Prof. Paszkowski o ginekologii estetycznej

Nie jest już rzadkością otwarta rozmowa pacjentki z lekarzem na temat estetyki okolic intymnych, co jak sądzę odzwierciedla głębokie zmiany w zakresie obyczajowości współczesnych Polek – mówi prof. Tomasz Paszkowski, kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, odpowiadając na pytania “Rynku estetycznego”.

Prof. Tomasz Paszkowski Fot. Maciej Drywień
Prof. Tomasz Paszkowski Fot. Maciej Drywień

Rynek estetyczny: – Jak Pan uważa Panie Profesorze, ginekologia estetyczna to wciąż temat tabu w Polsce? Pacjentki wciąż trochę wstydzą się pytać o tego typu zabiegi?

Tomasz Paszkowski: – Mam wręcz przeciwne spostrzeżenia. W ostatnich latach coraz częściej zgłaszają się w naszym kraju do ginekologa pacjentki, manifestujące potrzebę naprawy defektów estetycznych w zakresie zewnętrznych narządów płciowych. Nie jest już rzadkością otwarta rozmowa pacjentki z lekarzem na temat estetyki okolic intymnych, co jak sądzę odzwierciedla głębokie zmiany w zakresie obyczajowości współczesnych Polek.

– Jakie są najczęstsze problemy z zakresu ginekologii estetycznej z którymi zgłaszają się pacjentki?

– Najczęstsze defekty estetyczne lub funkcjonalne zgłaszane przez pacjentki z prośbą o ich korektę, dotyczą zmian poporodowych, szczególnie po porodach drogami natury. Są to najczęściej defekty estetyczne, którym towarzyszą określone dysfunkcje np. w zakresie jakości życia seksualnego.

– W jaki sposób można pomóc kobietom zgłaszającym się do ginekologa z defektami estetycznymi?

– Istnieje wiele metod o udowodnionej skuteczności w obszarze ginekologii estetycznej. Są to metody operacyjne np. korygujące anatomię krocza i pochwy a także szereg nieoperacyjnych, począwszy od farmakoterapii np. kwasem hialuronowym poprzez miejscowe wstrzyknięcia substancji wypełniających i nawilżających a skończywszy na zabiegach laserowych, które cieszą się coraz większą popularnością.

Paleta tych metod jest naprawdę bardzo szeroka, a zadaniem specjalisty jest “uszyć na miarę” każdej pacjentki metodę, która spełni jej oczekiwania z minimalnym ryzykiem powikłań lub objawów niepożądanych.

– Jakiego rodzaju zabiegi są najczęściej wykonywane?

– Wśród zabiegów operacyjnych z zakresu ginekologii estetycznej najczęściej dziś wykonywane są różne procedury plastyki lub tzw. “liftingu” krocza. Najczęstszym do nich wskazaniem są defekty poporodowe związane lub nie z nacięciem i zeszyciem krocza.

– W jakich sytuacjach poleciłby Pan zabiegi z nićmi takimi jak np. wprowadzane nie tak dawno do Polski Vaginal Narrower?

– Są to niedawno opatentowane do użycia w ginekologii estetycznej nici do liftingu krocza. Jest to stosunkowo prosty i krótkotrwały zabieg, do którego najczęstszym wskazaniem jest defekt o charakterze zbyt szerokiego wejścia do pochwy.

Zabieg ten można wykonać w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga długiej rekonwalescencji. W oparciu o moje dotychczasowe doświadczenie mogę stwierdzić, że rezultat tego zabiegu wiąże się z wysokim poziomem satysfakcji pacjentki.

– Jaka jest specyfika nici do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej?

– Nowoczesne produkty, takie jak Vaginal Narrower, są nićmi wchłanianymi o specjalnej konstrukcji – tzw. nici samokotwiczące. Dzięki innowacyjnej formule tych nici uzyskujemy nie tylko efekt natychmiastowy, ale także korzystny efekt długoterminowy, również po zakończeniu okresu wchłaniania się tych nici. Prosta konstrukcja z igłami po obu końcach nici znacznie ułatwia ich zakładanie.

– A jakie są najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej z wykorzystaniem laserów medycznych?

– Popularność zabiegów laserowych w ginekologii estetycznej gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Pojawia się również coraz więcej dowodów na ich skuteczność, zarówno krótko- jak i długoterminową.

Paleta możliwych zabiegów laserowych w tym obszarze medycyny jest szeroka i obejmuje m. in. rewitalizację warg sromowych i pochwy np. u kobiet po menopauzie lub po urodzeniu dziecka. Przy użyciu lasera możemy również wycinać tkanki takie jak zrosty, przegrody, pozostałości błony dziewiczej lub przerosłe wargi sromowe.

Ostatnio pojawiają się również doniesienia naukowe wskazujące na przydatność zabiegów laserowych w leczeniu niektórych postaci nietrzymania moczu.

– Czy laser stosowany w okolicach intymnych to bezpieczne narzędzie?

– Nowoczesne aparaty do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej pozwalają na łatwe i bezpieczne wykonanie zabiegów, które w większości przypadków nie wymagają technik znieczulania i niezwykle rzadko powodują jakiekolwiek powikłania.

Dziękujemy za rozmowę

 

Źródło: Daniel Mieczkowski/rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>