Śmierć po tabletkach na odchudzanie? Prokuratura bada sprawę

Produkty te stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia przyjmujących je osób – alarmuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) i przestrzega przed kupowaniem oraz stosowaniem niedopuszczonych do obrotu preparatów o nazwach: “DNP Fat Bumer”, “DNP”, “2,4 dinitrofenol”, “Pure Coffein 200” (300 mg dinitrofenu na kapsułkę) stosowanych do redukcji tkanki tłuszczowej. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 20-latki, która zażywała takie tabletki.

GIF w oficjalnym ostrzeżeniu informuje, że niebezpieczne preparaty są oferowane, jako suplementy diety w postaci tabletek na nielegalnych stronach internetowych i forach. Inspektorat podkreśla jednocześnie, że dinitrofenol, czyli związek chemiczny, który jest składnikiem groźnych preparatów, został zaklasyfikowany jako substancja niebezpieczna, rakotwórcza oraz toksyczna, która powoduje poważne zaburzenia, czy uszkodzenia ciała.

Może doprowadzić do śmierci – alarmuje w komunikacie GIF podkreślając jednocześnie: – Dinitrofenol nie jest stosowany w lecznictwie!

Odkłada się w organizmie

GIF wyjaśnia, że dinitrofenol kumuluje się w organizmie. Oznacza to, że nawet małe dawki są w stanie powodować bardzo poważne reakcje zagrażające zdrowiu i życiu.

Z informacji przekazanych przez Inspektorat wynika, że objawami ostrego zatrucia tym związkiem chemicznym są nudności, wymioty, zaczerwieniona skóra, pocenie się, niepokój, zawroty głowy, szybkie oddychanie, częstoskurcz, bóle głowy, gorączka oraz niewydolność wielonarządowa.

Zatrucie może prowadzić do śpiączki i śmierci – czytamy w komunikacie GIF. Śmiertelna dawka doustna substancji u ludzi wynosi od 1 do 3g.

Trwa śledztwo w sprawie śmierci 20-latki

Jak informuje GIF, Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota prowadzi obecnie śledztwo w sprawie śmierci dwudziestoletniej kobiety. Według Inspektoratu dotychczas zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy uzasadnia przypuszczenie, że do śmierci młodej dziewczyny doszło w wyniku zażycia substancji “2,4 – dinitrofenol”. Jest ona zazwyczaj stosowana jako herbicyd, jednak w tym przypadku została zażyta, jako środek odchudzający.

To pokazuje, jak groźne może być kupowanie produktów leczniczych, czy też suplementów na nielegalnych stronach internetowych – komentuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Z informacj uzyskanych w GIF wynika, że preparaty “DNP Fat Burner”, “DNP”, “Pure Coffein 200” oraz “2,4 dinitrofenol” nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydawanego w Polsce przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Nie mają też pozwolenia wydawanego przez Radę Unii Europejskiej, czy Komisję Europejską.

Do 8 lat za sprzedaż trujących preparatów

Należy bardzo mocno podkreślić, że oferowanie do sprzedaży szkodliwych dla zdrowia substancji, produktów farmaceutycznych, środków spożywczych jest przestępstwem, ściganym z mocy prawa – informuje GIF. Dodaje jednocześnie, że za obrót tego typu preparatami grozi kara do ośmiu lat więzienia i przypomina, że na sankcje są narażeni zarówno świadomi, jak i nieświadomi sprzedawcy.

Każdy, kto podejrzewa, że użył produktu z dinitrofenolem, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – apeluje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Ostrzega, że nawet jednorazowe przyjęcie niedużej ilości tej substancji może doprowadzić do śmierci.

 

Źródło: GIF


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>