Precyzja kontra opadające oko 

Efekt przeciwzmarszczkowy po podaniu toksyny botulinowej jest uzależniony od umiejętności lekarza. – Ustalenie gdzie podać preparat wymaga nie tylko wiedzy anatomicznej, ale także umiejętności analizowania w jaki sposób pacjent używa mięśni i jak na nich układa się skóra – mówiła dr hab. n. med. Joanna Czuwara podczas konferencji „Toksyny 2023” zorganizowanej przez PTMEiAA.

Konferencja „Toksyny 2023” została przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) zorganizowana w połowie maja w stołecznym hotelu Marriott. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z głównymi producentami preparatów na bazie toksyny botulinowej: Allergan AbbVie, Croma Pharma, Galderma i Urgo MerzAesthetics.

Sympozjum cieszyło się sporym zainteresowaniem lekarzy. Wśród wykładowców była dr hab. n. med. Joanna Czuwara, doświadczona i ceniona dermatolog, która prowadzi też szkolenia z zakresu podawania neurotoksyny.

Kunszt lekarza

Wśród badań naukowych, które dermatolog omawiała podczas konferencji, wyróżniła pracę dr Doris Hexsel, dotyczącą pola i efektu działania toksyny botulinowej. – Dr Doris Hexsel, to dla mnie guru jeżeli chodzi o toksynę – podkreślała dr hab. n. med. Joanna Czuwara.

Jak tłumaczyła w badaniu udało się wykazać, że jak zrobi się zabieg starannie, to o efekcie działania decyduje dawka oraz jeszcze jedna rzecz, o której rzadko się mówi. – Decyduje też to, jak zostanie wykonana iniekcja, czyli jak wykona się zabieg – powiedziała dermatolog.

Według niej dla uzyskania dobrego efektu zabiegu z neurotoksyną najważniejsza jest precyzja. – Co oznacza, że trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: wiedzieć gdzie podać i wiedzieć jak to zrobić – stwierdziła i dodała, że precyzja wynika z techniki zabiegu.

Ustalenie gdzie podać preparat wymaga nie tylko wiedzy anatomicznej, ale także umiejętności analizowania w jaki sposób pacjent używa mięśni i jak na nich układa się skóra. Bo przecież efekt, który mamy uzyskać ma być jak najbardziej naturalny – wyjaśniała. Podkreśliła, że kunszt lekarza ma realny wpływ na ostateczne efekty zabiegu. Jej zdaniem ważne jest zrozumienie, że zachowanie neurotoksyny po podaniu w tkanki podlega dość skomplikowanemu procesowi.

Zrozumieć trójwymiar

Trzeba zrozumieć, że działanie toksyny ma charakter trójwymiarowy – mówiła dr hab. n. med. Joanna Czuwara. – Efekty działania preparatu w tkance trzeba postrzegać przestrzennie a nie tylko jako pole działania, które widzimy – tłumaczyła. Przypominała, że kluczowym czynnikiem, który wpływa na rezultat jest dawka neurotoksyny…

(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>