Trądzik zależy od “złośliwości” szczepu bakterii

Naukowcy wyodrębnili szczepy bakterii Propionibacterium acnes, które mogą szczególnie przyczyniać się do rozwoju trądziku – podaje “Journal of Investigative Dermatology”.

Zespół naukowców pod kierunkiem Huiying Li z University of California w Los Angeles (USA) przeprowadził analizę próbek bakterii, które pobrano ze skóry nosa 49 osób z trądzikiem. W Grupie kontrolnej były 52 osoby – informuje Serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl). Okazało się, że istnieją “złe” i “dobre” szczepy bakterii.

Bakterie Propionibacterium acnes są obecne w porach skóry każdej osoby. Uważa się je za jedną z przyczyn trądziku, jednak wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego u niektórych osób zmiany skórne występują częściej.

Przypomnijmy, że istnieją tysiące szczepów bakterii Propionibacterium acnes. Naukowcy z University of California w Los Angeles znaleźli 66 najpopularniejszych szczepów, które wyodrębnili na drodze analizy genomu.

Z badań wynika, że zarówno u osób z trądzikiem, jak i bez trądziku znaleziono 63 z tych szczepów. Jednak okazało się też, że jeden pojawiał się niemal wyłącznie na zdrowej skórze, natomiast dwa – niemal wyłącznie u osób z trądzikiem.

Jak informowali naukowcy “złe” szczepy bakterii miały dodatkowe grupy genów, które zostały zapożyczone od wirusów. Znalazły się wśród nich geny, zaostrzające przebieg trądziku. Badacze zidentyfikowali też gen, który mocno wiązał bakterie z komórkami skóry.

Naukowcy przypuszczają, że mocniejsze związanie bakterii z komórkami, przyczynia się do nasilenia powstawania zmian na skórze. Jak zauważają zmiany skórne są przecież wynikiem reakcji zapalnej układu immunologicznego.

Z analiza wynika, że nie wszystkie osoby z trądzikiem mają “złe” szczepy bakterii oraz nie wszystkie osoby ze zdrową skórą “dobre”. Badacze tłumaczą to możliwością działania innych czynników takich jak np. stan układu odpornościowego.

Zdaniem naukowców z University of California w Los Angeles, ich odkrycie może być pomocne w opracowywaniu sposobów leczenia trądziku indywidualnie dostosowanych do skóry. Przypuszczają, że w przyszłości aplikowanie “dobrych” szczepów bakterii – np. w postaci kremu – może okazać się skutecznym sposobem pozbycia się trądziku.

 

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>