Lasery: odmładzanie naczynka i przebarwienia

Wśród najpopularniejszych zabiegów laserowych lekarze wymieniają na ogół odmładzanie skóry metodą frakcyjną, usuwanie czerwonych naczynek z twarzy oraz niwelowanie przebarwień. Do wykonania każdej z tych procedur potrzebne jest specyficzne urządzenie

O popularne, estetyczne zabiegi laserowe zapytaliśmy właściciela gabinetu Triclinium w Warszawie, lekarza Marka Wasiluka, który nie ukrywa, że jego pasją są lasery medyczne. Jego zdaniem na pierwszym miejscu wciąż należy wymienić procedury odmładzające twarz, wykonywane za pomocą lasera frakcyjnego ablacyjnego.

To jest technologia znana od wielu lat, jednak moim zdaniem wciąż trudno o alternatywę jeżeli chodzi o skuteczne odświeżenie skóry – uważa lekarz. Jak tłumaczy jest to z jednej strony procedura dosyć agresywna, dająca wyraźne, dobre efekty, z drugiej strony bezpieczna, o stosunkowo krótkim okresie rekonwalescencji. – Biorąc pod uwagę radykalność zabiegu – zastrzega.

Kiedy porównuje laser frakcyjny ze stosowanymi do regeneracji skóry zabiegami takimi jak dermabrazja, czy głębokie peelingi, dochodzi do wniosku, że stopień bezpieczeństwa procedur laserowych jest większy a czas rekonwalescencji krótszy. Nie jest odosobniony w swojej opinii.

Według doktora Piotra Sznelewskiego, eksperta w dziedzinie laseroterapii, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging ablacyjne lasery frakcjonujące odpowiedziały na zapotrzebowanie pacjentów, którzy oczekiwali wyraźnego efektu regeneracji skóry, ale nie chcieli czekać tygodniami na gojenie po zabiegu.

Laser frakcyjny efekty Fot 123RFJak działa laser frakcyjny

Silne lasery frakcyjne – zwane również wyspowymi, ze względu na specyfikę działania – są w stanie utworzyć na skórze siatkę uszkodzeń, kolumn, które sąsiadują ze zdrową tkanką. Dzięki temu regeneracja skóry następuje szybciej, przy jednoczesnym zmniejszeniu zagrożenia powikłaniami.

Piotr Sznelewski podkreśla, że zabiegów z wykorzystaniem tego typu silnie działających na skórę technologii powinni podejmować się tylko lekarze. Próbując wyjaśnić zalety działania lasera wyspowego lekarz tłumaczył nam, że daje on takie efekty, jak głęboki peeling chemiczny z dużo krótszym okresem gojenia typowym dla peelingu średniogłębokiego, a nawet płytkiego. Według doktora Sznelewskiego jest to narzędzie, które skutecznie poprawia jakość skóry, szczególnie w przypadku, kiedy u pacjenta występuje zespół objawów zwanych fotostarzeniem.

Najczęściej zabiegi laserem frakcyjnym wykonuje się w celu odświeżenia skóry twarzy – mówił w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” Marek Wasiluk. Dodawał, że taką procedurę można zastosować na skórze w różnych obszarach ciała. Według niego drugim po twarzy miejscem, gdzie ma zastosowanie laser frakcyjny jest szyja, trzecim dłonie.

Dzięki zabiegowi pacjent będzie wyglądał młodziej, poprawi się napięcie skóry, pogrubi i poprawi się jej elastyczność. Poza tym laser wyrówna koloryt, wygładzi strukturę – opisuje efekty terapii lekarz z Triclinium. Jak zauważa często też laser frakcyjny znajduje zastosowanie w przypadku terapii blizn. Jego zdaniem przydatny jest głównie w przypadku blizn zanikowych. (…)

Zadbać o bezpieczeństwo

Tak jak w przypadku większości działań z zakresu medycyny estetycznej, osoba, która poddaje się zabiegowi laserem frakcyjnym powinna być zdrowa. Marek Wasiluk uspokaja, że jeśli gabinet dysponuje dobrej jakości sprzętem, lekarz właściwie dobierze parametry do problemu i do pacjenta, to ryzyko powikłań jest bardzo małe. Jego zdaniem może się zdarzyć… (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>