anti-aging XXI międzynarodowy kongres medycyny estetycznej i anti-aging Fot. PTMEiAA

Anti-aging: żeby organizm funkcjonował musi mieć paliwo

Starzenie to jest proces dysfunkcji na wielu poziomach – stwierdziła prof. Halina Car podczas sesji, poświęconej medycynie anti-aging na ostatnim XXI Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie. – Dlatego tak ważne jest kompleksowe postępowanie spowalaniające procesy starzenia – tłumaczyła.

Jak mówiła prof. Halina Car kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Zakładu Farmakologii Klinicznej UMB w każdej minucie zachodzi średnio 30 tys. reakcji chemicznych w każdej komórce. Wszystko to jest powiązane i funkcjonuje doskonale, kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi. Natomiast z wiekiem zaczyna brakować pewnych związków na poziomie biochemicznym, ponieważ organizm działa w stanie zaburzonej równowagi. Warto wówczas podjąć działania z zakresu szeroko rozumianej medycyny anti-aging.

Jesteś tym, co jesz?

Zdrowie w dużej mierze zależy od tego co spożywamy – mówiła podczas podczas XXI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging prof. Halina Car. – Żeby organizm funkcjonował musi mieć paliwo. Jeżeli nie mamy składników do właściwych reakcji biochemicznych, do funkcjonowania mitochondriów, błon komórkowych, do utrzymywania homeostazy, to poprawa wyglądu zewnętrznego nie usunie problemu – wyjaśniała.

Według niej jeżeli lekarz właściwie wesprze pacjentów przed zabiegami medycyny estetycznej, jak również po nich, wówczas efekty będą się dłużej utrzymywały a pacjenci będą czuli, że się nimi zaopiekowano. Według niej kluczowe jest kompleksowe postępowanie spowalniające procesy starzenia (anti-aging).

Jak najdłużej utrzymać homeostazę organizmu i zdrowie pacjenta. Taki jest główny cel – mówiła, zwracając uwagę, że homeostaza z wiekiem nieuchronnie maleje i cała sztuka polega na tym, żeby utrzymywać równowagę na najwyższy możliwym poziomie.

Interwencje anti-aging

Zdaniem prof. Haliny Car bez odpowiedniego stylu życia wpływanie na spowolnianie procesu starzenia jest bardzo trudne. Wśród podstawowych składowych zdrowego stylu życia profesor wymieniła aktywność fizyczną, właściwą dietę oraz utrzymanie właściwej wagi ciała.

Żeby zapewnić organizmowi dopływ właściwych składników do funkcjonowania, ekspert uważa za uzasadnione dokonywanie interwencji farmakologicznych. Chodzi m. in. o preparaty mające działanie przeciwzapalne, i antyoksydanty.

Wydaje mi się, że w dużym stopniu stres oksydacyjny jest włącznikiem różnego rodzaju procesów starzeniowych. Być może nawet w 90 procentach – mówiła prof. Halina Car. – Co więcej uważam, że większość z nas ma podwyższony poziom wolnych rodników – dodała. Dlatego jest zwolenniczką kompleksowego postępowania antyoksydacyjnego z wykorzystaniem związków, których działanie jest udokumentowane oraz potwierdzone badaniami klinicznymi.

Warto postawić na sprawdzone

Profesor Halina Car podczas wykładu wskazała, że jedną z takich sprawdzonych substancji jest astaksantyna. Jej zdaniem, ważne jest jednak żeby był to preparat pochodzenia naturalnego, dobrze oczyszczony. Warto też żeby posiadał kompleks, wspomagający działanie. Podkreślała też znaczenie stabilności chemicznej astaksantyna zawartej w preparacie.

Zwróciła uwagę, że istnieje ponad 500 opublikowanych badań, dotyczących preparatu AstePur Arava i astaksantyny. Zaprezentowała podczas wykładu kilka wyników badań, wskazujących m. in. na korzystny wpływ preparatu na układ odpornościowy. – Bez niego nie ma procesu spowalniania starzenia – zastrzegała.

Pokazała publikację, dokumentującą pozytywny wpływ na kluczowy dla funkcjonowania organizmu ośrodkowy układ nerwowy. Co ciekawe pojawiła się też publikacja w której opisano korzystny wpływ astaksantyny w syndromie przewlekłego zmęczenia, który – jak wskazywała prof. Halina Car – jest zmorą naszych czasów. Wykonano też badania nt. wpływu astaksantyny na poprawę jakości skóry.

Okazało się również, że ma właściwości ochronne przed promieniowaniem UV. – Jest mnóstwo efektywności udokumentowanych na podstawie badań klinicznych. Cała pula efektywności w poszczególnych układach mówi nam o kompleksowym działaniu. Tego poszukujemy dziś w farmakoterapii – mówiła prof. Halina Car.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>