Polacy mogliby żyć 7 lat dłużej dzięki właściwej diecie?

Dzięki właściwej diecie Polacy mogliby żyć średnio o 5 do 7 lat dłużej – zwracali uwagę eksperci na warsztatach “Żywienie a stan zdrowia”, które zorganizowano 7 grudnia w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Jak podkreślali prowadzący warsztaty specjaliści zdrowie człowieka jest uzależnione od stylu życia w około 50 proc., natomiast np. znaczenie systemu ochrony zdrowia szacowane jest na około 10 proc. – informowała Gazeta Wyborcza.

Prof. Krzysztof Krygier z Wydziału Nauk o Żywności stołecznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas warsztatów zaznaczał, że wbrew często spotkanym w naszym kraju opiniom zdrowa dieta wcale nie musi być uciążliwa i niesmaczna. Jako przykład podawała słynącą z korzystnego wpływu na zdrowie dietę śródziemnomorską, pełną ryb, warzyw i owoców.

Jak dodał prof. Krygier w zdrowej diecie polecane są produkty pełnoziarniste, niskoprzetworzone, ryby i chude mięso drobiowe. Jego zdaniem warto też ograniczyć spożycie soli oraz cukru. Jak zauważył profesor w polskiej kiełbasie znajduje się więcej soli niż w morskiej wodzie.

Ekspercie podkreślali podczas warsztatów, że zdrowy tryb życia to zarówno niepalenie, jak również wystrzeganie się otyłości, czy codzienna aktywność fizyczna – zalecano około 30 min. ćwiczeń dziennie. Radzono unikać substancji rakotwórczych oraz nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Specjaliści radzili także, aby w ramach zdrowego tryby życia pamiętać o profilaktyce. Lekarze powinni doradzać pacjentom, aby pamiętali o szczepieniach przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Jednak – co podkreślano – szczególna rola w utrzymaniu dobrej formy i zdrowia przypada właściwej diecie.

Wśród konkretnych przykładów diet eksperci zaprezentowali tzw. “Polymeal”. Dieta ta zakłada spożywanie ryb 4 razy na tydzień, natomiast codziennie – czerwonego wina (około 150 mililitrów), 400 gramów warzyw i owoców, ząbka czosnku, gorzkiej czekolady, 40 gramów migdałów lub orzechów włoskich.

Zdaniem naukowców dzięki takiemu sposobowi odżywiania możliwe jest w warunkach polskich zmniejszenie ryzyka zawału o 78 proc. oraz wydłużenie życie o 7 lat w przypadku mężczyzn oraz o około 5 lat w przypadku kobiet.

Z danych zaprezentowanych podczas warsztatów wynika, że w porównaniu ze średnią unijną Polska ma sporo do nadrobienia, jeżeli chodzi średnią o długość życia. Okazuje się że mężczyźni w naszym kraju wciąż żyją średnio o około 4,6 roku krócej niż przeciętni mieszkańcy Unii Europejskiej. W przypadki kobiet różnica między UE a Polską wynosi 2,5 roku.

Zgodnie z przeprowadzonymi w 2010 r. badaniami CBOS 3 proc. Polaków w ogóle nie je warzyw, 62 proc. nie spożywa owoców, natomiast 77 proc. rzadziej niż raz w tygodniu spożywa ryby. Z drugiej strony te same badania pokazały, że ponad połowa naszych rodaków zbyt często je słodycze, natomiast 20 proc. pije za duże ilości słodzonych napojów.

Przykłady skutków długotrwałego prowadzenia niezdrowego trybu życia mogą być Stany Zjednoczone Ameryki. Dieta uboga w owoce i warzywa, brak aktywności fizycznej, a także nadużywanie alkoholu, czy palenie tytoniu, mogą doprowadzić do wzrostu liczby nowotworów o 40 proc. Co więcej przewiduje się, że młode pokolenie Amerykanów czeka życie krótsze niż ich rodziców, co jest ewenementem na skalę światową.

 

Źródło: www.wyborcza.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>