Operacje tylko dla kobiet

Jeden z rodzajów zabiegów, na który zwraca uwagę chirurg plastyczny dr Waldemar Weiss to rekonstrukcja błony dziewiczej. Co ciekawe wykonywana jest często u pacjentek, pochodzących z krajów muzułmańskich. To nie jedyny przypadek, kiedy kulturowe uwarunkowania wpływają na ciało kobiety

Zabiegi estetyczne kobiecych okolic intymnych wciąż wzbudzają trochę kontrowersji. Okazuje się jednak, że często nie upiększanie jest głównym celem takich operacji a termin ginekologia estetyczna może być mylący.

Doświadczony ginekolog dr Andrzej Barwijuk zwracał uwagę w rozmowie z „Rynkiem estetycznym”, że na ogół na pierwszy plan nie wysuwa się w żadnym razie chęć upiększenia okolic intymnych. Podkreślał, że motywacją kobiet, zgłaszających się do lekarza jest niemal zawsze  chęć poprawy jakości życia codziennego i intymnego oraz poprawa samooceny.

Kiedy poprawiamy funkcjonalność z puntu widzenia medycznego, niejako przy okazji poprawiamy też wygląd estetyczny – mówił założyciel “Kliniki Kobiet Medifem”, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Palstycznej. Jednak w przypadku operacji rekonstrukcji błony dziewiczej motywacje są dużo bardziej skomplikowane

Błona dziewicza to poważna sprawa

O co tak naprawdę chodzi w tego typu zabiegu próbuje  tłumaczyć nam dr Waldemar Weiss, chirurg plastyk od 30 lat specjalizujący się w chirurgii estetycznej w Paryżu, współpracujący z wielospecjalistycznym Szpitalem Medicover na warszawskim Wilanowie. Zwraca on uwagę, że często na tego typu zabieg decydują się pacjentki wychowane w kręgu kultury muzułmańskiej.

Lekarz zastrzega, że historia tych operacji jest dość tajemnicza. Jak opowiada kiedy w dawnych czasach dochodziło do przedmałżeńskich stosunków kobiet w krajach, w których było to zakazane lub wręcz niebezpieczne, próbowano wszelkimi, bardzo wówczas prymitywnymi sposobami, rekonstruować błonę dziewiczą lub też oszukiwać partnera np. poprzez umieszczanie pęcherzyków z krwią w okolicach intymnych. Dopiero w czasach współczesnych, kiedy chirurgia estetyczna stała się lepiej rozwinięta, nastąpił postęp również w tego typu zabiegach, także w krajach muzułmańskich.

Jak informuje dr Waldemar Weiss ważną kwestią przy takiej operacji jest odpowiedni czas na jej wykonanie. Powinien on zakładać okres potrzebny na rekonstrukcję błony, jej zrośnięcie się i rozpuszczenie nici. Należy więc mieć świadomość, że pełna rekonwalescencja zajmie w tym wypadku co najmniej 3 miesiące. (…)

International day of zero tolerance to female genital mutilation, Fot 123RF

Rekonstrukcja po religijnym okaleczeniu

Dr Waldemar Weiss zwraca uwagę, że jeszcze inną operacją wcale nie tak rzadką, szczególnie na zachodzie Europy, jest rekonstrukcja okolic intymnych kobiety po obrzezaniu, którego rezultatem jest okaleczenie narządów. Jak tłumaczy lekarz jest to bardzo specjalistyczny zabieg, wykonywany na kobietach pochodzących z krajów, w których tego typu czynności są praktykowane.

Na świecie obrzezanych jest około 140 mln kobiet, w tym w Sudanie, Somalii i Egipcie 98 proc. a zabieg jest wykonywany w 28 krajach Afryki i niektórych państwach Azji i Bliskiego Wschodu – wynika z danych udostępnianych przez brytyjskie organizacje zajmujące się ochroną dziewczynek przed obrzezaniem. Te same organizacje alarmują, że chociaż w Wielkiej Brytanii ta praktyka jest zakazana od ponad 30 lat, urodzone tam dzieci nie tylko są wywożone za granicę na obrzezanie, ale także okaleczane na miejscu…..

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2017

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>