale Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Południowej Danii przekonuje, że liposomy ulegają zniszczeniu przed wejściem w skórę, ewentualnie tuż po. Według niego z badań, które przeprowadził jego zespół wynika, że liposomy nie są skutecznymi nośnikami w przypadku transportu przezskórnego.

Jak informuje Serwis Nauka w Polsce zespół kierowany przez prof. Luis Bagatolli posłużył się techniką skaningowej spektroskopii korelacyjnej (Raster Imaging Correlation Spectroscopy – RICS ). Za pomocą tej techniki naukowcy badali w jaki sposób liposomy, które oznaczono dwoma różnymi barwnikami fluorescencyjnymi, poruszają się w skórze.

Jak twierdzi prof. Bagatolli naukowcy nie zaobserwowali skoordynowanego ruchu dwóch kolorów (powiązanych z dwoma barwnikami) w miejscu przeznaczenia. Jego zdaniem oznacza to, że liposomom nie udało się dotrzeć pod skórę w stanie nienaruszonym.

Nie wszystkie badania zaprzeczają

Serwis Nauka w Polsce przypomina, że poprzednie badania nad właściwościami liposomów, które były prowadzone z wykorzystaniem innych metod badawczych wykazywały, że mogą one być skutecznymi nośnikami substancji czynnych.

Zdaniem prof. Bagatolli wcześniejsze badania, oparte na innych technikach badawczych, dostarczały poszlak, jednak – jak podkreśla – nie dowodów, że liposomy są w stanie przeniknąć przez skórę. Według niego z tego powodu niektórzy naukowcy doszli do wniosku, że mogą one być skutecznymi nośnikami.

Prof. Bagatolli twierdzi, że jego badania dostarczają dowodu na to, że liposomy nie są skutecznymi nośnikami w przypadku transportu przezskórnego.

Jak przekonuje naukowiec ludzka skóra jest tak zbudowana, żeby uniemożliwiać przenikanie substancji do wnętrza ciała. Jego zdaniem zapobieganie wnikaniu syntetycznych liposomów jest logicznym i naturalnym działaniem skóry.

 

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>