Rynek estetyczny: co ciekawego w numerze

Rozpoznajemy trendy, które są widoczne w medycynie estetycznej. Wiemy jakie zabiegi są w Polsce najczęściej wykonywane i czemu Polki z nich korzystają. Piszemy o popularnej obecnie technologii kształtującej sylwetkę HIFU oraz o wykorzystaniu plazmy. Skupiamy się nie tylko na efektach, ale ostrzegamy przed komplikacjami. Przybliżamy zabiegi chirurgiczne takie jak liposukcja, czy powiększanie pośladków. Nie zabraknie tematu ekonomicznego i prawnego

Minimalny czas rekonwalescencji, szybki powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania i efekt widoczny zaraz po zabiegu – to główne przyczyny popularności wypełniaczy zdaniem dra Jacka F. Scheuera i zespołu lekarzy związanych z Oddziałem Chirurgii Plastycznej University of Texas Southwestern Medical Center w USA. W swoim artykule ostrzegają przed iniekcjami w niebezpiecznych anatomicznie okolicach Opisali zasady bezpiecznego stosowania wypełniaczy. W tym celu określili 6 niebezpiecznych stref na twarzy.

Ostatnie lata to czas intensywnego rozwoju branży kosmetycznej w Polsce. Z wyliczeń firmy doradczej Deloitte wynika, że jego wartość w 2016 roku wyniosła 16 mld zł i ma osiągnąć poziom 21 mld zł w 2021 r. W naszym kraju wielkie koncerny międzynarodowe konkurują z licznymi małymi polskimi manufakturami. Zdecydowanie najważniejszy dla krajowych firm jest rynek wewnętrzny Unii Europejskiej. W latach 2004-2016 dodatni bilans Polski w handlu kosmetykami w Unii wzrósł prawie dziewięciokrotnie – z 231 mln zł do 2,04 mld zł.

Między wieczną młodością a ryzykiem

Dominującym kierunkiem rozwoju medycyny estetycznej od lat jest minimalizowanie inwazyjności zabiegów. Pojawiają się ulepszone technologie i dopracowane preparaty. Coraz wyraźniej widać oddzielny trend „anti-aging”, polegający z jednej strony na porządkowaniu trybu życia, z drugiej szukaniu substancji, czy leków, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu

15 lat temu nie mieliśmy takich możliwości – mówiła podczas konferencji prasowej Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Przypominała, że bardzo dużo problemów estetycznych można było leczyć jedynie dzięki chirurgii plastycznej a część procedur mniej inwazyjnych i tak wymagała stosunkowo długiego okresu rekonwalescencji. Teraz to wygląda inaczej. – Jeżeli tempo rozwoju się utrzyma, to za dziesięć lat grozi nam wieczna młodość – żartowała….

PRP czy Placebo for Reach Patients?

Ustaliliśmy wszystko to co sprawia, że akronim PRP – Platelet Rich Plasma – zachowuje realne znaczenie i nie przekształca się w Placebo for Reach Patients – mówi prof. Maurizio Ceccarelli w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” na temat zabiegów biostymulacyjnych i regeneracyjnych, stosowanych w medycynie estetcznej.

Profesor ma ogromne doświadczenie i ogląd sytuacji w obszarze medycyny estetycznej. Zajmuje się nią zarówno jako praktyk, jak i badacz naukowy właściwie od początku, od 1985 roku. Jednak są rzeczy, które nawet jego zaskoczyły w rozwoju tej dziedziny medycyny w ostatnich kilkudziesięciu latach:

Zmiana parametrów zabiegów, które z czysto korekcyjnych, takich jak peeling, filler, toksyna botulinowa, stały się zabiegami poprawiającymi funkcje biologiczne starzejących się komórek. Wśród tych zabiegów wyróżniłbym te, wykorzystujące dorobek medycyny regeneracyjnej – mówił nam Maurizio Ceccarelli.

Prawda o medycynie estetycznej

Znamy najpopularniejsze zabiegi polskiej medycyny estetycznej oraz największe obawy pacjentek, rozważających wizytę w gabinecie. 450 lekarzy wzięło udział w ankiecie zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-ging. – Wiele rzeczy było przewidywalnych, jednak przypuszczać a mieć pewność to duża różnica. Na dodatek niektóre wyniki są zaskakujące – komentuje doktor Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA.

PTMEiAA zapytało lekarzy m. in. o wiek pacjentów, odwiedzających ich gabinety. Okazało się, że najczęściej są to kobiety między 41 a 50 rokiem życia. Według lekarzy stanowią aż 56 proc. wszystkich osób poddawanych zabiegom. Drugą bardzo liczną grupą są panie w wieku między 31 a 40 lat (37 proc.). – Wyniki chyba nie są zaskoczeniem. Wydaje mi się, że pokrywają się z moimi indywidualnymi obserwacjami – mówił doktor Andrzej Ignaciuk, podczas konferencji prasowej, na której prezentowane były wyniki ankiety….

Liposukcja: uniknąć komplikacji

Liposukcja jest jednym z bezpieczniejszych i jednocześnie najczęściej stosowanych chirurgicznych zabiegów estetycznych.  Jak każda procedura nie jest wolna od komplikacji. Jakich? Powstała praca, w której lekarze prześledzili naukowe doniesienia na ten temat. Niestety to nie tylko statystyka. W Polsce też zdarzają się tragiczne w skutkach powikłania

Z danych The International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS) wynika, że co najmniej od pięciu lat liposykcja utrzymuje się w trójce najpopularniejszych zabiegów na świecie. W Stanach Zjednoczonych natomiast od 10 lat utrzymuje się na pierwszym miejscu. The American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) podało, że tylko w 2016 r. wykonano 414 tys. takich zabiegów. Dla porównania operacji powiększenia piersi wykonano w tym samym czasie ponad 100 tys. mniej. W Polsce chirurdzy plastyczni również zaliczają liposukcję do najczęściej wykonywanych oraz najlepiej poznanych procedur.

HIFU będzie standardem?

Lekarze stosujący technologię HIFU przekonują, że sprawdza się w zabiegach tzw. bezinwazyjnego liftingu, a także w walce z rozstępami, czy nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wszystko zależy od temperatury i głębokości wnikania fal dźwiękowych. Jak mówią eksperci, HIFU to synonim bezpieczeństwa, braku rekonwalescencji i ujędrniania skóry.

Technologia HIFU to kolejny kamień milowy, który – mam wrażenie – pozostanie w medycynie estetycznej na dłużej. Wskazania do jej użycia to przede wszystkim utrata sprężystości skóry, ponieważ technologia ta ma służyć wywołaniu efektu liftingu. Ale zalecana jest również w przypadku walki z rozstępami, zmarszczkami czy miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz przy zabiegach pobudzenia i zintensyfikowania naturalnych procesów regeneracyjnych i produkcyjnych skóry, czyli biorewitalizacji – mówił Marcin Ambroziak, specjalista dermatolog, założyciel „Kliniki Ambroziak” podczas XVII Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2018

Prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tematów znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: rynekestetyczny.pl

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>