Jak sensownie stosować suplementy

Dobrze zebrany wywiad i obserwacja pacjenta pozwala na zaplanowanie odpowiedniej, wspierającej zabiegi suplementacji – podkreśla doktor Edyta Adamczyk-Kutera. – Przyjmowanie suplementów zawsze powinno odbywać się na zlecenie lekarskie, po ocenie stanu zdrowia i wykonaniu szczegółowych badań lekarskich – uważa doktor Piotr Niedziałkowski

Jak tłumaczy doktor Edyta Adamczyk-Kutera wykorzystując techniki z zakresu medycyny estetycznej możemy przywrócić odpowiednie proporcje twarzy, jeśli z różnych przyczyn doszło do ich zaburzenia oraz poprawić parametry tkanek zmieniające się w procesie starzenia.

Powodzenie tych działań zależy jednak od ogólnego stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta – zauważa i wyjaśnia, że stan zapalny, który towarzyszy chorobom przewlekłym, autoimmunologicznym, nadmiernej aktywności fizycznej, czy też niezrównoważonemu stresowi może być przyczyną niesatysfakcjonujących efektów lub co gorsza powikłań.

Po co suplementy?

Doktor Piotr Niedziałkowski ze stołecznego Centrum Estetyki Medycznej od lat zajmuje się m. in. kompleksową Oceną Stanu Biologicznego Organizmu (Profilaktyczne Bilanse Biologiczne) u swoich pacjentów.

Lekarz tłumaczy, że celem podawania suplementów powinno być uzupełnienie wykrytych badaniami krwi niedoborów, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć pomimo prawidłowego odżywiania lub kiedy istnieją stany, które zwiększają zapotrzebowanie organizmu na mikro i makroelementy (choroby, zwiększony wysiłek) lub też zaburzają proces wchłaniania (stany zapalne jelit, dysbioza).

W mojej praktyce lekarskiej rzadko widuję dobrze odżywionych pacjentów, nawet tych, którzy mają własnych kucharzy – stwierdza lekarz. – Wydaje się, że przyszłość nie zapowiada się dobrze i większość z nas z wiekiem będzie skazana na niektóre suplementy – zauważa.

Trzeba wiedzieć czego brakuje

Doktor Edyta Adamczyk-Kutera podkreśla, że dobrze zebrany wywiad i obserwacja pacjenta pozwala na zaplanowanie odpowiedniej, wspierającej zabiegi suplementacji. – Nutraceutyki dobieramy w oparciu o wykonane badania, czasem w przypadku braku badań, na podstawie objawów klinicznych zgłaszanych przez pacjenta: ogólnego samopoczucia, jakości snu, sposobu reagowania na stres i wielu innych – mówi.

Według doktora Piotra Niedziałkowskiego przyjmowanie suplementów zawsze powinno odbywać się na zlecenie lekarskie, po ocenie stanu zdrowia i wykonaniu szczegółowych badań lekarskich. – Trzeba pamiętać, że zarówno niedobory jak i nadmiary są szkodliwe – informuje i dodaje, że lekarz mający wiedzę z zakresu mikroodżywiania dobierze sprawdzone produkty.

Zdaniem doktora Niedziałkowskiego oceniając stan zdrowia pacjenta należy zebrać szczegółowy wywiad lekarski ze szczególnym uwzględnieniem objawów, wynikających z nieprawidłowej pracy mitochondriów (organella komórkowa, która odpowiada za zaopatrywanie komórek w energię) – Wykonać badania obrazowe oraz specjalistyczne badania laboratoryjne oceniające stan odżywienia, istnienie stanów zapalnych, ochrony przeciwrodnikowej, profil hormonalny, stan przewodu pokarmowego wraz z oceną mikrobioty oraz stan układu immunologicznego – wylicza lekarz. – Badaniu poddajemy krew, mocz, ślinę i kał – informuje.

Ustawienie suplementacji

Zdaniem doktor Edyty Adamczyk-Kutery jeśli pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego dietetyka, który starannie bilansuje dietę w zależności od zbadanych parametrów antropometrycznych, w zasadzie jako wsparcie zabiegów medycyny estetycznej możemy zalecić preparaty niezbędne do usprawnienia procesu gojenia i regeneracji.

Lekarka wskazuje, że do takich preparatów należą nutraceutyki oparte na opatentowanej formule aminokwasowej takie jak silny booster mitochondriów Aminother oraz Nutrakos, zawierający aminokwasy niezbędne do syntezy białek podporowych takich jak kolagen i elastyna.
 – W badaniach nad proteosomem skóry wykazano, że zarówno w procesie starzenia jak i pod wpływem niekorzystnych czynników środowiska największe zmiany zachodzą właśnie w obrębie macierzy komórkowej. Oba wymienione preparaty będą poprawiały stan tej niezwykle ważnej struktury – uważa doktor Edyta Adamczyk-Kutera.

Jak tłumaczy doktor Piotr Niedziałkowski uzupełniając niedobory doprowadzamy do przywrócenia wewnętrznej równowagi, która zapewnia sprawne działanie procesów życiowych…

(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu „Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>