Poszukiwane modelowanie ciała

Coraz częstsze jest wykonywanie zabiegów łączonych takich jak liposukcja i lipofiling. Ceny zabiegów są bardzo zróżnicowane od kilku to kilkunastu tysięcy złotych. Wymagania pacjentów stawiane lekarzom i placówkom są coraz wyższe. Placówka, która chce wykonywać takie zabiegi musi spełnić wysokie wymagania i zainwestować w kosztowny sprzęt.

Z rozmów z lekarzami wynika, że obecnie coraz wiecej pacjentów jest zainteresowanych zabiegami kompleksowymi. Zdaniem dr Henryka Mekle, szefa Centrum Estetyki Ciała w Katowicach najczęściej do placówki trafiają pacjentki, które chcą zredukować lokalne nagromadzenia tkanki tłuszczowej i objawy cellulitis (zagłębienia, uniesienia) oraz zaostrzyć kontury ciała, co oznacza powiększenie piersi, pośladków.

– Tak więc liposukcja i lipofiling, to najcześciej łączone procedury estetyczne uzupełniane czasami plastykami powłok, blizn – twierdzi dr Henryk Mekle. Z kolei w warszawskiej klinice IQ Medica najczęściej wykonywanym zabiegiem łączonym jest odsysanie tłuszczu z ud bądź brzucha i przeszczepianie go w piersi i policzki.

– Metoda przeszczepiania tłuszczu cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów ze względu na jej kompleksowość, czyli jednoczesne modelowanie sylwetki i powiększanie piersi – mówi Sandra Pogorzelska z IQ Medica.

Wymagania pacjentów

Jak podkreślają lekarze medycyny estetycznej, wymagania polskich pacjentów, co do jakości zabiegów, a także opieki i standardów w placówkach stale rosną.

– Myślę, że jest to naturalny proces we wszystkich dziedzinach życia – uważa dr Henryk Mekle. Pacjenci zwykle starają się uzyskać jak najwięcej informacji o potencjalnym operatorze. Obecnie dzięki internetowi oraz rosnącej konkurecji mogą spróbować porównać oferty różnych specjalistów.

– Pacjeci są wyedukowani i mają dostęp do informacji, więc są świadomi tego co im się należy – twierdzi Sandra Pogorzelska. Jej zdaniem coraz częściej pytają o kwalifikacje lekarzy, ukończone kursy, doświadczenie, a jeszcze kilka lat temu wręcz wstydzili się pytać, czy lekarz ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania danego zabiegu.

Lekarze zwracają uwagę, że ciągle jeszcze wśród osób korzystających z usług medycyny estetycznej zbyt mała jest dbałość o bezpieczeństwo. Wynika to z ciągle jeszcze małej w naszym kraju świadomości skutków, jakie mogą za sobą nieść nieudane interwencje estetyczne.

Profesjonalizm i wiedza fachowa jest bardzo ważna w medycynie estetycznej, co podkreśla chociażby dr Andrzej Ignaciuk szef Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Przed niebezpieczeństwami wynikającymi z zbiegów, wykonywanych przez niewykwalifikowane osoby, nie posiadające wiedzy medycznej przestrzega także prof. Kazimierz Kobus.

Cena to koszty gabinetu i praca lekarza

Na cenę zabiegu wpływają różne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę. W grę wchodzą koszty wykorzystania i amortyzacji sprzętu, materiały potrzebne do wykonania zabiegu i oczywiście praca lekarza.

– Każdy z tych elementów ma swoje znaczenie i jest zróżnicowany cenowo w zależności od wspomnianych czynników – mówi dr Henryk Mekle. Jego zdaniem ogromne znaczenie ma układ właścicielski, tzn. czy lekarz jest gospodarzem obiektu. – Wtedy najczęściej urealniają się wyobrażenia o właściwych proporcjach ekonomicznych – uważa dr Mekle i dodaje, że oczywiście ogromne znaczenie ma fachowość lekarza. Zastrzega jednak, że sprawność wykonującego zabieg nie zawsze jest gwarantem sukcesu inwestycji.

– Ceny zabiegów modelowania ciała najogólniej mówiąc są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – mówi dr Henryk Mekle. Jego zdaniem koszty uzależnione są od ogromnej ilości czynników począwszy od kosztów utrzymania ośrodka medycznego (media, amortyzacja, personel ) przez wyposażenie, do uwarunkowań marketingowych.

Inny będzie koszt liposukcji strzykawkowej przez użycie ssaka, a inny liposukcji wspomaganej ultradźwiękami, czy laserem. Inwestycja w laser to rozpiętość kosztów liczona nawet w setkach tysięcy złotych. Specjaliści podkreślają, że oceny kosztów zabiegu można dokonać tylko indywidualnie dla każdego pacjenta po wykonaniu odpowiednich badań.

Sale do zabiegów

Sale zabiegowe muszą spełniać odpowiednie warunki zarówno budowlane, jak i sanitarno-epidemiologiczne. Jest zasadnicza różnica pomiędzy salą operacyjną, a salą zabiegową .W sali zabiegowej nie powinno wykonywać się operacji zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym.

Sale zabiegowe nie są zwykle wyposażone w klimatyzację z laminarnym nadmuchem powietrza, co powinno być standardem w sali operacyjnej, są mniejsze więc niekomfortowe, zwłaszcza do wykonywania dużych zabiegów.

– Pomijając przepisy ujmujące warunki budowlane i sanitarno-epidemiologiczne powinno się zadbać o wielkość pomieszczenia, jego czystość, czyli zmywalność powierzchni oraz zachowanie procesów odkażania, dostępność tlenu, monitorowanie funkcji życiowych – wyjaśnia dr Henryk Mekle. Przy planowaniu sali trzeba pamiętać, że podczas zabiegów lekarz często posiłkuje się dodatkowymi urządzeniami.

Ile kosztuje sala

Koszt sal zabiegowych będzie zależał od profilu placówki. Jeżeli klinika będzie chciała wykonywać kompleksowe zabiegi modelowania ciała, prawdopodobnie będzie musiała się pokusić o zorganizowanie sali operacyjnej.

– Różnice w kosztach będą zależały od rodzaju projektu, jaki będziemy wdrażać do realizacji. Jeżeli zapragniemy spełniać kryteria bloku operacyjnego, to od razu należy się nastawić na koszty rzędu miliona złotych – tłumaczy dr Henryk Mekle. Wynika to z konieczności spełniena wszelkich obostrzeń związanych z takim obiektem.

– Śluzy, pomieszczenia dodatkowe, gazy medyczne, przepływ i filtracja powietrza, winda do transportu pacjentów, zabezpieczenie w media itd. – wymienia dr Mekle.

W AG Klinik informują, że koszt wyposażenia sali operacyjnej w zależności standardu może wahać się między 1 -2 mln zł. Na koszty składa się klimatyzacja laminarna, odpowiednio pokryte ściany, podłoga oraz wyposażenie. Wśród koniecznego wyposażenia jednym z najkosztowniejszych systemów będzie profesjonalna klimatyzacja, która może pchłonąć kilkaset tysięcy zł.

Stół operacyjny to koszt w granicach 100 -200 tys. zł. Na aparat do znieczuleń będzie trzeba wyłożyć około 100 -150 tys. zł. Inwestycja w lampy operacyjne to, według AG Klinik, nawet 100 tys. zł. Do tego dochodzą różnego rodzaju elektrourządzenia w zależności od specyfiki sali.

(Nowoczesna Medycyna Estetyczna 2010)


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>