O polskim przeszczepie twarzy było głośno w światowych mediach

21 maja Anna Uryga z Centrum Onkologii w Gliwicach poinformowała, że w placówce przeprowadzono z sukcesem pierwszy w Polsce złożony przeszczep twarzy. Polscy lekarze wykonali pilną transplantację ze wskazań życiowych jako pierwsi na świecie.

Pionierska operacja została przeprowadzona 15 maja przez zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Obejmowała nie tylko rozległe powłoki twarzoczaszki. Operowano także szkielet górnego i środkowego piętra twarzy – informowała Gazeta Wyborcza.

Pacjent przeszedł wcześniej nieudaną próbę replantacji własnych tkanek w innym szpitalu. Lekarze zapewniają, że 33-letni mężczyzna po przeszczepie twarzy ma szansę na normalne życie.

Zdjęcia dnia w USA

W czwartek (23 maja) o pierwszym w Polsce przeszczepie twarzy informowały światowe media.

Amerykański dziennik „Washington Post” umieścił zdjęcia z polskiej operacji na stronie internetowej w dziale “Zdjęcia dnia.” Również wielkie amerykańskie telewizje CBS i Fox News poinformowały o pionierskim przeszczepie, którego dokonano w naszym kraju, wykorzystując relację agencji Associated Press.

Associated Press cytuje polskich lekarzy, którzy podkreślają, że po raz pierwszy na świecie operacja przeszczepienia twarzy została przeprowadzona tak szybkim tempie i w tak krótkim czasie od wypadku.

“Die Welt”, wiodący niemiecki dziennik, na swojej stronie internetowej w krótkiej notce zaznaczał, że operacja ratowała życie pacjenta.

Sukces polskiej medycyny

Znany, warszawski chirurg plastyczny dr Andrzej Sankowski podkreślił, że pionierski przeszczep twarzy to ogromny sukces polskich lekarzy. Zwracał uwagę na fakt, że nikt nigdy nie wykonał tego typu złożonej operacji w trybie nagłym – informuje Polska The Times.

Dr Andrzej Sankowski z ogromnym podziwem wyrażał się o zespole, który wykonał operację. Podkreślił, że musiało to być wyjątkowo trudne przedsięwzięcie, zarówno dla chirurgów, jak również pozostałych lekarzy i pielęgniarek, które wymagało doskonałego zgrania całego zespołu.

Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej funkcjonujący w Centrum Onkologii w Gliwicach ma największe w Polsce doświadczenie jeżeli chodzi o zabiegi rekonstrukcyjne. Od 2001 r. w Gliwicach przeprowadzono już tysiące tego typu operacji, łącznie z najtrudniejszymi, czyli wykorzystującymi techniki mikronaczyniowe, wymagające pracochłonnego łączenia żył i tętnic o niewielkiej średnicy.

 

Źródło: Wyborcza.pl, Polskatimes.pl, Gazeta.pl, Dziennikzachodni.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>