Tak nam się ten rynek spodobał

Fotel, którego konstrukcja powstała w Polsce jest obecnie rekomendowany na całym świecie do sprzedaży z technologią robotyczną do przeszczepu włosów – Artas. Polska firma realizuje już pierwsze zamówienia z RPA, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, a także z naszego kraju. O tym jak do tego doszło rozmawiamy z właścicielem Panda Group – Krzysztofem Popem

Rynek estetyczny: – Pana firma współpracuje z amerykańskim producentem robota do przeszczepu włosów. Jak do tego doszło?

Krzysztof Pop: – Od wielu lat produkowaliśmy fotele dla rynku beauty, wcześniej też realizowaliśmy  zamówienia dla rynku medycznego m.in. wyposażaliśmy kompleksowo szpitale w meble i różnego rodzaju fotele specjalistyczne. W 2018 r. przedstawiciele firmy Restoration Robotics – producent robota Artas – zwrócili się do nas z prośbą o rozwiązanie problemów z fotelami stosowanymi do zabiegów przeszczepu włosów.

Fotele amerykańskie były bardzo drogie a jednocześnie, zdaniem użytkowników, niewygodne. Amerykanie postawili nam bardzo wysoko poprzeczkę dla tego projektu. Oczywiście jak zawsze nasi inżynierowie  podjęli wyzwanie.

Jedną z kluczowych decyzji do rozwiązania była stabilna i komfortowa pozycja pacjenta i lekarza podczas zabiegu przeszczepu włosów. Procedura przeszczepu włosów zajmuje około 4-5 godzin. Poprzedni fotel stosowany przy robocie Artas powodował, że pacjent przez cały czas znajdował się w pozycji siedzącej z pochyloną  do przodu głową. Przyjęliśmy założenie, że naturalna pozycja horyzontalna będzie o wiele bardziej komfortowa.

Musieliśmy jednak dla tej pozycji mocno ustabilizować fotel – to była inżynieryjnie kluczowa kwestia dla prawidłowiej pracy robota, który reaguje unieruchomieniem w wypadku niekontrolowanych ruchów głowy podczas tego wyjątkowo  precyzyjnego zabiegu. Uzyskując cel zasadniczy – stabilną i bezpieczną konstrukcję – dalsze elementy procesu projektowania, to w zasadzie uzbrojenie fotela w szereg funkcjonalności od różnego rodzaju sterowania, poprzez automatyczne przechodzenia fotela w pozycję anty-Trendelenburga w sytuacji omdlenia pacjenta, poprzez ogrzewanie, dodatkowe poduszki elektryczno-pneumatyczne, możliwość montowania euroszyn z osprzętem medycznym.

Cały czas doskonalimy tę konstrukcję oraz rozwijamy możliwości zastosowania. W ten sposób powstał cały typoszereg foteli Sanmed, w ostatnim czasie nawet z opcją dla ginekologii estetycznej. Wszystkie te fotele obejmujemy certyfikacją medyczną, co jest dla bezpieczeństwa użytkowania i gabinetu szczególnie ważne.

– Fotel został bardzo dobrze przyjęty przez amerykańskiego producenta robota…

– Tak, to prawda. Bardzo ważne było też to, że posiadamy background – technologię i umiejętności, aby stworzyć każdy mebel na indywidualne zamówienie, ponieważ dysponujemy i własną ślusarnią, tapicernią, szklarnią, działem tworzyw i całym zapleczem projektowo – produkcyjnym. Prawie wszystkie roboty Artas są obecnie sprzedawane z naszym fotelem. Mamy już zamówienia, które realizujemy do RPA, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, a także do naszego kraju. Nasz produkt wyparł poprzednie rozwiązanie.

Jedna z ostatnich realizacji odbyła się w Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki Elite w Warszawie, gdzie jest dostępna najnowsza wersja robota Artas iX. Ta placówka jest beneficjentem całego projektu – pracuje tam zarówno robot, jak i fotel. Warto dodać, że nasi klienci  na obecnym etapie mają zagwarantowane bezpłatny upgrade kolejnych, stale ulepszanych wersji fotela przez rok .

Chcemy ten projekt stale doskonalić. Wyprodukowaliśmy w międzyczasie  cały typoszereg leżanek Prince – również z możliwością elastycznej konfiguracji i jednocześnie podjęliśmy  pracę nad zupełnie nową konstrukcją typoszeregu foteli medycznych w tym operacyjnych. Tak nam się ten rynek spodobał.

– Fakt, że fotel został tak dobrze przyjęty przez Amerykanów może być gwarancją jakości dla gabinetów, które poszukują dobrych rozwiązań zabiegowych….

– Mamy cały szereg różnego rodzaju rozwiązań dla gabinetów, które można elastycznie skonfigurować do swoich potrzeb. Fotel do robota Artas był impulsem do rozwoju w tym kierunku. Teraz każdy gabinet może się do nas zwrócić i znajdzie wysokiej klasy rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Biorąc pod uwagę, że bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze i powołując się na nowe przepisy związane z użytkowaniem wyrobów medycznych, wydaje się, że teraz musimy się skupić nad wyrazistym pokazaniem różnic pomiędzy przypadkową konstrukcją różnego rodzaju foteli kosmetycznych, dość często dostosowywanych do wykonywania zabiegów medycznych lub para-medycznych a bezpiecznym fotelem medycznym.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał: Daniel Mieczkowski


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>