Nowa twarz wolumetrii – Sculptra™

Sculptra™ to preparat o niepowtarzalnych właściwościach stymulowania i pobudzania własnych tkanek człowieka, a konkretnie fibroblastów, do produkcji kolagenu skóry, czyli jej samoodnowy.

Starzenie się skóry jest naturalnym, nieodwracalnym i wieloczynnikowym procesem wynikającym z upływu czasu. Sekwencja zmian, które obserwuje się w przebiegu starzenia się twarzy jest przewidywalna i u wszystkich ludzi podobna, natomiast tempo i nasilenie tych procesów jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, na przykład od opalania się.

Kiedy zmarszczki

Pierwsze zmarszczki pojawiają się już około 25-30 r. życia. Określane są jako zmarszczki mimiczne, ponieważ powstają w związku z aktywnością mięśni wyrazowych twarzy, np. kiedy marszczymy brwi lub śmiejemy się. Są to pionowe i poziome zmarszczki czoła, i tzw. „kurze łapki”.

Z czasem zmarszczki mimiczne utrwalają się i dodatkowo pojawiają się zmarszczki nie związane z mimiką, utrzymujące się także w czasie spoczynku – tzw. zmarszczki statyczne. Są to np. pogłębione bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki wokół ust i na całej skórze twarzy…

Mało osób wie, że są one widocznymi objawami powolnych zmian degradacyjnych zachodzących nie tylko w skórze, ale w obrębie wszystkich struktur twarzy : kości, mięśni i skóry. W stosowanych wcześniej zabiegach estetycznych główny nacisk kładziono na wygładzanie drobnych zmarszczek skóry i nieco głębszych bruzd i fałdów, traktując je jako najważniejsze zmiany związane z procesem starzenia się twarzy.

Wygładzenie i wypełnienie

Dziś już wiemy, że objawy upływającego czasu pojawiające się na twarzy należy rozpatrywać w aspekcie trójwymiarowości, pamiętając, że tylko odtworzenie utraconej objętości twarzy (wolumetria twarzy), a nie samo wygładzenie zmarszczek przynosi zadowalające efekty. Zabiegi estetyczne muszą zatem dotyczyć przede wszystkim obszaru środkowego twarzy (okolicy kości jarzmowych, policzków, fałdów nosowo-wargowych) oraz kącików ust, a w następnej kolejności żuchwy i podbródka oraz skroni.

Efekty wolumetryczne możemy osiągnąć różnymi metodami. W sposób inwazyjny drogą zabiegów chirurgicznych (np. implantacja wkładek silikonowych do policzków, przeszczep autologicznego tłuszczu) i w sposób mniej drastyczny przy pomocy głębokich iniekcji wypełniaczy.

Wybór metody chirurgicznej wiąże się zawsze z większym kosztem oraz krótszym lub dłuższym wyłączeniem pacjenta z normalnego życia na okres rekonwalescencji. Przeszczep tkanki tłuszczowej (lipofilling) to seria kilku zabiegów, po których za każdym razem musimy liczyć się z możliwością wystąpienia dużego obrzęku, krwiaków i hyperkorekcją pozabiegową.

Często z tego powodu pacjenci decydują się na zabiegi zwiększające objętość tkanek preparatami używanymi w takich samych wskazaniach jak lipofilling, ale bardziej od nich komfortowymi , bezpiecznymi i przewidywalnymi.

Metoda wolumetryczna

Jedną z takich substancji jest kwas L-polimlekowy , składnik dostępnego na naszym rynku preparatu Sculptra™. Stosowany w medycynie od ponad 30 lat do produkcji nici chirurgicznych kwas L-polimlekowy nie ma nic wspólnego z implantami stałymi, które tylko modelują rysy twarzy, ale nie zapobiegają starzeniu się skóry. Nie jest również szybkim wypełniaczem.

Sculptra™ to preparat o niepowtarzalnych właściwościach stymulowania i pobudzania własnych tkanek człowieka, a konkretnie fibroblastów, do produkcji kolagenu skóry, czyli jej samoodnowy.

Po podaniu iniekcyjnym, efekt objętościowy działania kwasu L-polimlekowego (zwiększenie gęstości, sprężystości, jędrności skóry) uwidacznia się powoli, stopniowo, a sam zabieg nie zaburza życia codziennego pacjenta. W wyniku progresywnego odtworzenia ubytków objętościowych twarzy wygładzają się głębokie zmarszczki i fałdy, uwypuklają policzki, poprawia owal. Twarz wyraźnie się wygładza, a pacjenci, oczekujący subtelnych rezultatów odzyskują swój naturalny, młodszy wygląd.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 4-6 tygodniach, pełne – po pół roku. W większości przypadków najlepszy efekt uzyskiwany jest po serii 3 zabiegów, a pacjenci wracają na kolejną terapię dopiero po dwóch-trzech latach.

Wystrzegać się przesady

Oczywiście nie w każdym przypadku jest tak samo. Ostateczny efekt uzyskiwany u pacjenta, ilość zastosowanego produktu i nakład pracy aby go uzyskać są odzwierciedleniem stanu jakościowego tkanek , w obrębie których rozpoczyna się iniekcje kwasu L-polimlekowego, co oznacza, że u pacjentów z nasilonymi zmianami starzeniowymi może wystąpić potrzeba użycia większej ilości preparatu, a wypełnienie i co za tym idzie satysfakcja po zabiegu może utrzymywać się krócej.

Zabiegi estetyczne nie zmieniają w sposób zasadniczy życia pacjenta, ale przekładają się w istotnym stopniu na jego bardziej pozytywne nastawienie do siebie i lepszy odbiór w społeczeństwie. Ludziom pięknym jest w życiu przyjemniej i łatwiej. Pamiętajmy jednak, żeby nie wpaść w pułapkę zabiegów estetycznych.

Dbajmy o utrzymanie naturalnego, młodego wyglądu, który na pewno poprawi nam humor. Wystrzegajmy się przesady, której rezultatem jest śmieszny, przerysowany wizerunek plastikowej Barbie. Kwas L-polimlekowy jest jednym z preparatów umożliwiających nam osiągnięcie najlepszego rezultatu- młodego, naturalnego wyglądu.

Autor: dr Iwona Marycz-Langner, dermatolog

Materiał przesłany przez: Valeant Polska


Komentarze

  • Polecam zabiegi Sculptra bo efekty są naprawdę fajne. Mi wykonuje je dr Jolanta Siedlecka-Dawidko w DermaMed i jestem bardzo zadowolona. To bardzo dobry specjalista i do tego przesympatyczna osoba 🙂

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>