Dr Guarino o badaniach nad nowym kolagenem

O właściwościach nowego preparatu kolagenowego Linerase rozmawiamy z dr Enrico Guarino, który wraz z zespołem naukowców z Aquila University we Włoszech badał jego właściwości. – Celem badań klinicznych była ocena skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów – mówi włoski lekarz

Rynek estetyczny: – Jaki jest mechanizm działania nowego atelokolagenu?

Enrico Guarino: – Przed zabiegiem preparat jest przygotowany  w roztworze soli fizjologicznej lub wody do iniekcji. Pod wpływem rozpuszczania kolagen typu I ulega spontanicznej reakcji hydrolizy w wyniku której powstają aminokwasy i tripepdtydy.

Aminokwasy są wykorzystywane przez fibroblasty w skórze jako budulec do tworzenia kolagenu i elastyny. Z kolei tripeptydy pełnią ważne funkcje biologiczne, stanowią składnik potrzebny do produkowania przez fibroblasty kolagenu i elastyny, pełniąc jednocześnie  rolę biologicznych przekaźników. Tripeptydy zawierają substancje, które działają jak czynniki wzrostu. Dzięki temu dodatkowo stymulują produkcję nowych fibroblastów, które z kolei wytwarzają kolagen typu III. Ponadto tripeptydy mają pozytywny wpływ na strukturę skóry.

– Z informacji dystrybutora preparatu wynika, że nie trzeba obawiać się reakcji alergicznych. Dlaczego?

– Już wiele lat temu kolagen był wykorzystywany jako wypełniacz. Jednak od jego stosowania odstraszały właśnie silne reakcje alergiczne u pacjentów. Z atelokolagenem tego problemu nie ma, ponieważ jest pozbawiony alergennych terminali peptydowych – telopeptydów.

Dodatkowo aby wywołać reakcję alergiczną cząsteczki muszą osiągnąć krytyczna masę atomową 10 kDa. Tymczasem nowy kolagen w roztworze do iniekcji ulega samoistnej hydrolizie, a cząsteczki aminokwasów i tripeptydów, które powstają o masie atomowej 3-6 kDa, nie zbliżają się nawet do tego krytycznego rozmiaru.

– Prezentował Doktor rezultaty badań klinicznych m.in. podczas Kongresu Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych w Warszawie. Na czym polegały?

– Celem badań klinicznych była ocena skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów z nowym preparatem kolagenowym, wykonanych u 216 pacjentów. We współpracy z naukowcami z Aquila University we Włoszech udało nam się udowodnić, że Linerase jest skutecznym rozwiązaniem w terapiach estetycznych przeciw starzeniu się skóry.

– Jakie były główne rezultaty badań?

– Okazało się np. że tylko u jednego na 216 pacjentów zaobserwowaliśmy… (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały wywiad i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>