Lek na odchudzanie ilustracja Fot. 123RF

Lek na odchudzanie: kolejny w polskich aptekach

Nowy lek na odchudzanie pojawił się w polskich aptekach w połowie stycznia. Mounjaro może być nawet skuteczniejszy od wcześniej dostępnych na rynku specyfików. W lutym Ministerstwo Zdrowia musiało tłumaczyć się z braków przeciwcukrzycowego leku Ozempic, który wykorzystywany jest masowo do terapii odchudzających.

Lek na odchudzanie tekst w magazynie "Rynek estetyczny"
Chcesz wiedzieć więcej. Zajrzyj do tego tekstu

Pytanie o dostępność leku wysłał do Ministerstwa Zdrowia poseł Grzegorz Rusiecki. – Do mojego biura poselskiego z prośbą o interwencję zwrócili się mieszkańcy, którzy zwracają uwagę na braki rynkowe leku Ozempic: 1 mg, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 4 dawki. Z przekazanych mi informacji wynika, że podstawowa cena leku wynosi 403,45 zł, z refundacją NFZ 127 zł, a dla osób powyżej 65 roku życia lek jest bezpłatny. Lek jest praktycznie niedostępny na rynku od kilku miesięcy. Pacjenci leczący się tym lekiem wskazują, że apteki sprowadzają lek z importu bezpośredniego w cenie ponad 850 zł – pisał parlamentarzysta.

Poza wskazaniami rejestracyjnymi

Maciej Miłkowski wiceminister zdrowia w odpowiedzi na pytania posła Grzegorza Rusieckiego napisał, że produkt leczniczy Ozempic w dawce 1 mg jest dostępny na polskim rynku. Swoje twierdzenie oparł o dane zaraportowane w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

Przyznał jednak, że lokalne niedobory leku mogą występować w niektórych aptekach, z uwagi na obserwowane wzmożone zapotrzebowanie. Według resortu utrudnienia w dostępności spowodowane są nadmierną konsumpcją.

Zjawisko to jest – według MZ – spowodowane tym, że Ozempic przepisuje się pacjentom, poza wskazaniami rejestracyjnymi, jako lek na odchudzanie. – Należy wskazać, że są to czynniki niezależne od Minister Zdrowia – tłumaczył wiceminister.

Alternatywne metody leczenia

Wiceminister poinformował, że resort wystąpił do konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii w celu określenia możliwości zastosowania alternatywnych metod leczenia w odniesieniu do produktu leczniczego Ozempic. Zgodnie z opinią eksperta, do tej samej grupy leków (analogi GLP-1) należą również produkty lecznicze Victoza oraz Rybelsus.

Należy przy tym wskazać, iż ordynowanie leków w terapii pacjenta należy wyłącznie do kompetencji lekarza prowadzącego leczenie. – Zatem w sytuacji, gdy następuje faktyczny problem z nabyciem leku, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym terapię, celem ustalenia możliwości zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej – napisał Maciej Miłkowski.

Apteki powinny mieć

Ministerstwo zdrowia tłumaczyło też, że apteka ogólnodostępna jest zobowiązana do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności. Według MZ jeżeli w aptece brak jest poszukiwanego produktu leczniczego, farmaceuta powinien zapewnić jego nabycie w tej aptece w terminie uzgodnionym z pacjentem…

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym wydaniu “Rynku estetycznego

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>