Przeciwdziałanie starzeniu na poziomie komórkowym

Udowodnienie stymulacji, przez badany preparat, starzejących się fibroblastów w warunkach stresu oksydacyjnego, czyli ekspozycji na wolne rodniki, jest zjawiskiem przełomowym, pozwalającym nam w praktyce znacznie spowolnić fizjologiczny proces starzenia się skóry – komentuje wyniki badań naukowców z włoskiego Uniwersytetu w L’Aquila prof. Wioletta Barańska-Rybak.

Zapoznaj się z publikacją komentowaną przez prof. Wiolettę Barańską-Rybak

Zespół włoskich naukowców z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Środowisku Uniwersytetu w L’Aquila pod kierunkiem dr Francesci Lombardi i Francesci Rosarii Augello przeprowadził badania nad preparatem Karisma. Preparat zawiera nieusieciowany kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej, ludzki rekombinowany polipeptyd kolagenu typu I oraz karboksymetylocelulozę.

Badaczki w publikacji naukowej informują o braku konfliktu interesów. Badania zostały sfinansowane przez ich macierzysty uniwersytet. Zainteresował je biomolekularny wpływ tego stosunkowo nowego produktu na skórę oraz starzejące się fibroblasty.

Spowolnienie starzenia się komórek

Naukowcom udało się wykazać, że terapia z wykorzystaniem trzyskładnikowego preparatu Karisma prowadzi do znaczącego wzrostu proliferacji i migracji dorosłych fibroblastów. Przeciwdziała starzeniu się związanemu z procesami utleniania. Ponadto po leczeniu zaobserwowano wzrost poziomu kolagenu i innych korzystnych dla skóry składników oraz poprawę kurczliwości dorosłych i starszych fibroblastów.

Ogólnie rzecz biorąc, dzięki badaniu uzyskaliśmy dowody na to, że terapia z wykorzystaniem Karismy jest skuteczna w poprawie funkcji biologicznych dorosłych fibroblastów oraz w hamowaniu zdarzeń biomolekularnych, związanych ze starzeniem się komórek – piszą badaczki podsumowując wyniki swoich prac.

Potwierdzenie mechanizmu działania

Prof. dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że opublikowane wyniki badań stanowią rzetelne potwierdzenie mechanizmu, działania tego trzyskładnikowego preparatu, na fibroblasty, kluczowe elementy skóry właściwej. Jak tłumaczy ich stymulacja  prowadzi do syntezy kolagenu typu I – tzw. „kolagenu młodości” – oraz białek zaangażowanych w jego wytwarzanie.

Profesor zwraca uwagę, że w badaniu przeprowadzonym na liniach fibroblastów dojrzałych i starzejących się w warunkach laboratoryjnych, odtworzono warunki rzeczywiste w jakich nasza skóra jest narażona na wolne rodniki przy ekspozycji na zanieczyszczenie środowiska (aglomeracje miejskie), promieniowanie UV, czy używki. – Dokładnie opisana metodyka badań oraz obrazowe przedstawienie wyników stanowią merytoryczną podstawę do klinicznego wykorzystania preparatu – zaznacza…

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym wydaniu „Rynku estetycznego” dostępnym m. in. dla uczestników XXIV Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, 8-10 marca, Warszawa.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>