Bez oznak starzenia?

Naukowcom udało się opóźnić, a nawet wyeliminować związane z wiekiem zmarszczki, osłabienie mięśni oraz zaćmę – póki co był to eksperyment na myszach – informuje “Nature”. 

Darren Baker i Jan van Deursen z amerykańskiej Mayo Clinic usunęli z organizmów myszy starzejące się komórki (senescent cells), które straciły zdolność do dalszych podziałów – dowiadujemy się z serwisu Polskiej Agencji Prasowej – Nauka w Polsce.

Podczas badań zwracano uwagę na trzy objawy starzenia: zaćmę, czyli zmętnienie soczewek oczu, zanik tkanki mięśniowej oraz podskórnej tkanki tłuszczowej (dzięki tkance tłuszczowej skóra jest gładka).

Myszy były – jak na swój wiek – wyjątkowo sprawne fizycznie. Podawanie leku całkowicie eliminującego namnażające się komórki dramatycznie opóźniło występowanie objawów starzenia. Nawet w przypadku myszy, które już zdążyły się zestarzeć, podanie leku poprawiało działanie mięśni.

Terapia nie przedłużyła życia myszy, jednak, jak spekulują naukowcy, skoro starzejące się komórki mają związek z objawami starości, ich eliminacja mogłaby znacznie podnieść jakość życia.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>