Nos to poważna sprawa

Nos jest najtrudniejszą operacją chirurgii estetycznej, ale jednocześnie jedną z tych, która daje pacjentom największą satysfakcję – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” chirurg plastyk dr Waldemar Weiss, należący do elitarnego Rhinoplasty Society of Europe, zrzeszającego europejskich specjalistów, zajmujących się operacjami nosa

Doktor Waldemar Weiss wyjechał z Polski w latach 80-tych, w czasie stanu wojennego tuż przed skończeniem studiów medycznych w Warszawskiej Akademii Medycznej. Najpierw trafił na Węgry, następnie do Afryki, ostatecznie kończąc swoją podróż we Francji. Jak opowiada w tamtych czasach uważał Francję za najciekawszy i najbezpieczniejszy kraj na świecie. Praktycznie nie znał wówczas języka, musiał zacząć się go uczyć od podstaw. Po uzyskaniu ekwiwalentu matury, dostał się na Uniwersytet Medyczny Xaviera Bichata w Paryżu, przechodząc najtrudniejsze egzaminy wstępne we Francji. Studia medyczne zrobił właściwie dwukrotnie, raz w Polsce – wyjechał tuż przed ich ukończeniem – drugi raz we Francji. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów zdobył specjalizację w jednym z najlepszych centrów chirurgii estetycznej w Europie: „Madeleine Lejour”. Od tamtego czasu doktor Waldemar Weiss ukończył liczne kursy i specjalizacje z dziedziny chirurgii plastycznej i estetycznej, dzięki czemu jest obecnie jednym z najbardziej dyplomowanych chirurgów plastyków we Francji i Europie, założycielem i właścicielem Centrum Chirurgii Estetycznej Zachodniego Paryża, w jednej z najstarszych (112 lat) i najbardziej renomowanych paryskich klinik „La Montagne”.
Dr Waldemar Weiss wyjechał z Polski w latach 80-tych, w czasie stanu wojennego tuż przed skończeniem studiów medycznych w Warszawskiej Akademii Medycznej. Najpierw trafił na Węgry, następnie do Afryki, ostatecznie kończąc swoją podróż we Francji. Dostał się na Uniwersytet Medyczny Xaviera Bichata w Paryżu, przechodząc najtrudniejsze egzaminy wstępne we Francji. Studia medyczne zrobił właściwie dwukrotnie, raz w Polsce – wyjechał tuż przed ich ukończeniem – drugi raz we Francji. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów zdobył specjalizację w jednym z najlepszych centrów chirurgii estetycznej w Europie: „Madeleine Lejour”. Od tamtego czasu doktor Waldemar Weiss ukończył liczne kursy i specjalizacje z dziedziny chirurgii plastycznej i estetycznej, jest założycielem i właścicielem Centrum Chirurgii Estetycznej Zachodniego Paryża, w jednej z najstarszych (112 lat) i najbardziej renomowanych paryskich klinik „La Montagne”. Obecnie operuje też w Szpitalu Medicover w Warszawie.

Operacje nosa są jednymi z popularniejszych chirurgicznych procedur estetycznych, zaraz po powiększaniu piersi i liposukcji. Jak mówi dr Waldemar Weiss w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” nos to kluczowy element twarzy. Twarz natomiast to jedyna część ciała, w której piękno jest jednocześnie funkcją. – Można powiedzieć, że w pewnym sensie pracuje się twarzą.

Dr Waldemar Weiss specjalizuje się w operacjach estetycznych twarzy a w szczególności nosa. Takich ludzi wcale nie jest zbyt wielu w Europie. Zrzeszonych w elitarnej “Rhinoplasty Society of Europe” chirurgów plastyków jest zaledwie 141.

Nie perfekcja a harmonia

Okazuje się, że chirurg, wykonujący estetyczną operację nosa nie powinien dążyć do perfekcyjnego, idealnie symetrycznego wyglądu. – Dąży się do harmonii. Są pewne proporcje w twarzy, które trzeba zachować – mówi nam dr Waldemar Weiss.

Ekspert zastrzega, że nie ma sztywnych estetycznych zasad, których lekarz ma się trzymać. Jego zdaniem, specjalista musi mieć doświadczenie oraz wyczucie, swego rodzaju zmysł artystyczny. Jak przekonuje idealnie symetryczna twarz wcale nie będzie piękna.

Była taka paryska anegdota o pewnym znanym chirurgu, który zrobił swojej żonie idealny nos. Perfekcyjny, prościusieńki – opowiada chirurg plastyk. Skończyło się na tym, że kobieta wyglądała jakby wprawiła sobie kawałek plastiku zamiast nosa.

Idealna symetria nie jest ładna – przestrzega dr Waldemar Weiss. Dodaje, że robiono doświadczenia, które dowodzą tej tezy. Dzielono zdjęcia znanych, pięknych modelek na dwie połowy. – Twarze, które składały się z dwóch identycznych połówek nie były postrzegane jako atrakcyjne.

Doświadczenie i zmysł artystyczny

Skoro nie ma jasnych zasad, to czym ma się kierować chirurg plastyczny podczas estetycznej operacji nosa? Według dra Waldermara Weissa lekarz musi mieć przede wszystkim solidne podstawy, które zdobywa się podczas procesu kształcenia oraz doświadczenie i warsztat.

Jednak nie każdy chirurg plastyczny będzie dobry w sferze estetycznej. Jeżeli ktoś nie ma zmysłu estetycznego, trochę tak jak malarz, to nie będzie miał dobrych efektów – uważa nasz rozmówca i dodaje, że chirurg, który nie będzie miał dobrych rezultatów po pierwszych dwóch procesach straci ubezpieczenie i zbankrutuje.

Dr Wademar Weiss podaje przykład Francji, gdzie się kształcił i odniósł sukces. Jak mówi tam na studia medyczne dostaje się ograniczona liczba osób, bo trzeba zdać jeden z najcięższych egzaminów. Potem najlepsi na ogół robią chirurgię. Spośród chirurgów najlepsi specjalizują się w chirurgii plastycznej.

Jak opowiada nam lekarz następnie najlepsi spośród specjalistów plastyków robią chirurgię estetyczną. Jeszcze mniej osób specjalizuje się w operacjach twarzy i dopiero pośród nich znajdują się chirurdzy, którzy znani są z wykonywania operacji nosa.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2016

Wywiad z dr Waldemarem Weissem do przeczytania w najbliższym numerze „Rynku estetycznego”. Numer już wkrótce dostępny na XVI Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie, w EMPIkach i w prenumeracie

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>