ABC bezpieczeństwa operacji plastycznych

Zabiegi chirurgii plastycznej przestają być tematem tabu i przywilejem gwiazd. Szacuje się, że rocznie około 0,5 mln Polaków poddaje się zabiegom poprawiającym urodę, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Jak zapewnić im bezpieczeństwo?

Coraz częściej do klinik chirurgii plastycznej trafiają młode osoby, które nie zawsze wiedzą czego oczekiwać i jakiej obsługi żądać w gabinecie lekarskim. Jak zatem bezpiecznie przejść przez operację plastyczną?

Dr Andrzej Sankowski, chirurg plastyk, szef i twórca renomowanej kliniki w Warszawie ostrzega w wywiadzie opublikowanym na portalu rynekestetyczny.pl (Chirurg plastyk musi być trochę szalony),że są na rynku takie placówki, które powstają naprędce.

Ostra konkurencja na rynku

Według Sankowskiego konkurencja na rynku usług typu operacje plastyczne jest coraz silniejsza i bardziej bezwzględna. Zauważa, że placówki bywają prowadzone przez osoby nie związane z medycyną, które próbują swoje pieniądze zainwestować w chirurgię plastyczną, uważając, że to jest pewny zysk.

– Zaczynają działania marketingowe, takie jak w sklepie z majtkami, zaczynają walczyć z konkurencją na zasadach czysto handlowych. W takich przypadkach taka osoba jak ja, lekarz, czuje się bezradna – tłumaczy Sankowski i dodaje, że nie umie walczyć za wszelką cenę z innymi na rynku.

Jednocześnia zauważa, że część chirurgów nie musi nic robić poza solidną pracą, bo doskonale opanowało swój zawód. Do lekarzy, którzy mają dużą wiedzę i duże doświadczenie właściwie pacjenci i tak przyjdą. – Są pacjenci, którzy przychodzą do nas od lat, których znajomi, koledzy, rodzina są do nas kierowani – zauważa Sankowski. Podkreśla, że bezpieczeństwo pacjentów powinno być priorytetem.

Jak je osiągnąć?

A jak autonomiczna decyzja pacjenta

Spotkanie z lekarzem chirurgiem ma na celu poinformowanie pacjenta o możliwościach i ograniczeniach w wykonaniu danego zabiegu. Lekarz, zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, proponuje też pacjentowi najlepsze rozwiązania, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Jednak, jak podkreślają specjaliści, tylko pacjent podejmuje ostateczną i samodzielną decyzję, czy chce poddać się danemu zabiegowi. Świadoma zgoda pacjenta na zabieg (najlepiej pisemna), jest kluczową kwestią w przypadków operacji plastycznych.

D jak doświadczenie

Wieloletnie doświadczenie chirurga przeprowadzającego operację jak i współpracujących z nim przy operacji osób tj. asystentów i anestezjologów, jest kluczowe podczas operacji. To doświadczenie w dużym stopniu decyduje bowiem o końcowym efekcie pracy zespołu. Kluczowe są umiejętności działania w sytuacji gdy pojawiają się komplikacje.

Najważniejszą kwestią w przypadku lekarza jest więc liczba wykonanych zabiegów i ilość godzin spędzonych przy stole operacyjnym, uzyskana specjalizacja z chirurgii plastycznej oraz stałe podnoszenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w szkoleniach.

E jak elementarna wiedza

Każdy potencjalny pacjent kliniki chirurgii plastycznej powinien przygotować się na spotkanie z chirurgiem, u którego planuje przeprowadzić operację i spisać wszystkie nurtujące go pytania dotyczące zabiegu.

Specjaliści podkreślają, że w interesie pacjenta jest więc zebranie przynajmniej podstawowych informacji na temat kliniki i pracujących w niej lekarzy. Warto też zebrać podstawowe informacje o możliwościach jakie daje współczesna medycyna estetyczna.

K jak konsultacje

Przed każdą operacją chirurg plastyk musi spotykać się z pacjentem, aby omówić z nim procedurę przeprowadzenia zabiegu. Jest to szczególnie istotne, także z punktu widzenia prawnego w procedurach stricte estetycznych.

Podczas takich konsultacji lekarz powinien opowiedzieć, jak będzie przebiegać operacja, jakie techniki, sprzęt i materiały zostaną wykorzystane. Powinien też wytłumaczyć co będzie się działo z pacjentem w okresie rekonwalescencji.

Nie należy tekże zapominać o udzieleniu wyczerpującej informacji pacjentowi, na temat komplikacji, które mogą się pojawić w trakcie zabiegu lub po nim. Nawet jeśli zdarzają się rzadko.

L jak leczenie

Operację plastyczną przeprowadza się tak samo jak każdą inną operację, dlatego też pacjent musi zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących okresu przed i po operacji. Przy czym należy pamiętać, że każdy pacjent powinien być poinformowany, jak przygotować się do operacji.

Ważne jest więc np. przestrzeganie rygoru diety czyli powstrzymanie się od jedzenia i picia (nawet wody) przez 6 godzin przed zabiegiem, czy przyjmowania specyficznych lekarstw tj. aspiryna, czy witamina C. Dokładnych wskazań powinien pacjentowi udzieliś lekarz.

O jak okres rekonwalescencji

Przeprowadzenie każdej operacji łączy się z okresem rekonwalescencji pacjenta. W tym czasie, ogromną rolę odgrywa opieka medyczna i fizjoterapeutyczna oferowana przez klinikę.

Pacjent poddany szeregowi specjalistycznych zabiegów i ćwiczeń (tj. w Pain Protection System), minimalizuje ból związany z poruszaniem się i rehabilitacją, a rany pooperacyjne goją się szybciej.

G jak gwarancja

Renomowana klinika powinna zagwarantować swoim pacjentom serwis na najwyższym poziomie. Obsługa ta powinna obejmować zarówno sam zabieg, jak również przygotowanie do niego, czy wskazówki dotyczące rekonwalescencji.

Lekarze przypominają, że bardzo ważna, jeśli nie najistotniejsza, jest także opieka i usługi w razie wystąpienia ewentualnych komplikacji lub gdyby zaistniała potrzeba wykonania dodatkowych zabiegów.

Źródło: Rynekestetyczny.pl, zalecenia przygotowali specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej dr Andrzeja Sankowskiego w Warszawie


Komentarze

  • Wszystko fajnie. Tylko jak odróżnić tych doświadczonych lekarzy, renomowane kliniki od tych mniej doświadczonych i mniej renomowanych?
    Prawdopodobnie wszyscy będą zapewniać, że są bezpieczni i oferują kompleksową obsługę.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>