Lepsza dieta to lepsza jakość nasienia

Wyniki badań zaprezentowanych podczas 67. zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Reprodukcyjnej (ASRM) wskazują na ścisły związek sposobu odżywiania mężczyzn z parametrami jakości ich nasienia. 

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego, Uniwersytetu Rochester i hiszpańskiego Uniwersytetu Murcji – informuje PAP – Nauka w Polsce.

W eksperymencie uczestniczyli mężczyźni w wieku od 18 do 22 lat, których diety oceniano na podstawie kwestionariuszy, a jakość nasienia za pomocą standardowych testów diagnostycznych. Pod uwagę wzięto również czynniki takie jak rasa, palenie papierosów czy współczynnik masy ciała (BMI).

Diety mężczyzn podzielono na dwa rodzaje: zachodnią, charakteryzującą się wysokim spożyciem czerwonego mięsa i produktów na bazie oczyszczonych ziaren zbóż oraz zdrową dietę bogatą w ryby, warzywa i produkty pełnozbożowe.

Naukowcy zaobserwowali, że sposób odżywiania drugiej grupy miał wpływ na lepszą ruchliwość plemników.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ponad 10 proc. Polek zastosowało botoks przeciw zmarszczkom

Rocznie w Stanach Zjednoczonych decyduje się na niego 2,5 miliona kobiet. W Polsce do stosowania toksyny botulinowej przyznało się 13 proc. kobiet.

Zamknij