Pierś piersi nie równa

Choć są pewne kanony piękna kobiecych piersi – chirurdzy plastyczni niejednokrotnie w tych kwestiach oglądają się na artystów i szukają inspiracji choćby w słynnej Wenus z Milo – to jednak w rzeczywistości króluje różnorodność. Tak jak różnorodne są problemy kobiet, z którymi do chirurgów plastycznych się zgłaszają, tak i wachlarz możliwości operacyjnych jest bogaty

Lubomir Lembas Fot. Rynek estetyczny
Lubomir Lembas Fot. Rynek estetyczny

To dr Lubomir Lembas, znany chirurg plastyczny, zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że kanony piękna kobiecych piersi, do których próbują dążyć lekarze i ich pacjentki mają swoje korzenie zarówno w medycynie jak i w sztuce. Zauważył, że rzeźba Wenus z Milo, choć antyczna, daje nam obraz piersi idealnej, także ze współczesnego punktu widzenia.

Chirurdzy plastyczni obserwują pewne prawidłowości np. że większa część piersi powinna być poniżej brodawki, która z kolei powinna być lekko zadarta w górę. Co ciekawe piękne piersi wcale nie muszą być idealnie symetryczne, choć wyraźny brak symetrii jest wadą. Ważne, żeby odpowiadały pewnym proporcjom, wówczas będą postrzegane jako ładne. Jednak, jak przyznaj dr Lubomir Lembas: – Piersi, które ogląda chirurg plastyk są przeróżne.

Małe nie będą wielkie

Z jakimi problemami przychodzą pacjentki do chirurga plastycznego? Bywa, że praktycznie w ogóle nie mają piersi, albo mają bardzo małe i chcą je powiększyć. Bywa, że takie kobiety mają wady rozwojowe. W obydwu tych przypadkach bardzo przydatne okazują różnego rodzaju implanty, które – odpowiednio dobrane – pozwalają zdolnemu chirurgowi plastycznemu piersi kształtować i zwiększać ich rozmiar.

Dr Lubomir Lembas pokazywał wyniki operacji kobiet, które miały bardzo małe piersi. Zwracał uwagę, że jeżeli taka pacjentka po operacji uzyskiwała wyniosłość piersiową B, to nie był to zły wynik. Zresztą na ogół pani była zadowolona z takiego rezultatu. Lekarz przyznawał, że w tego typu przypadkach nie uzyskuje się rozmiarów chociażby zbliżonych do Wenus z Milo. Zwracał uwagę, że chirurgia plastyczna też ma swoje ograniczenia a operacja powiększenia piersi odznacza się tym, że chirurg musi brać pod uwagę stopień pokrycia implantu.

Dr Lubomir Lembas ostrzega przed bagatelizowaniem lub ośmieszaniem operacji powiększania piersi. Czasami do jego gabinetu przychodzą młode dziewczyny, dla których brak piersi jest poważnym problemem. – Wówczas zastosowanie nawet małych, anatomicznych implantów powoduje, że pacjentka czuje się bardziej kobieca i jednocześnie zachowuje naturalny wygląd – wyjaśnia lekarz.

Jak tłumaczy część pacjentek ma wady rozwojowe piersi. To sytuacja, w której nie mówimy już o defektach stricte estetycznych, ale o problemach, które z różnych powodów dotykają kobiety. Zdarzają się deformacje kształtu, zdarzają się też wyraźne asymetrie, czy też niedorozwoje. Chirurg plastyczny może takim paniom pomóc z dobrym rezultatem.

Często w grę wchodzi poważniejsza ingerencja operacyjna, polegające np. zarówno na założeniu implantu, wykonaniu plastyki piersi, jak i modelowaniu zmienionego gruczołu. Lekarz przyznaje, że trudno jest uzyskać ze zniekształconych piersi kształt bardzo zbliżony do ideału, ale zawsze można uzyskać poprawę.

Poprawić piersi po ciąży

Spora grupa pacjentek chirurgów plastycznych to kobiety, które wcale nie mają małych piersi. Urodziły jedno lub dwoje dzieci. Ich ładne piersi nieco zwiotczały, opadły a one chciałaby uzyskać stan sprzed porodu, karmienia, ciąży…. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>