Tabletki na odchudzanie z bojowym środkiem trującym

Nielegalna wytwórnia środków, które miały wspomagać odchudzanie, została odkryta w Zgierzu. Jak informuje krakowska prokuratura produkowano tam tabletki – tzw. “spalacze tłuszczu” – oparte na substancji, która była stosowana przez Amerykanów podczas wojny w Wietnamie do niszczenia pastwisk, lasów i kultur roślinnych.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie we wtorek (10 września) zatrzymali w Zgierzu mężczyznę, który zajmował się produkcją i rozpowszechnianiem przez Internet szkodliwych tabletek na odchudzanie – poinformowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Krakowie, na której polecenie dokonano aresztowania.

Spożycie tych środków może powodować zgon lub ciężkie nieodwracalne powikłania dla zdrowia – ostrzegają śledczy i informują, że zatrzymanemu w tej sprawie Maciejowi Ż. prokuratura przedstawi zarzut wprowadzenia do obrotu środków stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.

Co mają wspólnego tabletki na odchudzanie z wojną w Wietnamie

Z opinii biegłego z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie wynika, że tabletki na odchudzanie były produkowane w warunkach chałupniczych i zawierały: 2,4-Diniotrofenol. To organiczny związek chemicznym, który ma postać jasnożółtej krystalicznej substancji, słabo rozpuszczającej się w wodzie.

Jak się dowiadujemy związek zastosowany w tabletkach na odchudzanie, produkowanych w Zgierzu należy do fitotoksycznych bojowych środków trujących i był stosowany przez Amerykanów podczas wojny w Wietnamie do niszczenia pastwisk, lasów i kultur roślinnych. Jest stosowany do produkcji herbicydów, wywołaczy fotograficznych i środków wybuchowych. 2,4-Dinitrofenol w stanie suchym jest palny i może być wybuchowy.

Jest to substancja silnie trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Same opary tego związku powodują podrażnienie śluzówek.

Mogą zabić

Według biegłego z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie doustne przyjęcie tej substancji może spowodować nudności, wymioty, palpitacje serca, pocenie się. Dawki rzędu 3,5 mg/kg powodują natomiast silne zatrucia z objawami obrzęku płuc i hipotermią.

Związek ten może spowodować zejście śmiertelne – stwierdza biegły.

Śledczy apelują, żeby osoby, które nabyły takie podejrzane środki na odchudzanie, skontaktowały się z Prokuraturą Okręgową w Krakowie lub Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Osoby te będą przesłuchane w sprawie w charakterze pokrzywdzonych – czytamy we wtorkowym (10 września) komunikacie krakowskiej prokuratury.

Śmierć po tabletkach na odchudzanie

Jak informowaliśmy w czerwcu w portalu rynekestetyczny.pl Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 20-latki, która najprawdopodobniej zatruła się właśnie tabletkami na odchudzanie z 2,4-dinitrofenolem. Takie są wstępne ustalenia śledczych poczynione na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego.

Czytaj też. Śmierć po tabletkach na odchudzanie? Prokuratura bada sprawę

Przypomnijmy, że w czerwcu Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) przestrzegał przed kupowaniem oraz stosowaniem niedopuszczonych do obrotu preparatów o nazwach: „DNP Fat Bumer”, „DNP”, „2,4 dinitrofenol”, „Pure Coffein 200″ (300 mg dinitrofenu na kapsułkę) stosowanych do redukcji tkanki tłuszczowej. GIF alarmował, że produkty te stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia przyjmujących je osób.

W oficjalnym ostrzeżeniu Inspektorat informował, że niebezpieczne preparaty są często oferowane, jako suplementy diety w postaci tabletek na “nielegalnych stronach internetowych i forach

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Krakowie, www rynekestetyczny.pl


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>