Komórki macierzyste: nie ma gotowych recept

W rozmowie z “Rynkiem estetycznym” prof. Zygmunt Pojda, kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Banku Komórek Macierzystych Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie zwraca uwagę, że w gruncie rzeczy wszystkie metody z wykorzystaniem komórek macierzystych, poza przeszczepami krwiotwórczymi, przeszczepami szpiku, są w świecie naukowym uważane jeszcze za terapie eksperymentalne.

Nie ma gotowych recept, ściśle opracowanych naukowo, które wskazywałyby dokładnie, jaki jest efekt leczenia komórkami macierzystymi. Na świecie, jak i w Polsce prowadzonych jest w tym zakresie wiele badań, także z udziałem ludzi. Przykładowo w oficjalnej amerykańskiej bazie badań klinicznych, zarejestrowanych jest ponad 300 projektów związanych z komórkami macierzystymi z tłuszczu.

Nadzwyczajna regeneracja

Zdaniem prof. Zygmunta Pojdy można uznać, że tzw. mezenchymalne komórki macierzyste mogą wywierać istotny efekt terapeutyczny, gdyż podane do miejsca uszkodzenia pomagają w regenaracji częściowo wytwarzając nową tkankę, a przede wszystkim aktywując lokalne procesy naprawcze. Bardzo ważną rolą tych komórek jest ich lokalne oddziaływanie na układ immunologiczny chorego.

Pracownia Inżynierii Komórkowej Centrum Onkologii uczestniczy w kilku projektach, badających możliwości terapeutyczne mezenchymalnych komórek. Ciekawe wyniki, wskazujące na możliwość regeneracji mięśni uzyskał np. zespół prof. Marii Anny Ciemerych-Litwinienko z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pozytywne efekty regeneracyjne były obserwowane w przypadku badań klinicznych prowadzonych przez dr Roberta Śmigielskiego w Carolina Medical Center. Tu chodzi o gojenie uszkodzeń więzadeł stawów i mięśni.

Z kolei w stołecznym Centrum Onkologii prowadzony jest projekt badawczy chirurga Sławomira Mazura, który, wykorzystując własny tłuszcz pacjentek oraz komórki macierzyste z tłuszczu odtwarza piersi po wyleczeniu z nowotworu. Pierwsze obserwacje są obiecujące.

Gabinety z komórkami macierzystymi

Dr n.med. Maria Noszczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych zauważyła podczas konferencji prasowej, że komórki macierzyste już teraz są wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej w Polsce. Jak mówiła popularność zdobywa np. wykorzystywanie komórek separowanych z tłuszczu do wykonywania zabiegów, które mogą doprowadzić do regeneracji skóry twarzy.

Zdaniem prof. Zygmunta Pojdy większość, pojawiających się na rynku terapii estetycznych z wykorzystaniem komórek macierzystych jest praktycznie nieweryfikowalnych przez pacjentów. – Pacjent jest bezbronny wobec takich ofert. Nie ma szans weryfikacji, ponieważ musiałby się nauczyć całej dziedziny medycznej i jeszcze mieć dostęp do informacji, która na ogół nie jest udostępniana – uważa naukowiec z Pracowni Inżynierii Komórkowej Centrum Onkologii.

Według niego trudno też jednoznacznie stwierdzić, które zabiegi pomagają pacjentom, a które nie. – Na ogół gabinety, które oferują tego typu usługi nie publikują żadnych danych naukowych. Nie widziałem żadnej publikacji naukowej z polskiego ośrodka, która pokazywałaby wyniki rutynowej pracy z komórkami macierzystymi np. w celach estetycznych – mówi nam prof. Zygmunt Pojda i dodaje, że ośrodek, który robi zabiegi z komórkami macierzystymi i ogłasza jedynie, że robi to dobrze, jest praktycznie poza kontrolą.

Są też pewne ograniczenia prawne… (…)

Komórki macierzyste w kremach

Prof. Zygmunt Pojda, kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Banku Komórek Macierzystych Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie opowiada nam o tym, czy w ogóle możliwe jest, aby komórki macierzyste były obecne w pielęgnacyjnych kremach… (…)

Okładka numeru 1/I-III/2015
Okładka numeru 1/I-III/2015

Chcesz wiedzieć więcej? Cały tekst i wiele innych ciekawych, unikalnych artykułów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w ostatnim numerze „Rynku estetycznego” .
Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>