Ilość i jakość snu pomaga schudnąć

Kiedy dorosła osoba zaczyna dietę z umiarkowanym ograniczeniem kalorii, możliwe jest przewidzenie stopnia utraty tłuszczu na podstawie ilości i jakości snu – wynika przeprowadzonych w Kanadzie badań.

Dr Jean-Philippe’a Chaput z Eastern Ontario Research Institute, asystent na wydziale pediatrii University of Ottawa (Kanada) przeprowadził badania zgodnie z którymi przedłużenie czasu snu o godzinę może wiązać się ze spadkiem 0,7 kg masy tłuszczu po uwzględnieniu innych towarzyszących zmiennych.

Według dr Jean-Philippe’a Chaput, najlepszym sposobem na zbadanie zależności pomiędzy wagą a snem byłoby obserwowanie przez długi czas ludzi o różnych nawykach sennych i analiza wpływu snu na ich wagę. Ponieważ jednak takie badanie jest prawie niemożliwe, najlepszym badaniem była obserwacja nawyków sennych i skorelowanie ich z masą ciała.

Na podstawie obserwacji wykazano, że grupa ludzi śpiąca mniej niż 6 godzin na dobę, która zmieniła swoje przyzwyczajenia i wydłużyła ilość snu do 7-8 godzin, nie doświadczyła wzrostu wskaźnika masy ciała (BMI) lub masy tłuszczu w trakcie badania w porównaniu z grupą kontrolną, której czas trwania snu cały czas utrzymywał się w zdrowym przedziale.

Grupa, która utrzymywała krótki czas trwania snu zyskała 1,1 ± 0,36 kg/m2 w BMI i 2.4 ± 0.64 kg masy tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą kontrolną.

Aby przetestować hipotezę, że ilość i jakość snu mogą mieć wpływ na ilość utraconego tłuszczu u osób z nadwagą i otyłych dorosłych, które  umiarkowanie ograniczyły ilość zjadanych kalorii, dr Chaput zbadał 123 otyłe osoby w wieku od 25 do 50 lat. Ich dieta zakładała zmniejszenie ilości spożywanych kalorii o 600 kcal od 15 do 24 tygodni.

Uczestnicy przestrzegający zalecanej diety stracili średnio 4,5 ± 3,9 kg, z czego 76% masy pochodziło z zapasów tłuszczu.

– Zaobserwowano istotną dodatnią korelację między czasem trwania snu i utratą tkanki tłuszczowej. Im więcej ludzie spali, tym więcej tkanki tłuszczowej tracili – uważa dr Chaput. Zaproponował on kilka powodów, dla których krótki sen wpływa na naszą wagę. Jak wskazuje Niedobór snu może zwiększać głód, a wyższe stężenie greliny, które wiąze się z krótkim snem, utrudnia termogenezę i utlenianie tłuszczów.

– Ponadto, im mniej śpimy tym więcej czasu i możliwości mamy, aby spędzić je przy jedzeniu. Wreszcie, mniej snu może prowadzić do zmęczenia, co również wpływa na metabolizm – twierdzi dr Jean-Philippe Chaput.

Źródło: ScienceNews.pl


Komentarze

  • Agnieszka Bednarz napisał:

    Lektura tego artykułu tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto zadbać o dobry jakościowo sen. Ja jakieś pół roku temu, jesienią, miałam bardzo trundy porjekt w pracy, siedziałam po nocach, potem w ciągu dnia po pracy odsypiałam i tak przestawiłam organizm, że najdłuzej odpoczywałam śpiąc po południu, a w nocy pracowałam. Później nie mogłam się przestawić do spania w nocy, a nie w dzień. W rezultacie nie spałam prawie wcale. Nie wiedziałam co robić i poszłam w koncu do apteki, gdzie pani powiedziała mi, że moze mam za mało melatoniny (która odpowiedzialna jest za normalny, dobry sen). Kupiłam zatem melatoninę w tabletkach, lek nazywał się melatonina lekam, bez recepty. Brałam przez jakiś czas 1 tabletkę na 1h przed snem i wszytsko wróciło do normy. Obecnie śpię normalnie, codziennie 7h, budze się wypoczęta. Tak powinno być i mam nadzieję, że będzie, bo chcę być szczupła:)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>