Nobel za prace nad komórkami macierzystymi

Medyczną Nagrodę Nobla otrzymał w 2012 r. Japończyk Shinya Yamanaka – twórca indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych. Jego prace dają nadzieję na przyspieszenie rozwoju medycyny regeneracyjnej. Nagrodę odebrał też pionier w zakresie klonowania John B. Gurdon z Wielkiej Brytanii.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Shinya Yamanaka urodził się w 1962 r. Uzyskał doktorat na uniwersytecie w Osace. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Kyoto i współpracuje z Gladstone Institute w San Francisco. W 2006 r. na łamach “Nature” ukazała się jego praca na temat przekształcenia dorosłych komórek skóry myszy w pluripotentne komórki macierzyste (w skrócie – iPS). Był to ważny etap w badaniach nad pozyskiwaniem komórek macierzystych nie z zarodków, ale z dojrzałych komórek ciała.

Sir John B. Gurdon urodził się w 1933 r. w Dippenhall w W.Brytanii. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie w Oksfordzie, a w 1972 r. rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie pracuje do dziś w Instytucie Gurdona. Można go nazwać pionierem klonowania. Jemu pierwszemu udało się w 1962 r. sklonować żabę Xenopus laevis. Gurdon uzyskał to zastępując jądro komórki jajowej płaza jądrem pobranym z komórki nabłonka jelitowego kijanki.

Źródło: www.wyborcza.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>