Lasery w ginekologii estetycznej

Lasery coraz częściej wykorzystywane są w ginekologii estetycznej do wykonywania małoinwazyjnych zabiegów, po których pacjentki mogą szybko wrócić do normalnego życia. Jak zapewniają lekarze, wykonujący zabiegi, procedury takie mają na celu nie tylko efekt estetyczny, ale przede wszystkim poprawę komfortu życia.

Jak opowiada w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” dr Małgorzata Uchman-Musielak, ginekolog ze Szpitala Medicover, ginekologia estetyczna nie jest już dla wielu kobiet tematem tabu. Jednak lekarka zauważa, że wciąż pacjentki przychodzą do jej gabinetu ze spuszczoną głową i trochę się wstydzą mówić o tego typu problemach.

Ważne jednak, że przychodzą i szukają pomocy – dodaje. Zwraca uwagę, że starsze pacjentki w okolicach 60 lat często w ogóle nie mają pojęcia o możliwościach, jakie dają np. ginekologiczne zabiegi laserowe, nawet kiedy borykają się z problemami rozpoznanymi przez medycynę od 20, czy 30 lat.

Tomasz Paszkowski Fot. Maciej Drywie
Tomasz Paszkowski Fot. Maciej Drywie

Z kolei prof. Tomasz Paszkowski, kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kiedy zasugerowaliśmy mu, że ginekologia estetyczna to temat tabu a pacjentki wciąż trochę wstydzą się pytać o tego typu zabiegi zaoponował.

Mam wręcz przeciwne spostrzeżenia. W ostatnich latach coraz częściej zgłaszają się w naszym kraju do ginekologa pacjentki manifestujące potrzebę naprawy defektów estetycznych w zakresie zewnętrznych narządów płciowych – stwierdził i dodał, że wcale nie jest już rzadkością otwarta rozmowa pacjentki z lekarzem na temat estetyki okolic intymnych.

Co, jak sądzę, odzwierciedla głębokie zmiany w zakresie obyczajowości współczesnych Polek – tłumaczył w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” prof. Paszkowski.

Małoinwazyjnie zabiegi

Według kierownika Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie najczęstsze defekty estetyczne i funkcjonalne, zgłaszane przez pacjentki z prośbą o ich korektę, dotyczą zmian poporodowych, szczególnie po porodach drogami natury. Jak podkreśla są to najczęściej defekty estetyczne, którym towarzyszą określone dysfunkcje np. w zakresie jakości życia seksualnego. Wiele z tych problemów można rozwiązać dzięki nowoczesnym, laserowym zabiegom.

Jak zauważa prof. Tomasz Paszkowski popularność zabiegów laserowych w ginekologii estetycznej gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. – Pojawia się coraz więcej dowodów na ich skuteczność, zarówno krótko- jak i długoterminową – zaznacza nasz rozmówca. Według niego paleta możliwych zabiegów laserowych w tym obszarze medycyny jest szeroka i obejmuje m. in. rewitalizację warg sromowych i pochwy np. u kobiet po menopauzie lub po urodzeniu dziecka.

Przy użyciu lasera możemy również wycinać tkanki takie jak zrosty, przegrody, pozostałości błony dziewiczej lub przerosłe wargi sromowe – wylicza i dodaje, że ostatnio pojawiają się również doniesienia naukowe, wskazujące na przydatność zabiegów laserowych w leczeniu niektórych postaci nietrzymania moczu.

Nowoczesne aparaty do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej pozwalają na łatwe i bezpieczne wykonanie zabiegów, które w większości przypadków nie wymagają technik znieczulania i niezwykle rzadko powodują jakiekolwiek powikłania – stwierdza prof. Paszkowski.

Małgorzata Uchman-Musielak Fot. Rynek estetyczny
Małgorzata Uchman-Musielak Fot. Rynek estetyczny

Przed zabiegiem laserowym:
Dr Małgorzata Uchman Musielak, Szpital Medicover

Przed laserowym zabiegiem ginekologicznym wskazana jest depilacja okolic intymnych. Oprócz tego pacjentka nie może być w trakcie miesiączki, czy w ciąży. Z pewnością kobieta nie może być w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Jak najbardziej wskazane jest wykonanie przed zabiegiem badania cytologicznego, jeżeli nie było wykonywane w ciągu ostatniego roku. Konieczna jest kwalifikacja lekarza do zabiegu, aby wykluczyć czynną infekcję dróg rodnych i stwierdzić konieczność wykonania takiego zabiegu.

Zmniejszanie warg sromowych

Jak zauważa dr Małgorzata Uchman-Musielak jednym z częstych problemów, mających zarówno charakter estetyczny, jak i zdrowotny, z którym przychodzą do niej pacjentki, w wieku od 20 do 40 lat, to przerost warg sromowych mniejszych…. (…)

Okładka Rynek estetyczny IX-XII 2014
Okładka Rynek estetyczny IX-XII 2014

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł nt. wykorzystania laserów w ginekologii  i wiele innych ciekawych tekstów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w ostatnim numerze „Rynku estetycznego”.

 

Zapraszamy do PREMUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>