Ozempic face: jak tego uniknąć

Przyjmowanie leków, zawierających substancje czynne z grupy analogów GLP-1, wiąże się m.in. ze znacznym spadkiem apetytu, co prowadzi do szybkiej utraty masy ciała. Kiedy ktoś w szybkim tempie zrzuci ponad 20 kg, nie pozostaje to bez wpływu na rysy jego twarzy. O zjawisku „ozempic face” opowiada dermatolog krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed doktor Kamila Białek-Galas.

O lekach na odchudzanie powiązanych z efektem "ozempic face"
Czytaj jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o lekach na odchudzanie, powiązanych z efektem “ozempic face”

Kilka lat temu na polskim rynku zaczęły pojawiać się leki zawierające substancje czynne z grupy analogów GLP-1, stosowane nie tylko w leczeniu cukrzycy typu 2, lecz również otyłości i nadwagi, najczęściej towarzyszących wspomnianej chorobie. Preparaty te zawdzięczają swą popularność dużej skuteczności w walce z obydwoma tymi problemami. Do tego stopnia, że od pewnego czasu coraz chętniej sięgają po nie także pacjenci nie mający cukrzycy, a planujący po prostu schudnąć.

Moda nakręcana przez celebrytów

W porównaniu do innych leków odchudzających, preparaty zawierające analogi GLP-1 dają lepsze rezultaty. Dlatego są masowo przepisywane pacjentom przez lekarzy, niekoniecznie specjalizujących się w walce z cukrzycą. Chętnie sięgają po nie również gwiazdy, czy celebryci, u których media dopatrują się następnie efektu “ozempic face”, czyli pogorszenia wyglądu twarzy, spowodowanego szybkim spadkiem masy ciała. Popularność leków z analogami GLP-1 jest tak duża, że pojawiły się problemy z ich dostępnością dla ludzi z cukrzycą typu 2, a więc tych, którzy potrzebują ich najbardziej.

W ostatnim czasie zauważamy większą zgłaszalność do gabinetów medycyny estetycznej pacjentów, którzy w przeciągu krótkiego czasu istotnie stracili na wadze – zauważa doktor Kamila Białek-Galas z CM Sublimed. – Pacjenci rzadko kiedy myślą o tym, że odchudzanie, zwłaszcza szybkie i gwałtowne, doprowadzi u nich do redukcji tkanki tłuszczowej na całym ciele, a więc również na twarzy – dodaje. U osoby młodej będzie to może jeszcze dobrze wyglądało, jednak u osób w średnim wieku i starszych, u których proces starzenia jest bardziej zaawansowany, mogą pojawić się efekty uboczne.

Na proces starzenia twarzy mają wpływ m.in. zmniejszenie syntezy włókien kolagenowych, powodujące pojawienie się wiotkości skóry oraz postępująca resorpcja kości i zanik podskórnych poduszeczek tłuszczowych, powodujące że wiotka skóra traci “podparcie” i zaczyna opadać – tłumaczy dermatolog. – Jeżeli dochodzi do tego dodatkowo gwałtowany spadek objętości poduszeczek tłuszczowych, spowodowany przyjmowaniem wspomnianych leków, proces ten nabiera tempa – opisuje specjalistka.

Starszy wygląd w zamian za utratę wagi

Do gabinetów medycyny estetycznej trafiają pacjenci po intensywnych terapiach odchudzających, ze sporymi ubytkami podskórnej tkanki tłuszczowej. Dochodzi u nich do zanikania objętości skroni, policzków oraz w okolicy przedusznej, pojawienia się głębokich fałdów nosowo-wargowych, linii marionetki oraz do repozycji tkanek i zaburzania owalu twarzy, co przejawia się pojawieniem tzw. „chomików” w linii żuchwy.

Można powiedzieć, że pacjenci tacy “starzeją się w oczach” – opisuje dr Kamila Białek-Galas. – Pamiętajmy jednak, że leki zawierające analogi GLP-1 same w sobie nie powodują procesu starzenia. Po prostu ubytek tkanki tłuszczowej z okolicy twarzy zaczyna dawać taki efekt wizualny – wyjaśnia. Jak wynika z jej doświadczenia w wywiadzie lekarskim często okazuje się, że w terapii odchudzającej takiego pacjenta pojawia się lek na cukrzycę typu 2. Bo choć zjawisko “ozempic face” przyjęło swoją nazwę od najbardziej znanego medykamentu tego typu, to nie jest on jedynym.

Jak zadbać o twarz przed odchudzaniem

Proces ubytku tkanki tłuszczowej z całego naszego ciała na skutek starzenia się jest całkowicie fizjologiczny. Jednak w trakcie intensywnej kuracji odchudzającej, uwzględniającej stosowanie wspomnianych leków, warto zadbać o przygotowanie twarzy przed nadchodzącym procesem…

Cały artykuł do przeczytania w e-wydaniu “Rynku estetycznego

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>