Rynek estetyczny na wiosnę

21 marca, pierwszego dnia wiosny pojawił się w EMPIKach nowy “Rynek estetyczny”. W numerze przedstawiamy badania CBOS, z których dowiadujemy się m. in., jaką wagę przywiązujemy do wyglądu i co chcielibyśmy zmieniać. Rozmawiamy na temat liftingu chirurgicznego i metod małoinwiazyjnych. Piszemy o technologiach modelujących ciało, dermokosmetykach i diecie anti-aging. Zarządzający firmami mówią o perspektywach a eksperci o możliwościach. W tle wisi nad branżą sprawa zmiany prawa

Unia Europejska w zeszłym roku przyjęła nowe regulacje, dotyczące wyrobów medycznych, zaostrzające system nadzoru i bezpieczeństwa. Po 3-letnim okresie przejściowym mają wejść w życie. W nowych przepisach wyraźnie mówi się o produktach do celów estetycznych.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wyrobów medycznych, które zmienia dotychczasowe regulacje unijne w tym obszarze zostało przyjęte 5 kwietnia 2017 r. Jednak nowe przepisy będą miały zastosowanie dopiero po trzyletnim okresie przejściowym. Oznacza to, że zaczną obowiązywać wiosną 2020 r.

Nowe prawo dotyczy wprowadzania do obrotu, udostępniania na rynku lub wprowadzania do używania wyrobów medycznych stosowanych u ludzi. Stosuje się również do badań klinicznych dotyczących takich wyrobów.

Polaków pogląd na wygląd

Prawie połowa Polaków jest zadowolona ze swojego wyglądu i nie chce nic zmieniać – wynika z najnowszego badania CBOS. Wydawałoby się, że to zła wiadomość dla branży medycyny estetycznej, gdyby nie to, że ponad jedna czwarta – mimo deklarowanej satysfakcji – myśli o dokonaniu jakichś korekt a jedna trzecia uważa, że wygląd przesądza o powodzeniu w życiu osobistym i zawodowym. Poza tym starzejemy się i dłużej jesteśmy postrzegani jako młodzi

Zdecydowana większość Polaków (87%) przywiązuje dużą wagę do własnego wyglądu – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS w 2017 r. na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Nie jest niespodzianką, że kobiety przywiązują większą do wagę do własnego wyglądu niż mężczyźni, niemniej jednak także wśród panów takie deklaracje składa ogromna większość – 80%.

Ludzie potrzebują coraz lepszej pielęgnacji

Zdaniem Carlosa Gonzaleza jest pewien haczyk w modzie na produkty tzw. naturalne, ekologiczne. – Problem w tym, że ograniczenia w korzystaniu z innowacyjnych rozwiązań zmniejszają skuteczność kosmetyków – mówi w rozmowie z „Rynkiem esetycznym” Country Manager marki Sesderma w Polsce. Jest pod wrażeniem wiedzy Polek nt. kosmetyków

To co Carlosa Ginzaleza zaskoczyło w Polsce, to wysoki poziom świadomości polskich kobiet w temacie dbania o skórę. – Polki dużo wiedzą o tym, jak dobrze korzystać z kosmetyków. Muszę powiedzieć, że w porównaniu z tym, co obserwowałem w innych krajach europejskich Polki dużo bardziej interesują się na przykład składem produktów – stwierdza.

Można podciągnąć….

O możliwościach jakie dają nici i klasyczny lifting rozmawiamy z dr n. med. Tadeuszem Witwickim, cenionym chirurgiem plastycznym. – Trudno jest znaleźć kobietę zgłaszającą się do liftingu chirurgicznego, która nigdy wcześniej nic nie robiła – zauważa lekarz. Jego zdaniem na operacyjny face-lift warto poczekać co najmniej do czterdziestki.

Jako chirurg plastyczny najczęściej wykonuję oczywiście typowe face-lifty chirurgiczne. Zdarza się mu jednak wykonywać małe operacje kiedy stopień opadania tkanek twarzy nie wymaga rozleglejszej ingerencji. – Można wówczas np. ograniczyć się do okolicy żuchwy, szyi, podbródka i policzka – radzi i dodaje, że opadanie skóry w tych okolicach często jest przyczyną pojawienia się pacjentki u lekarza. – Przy tego typu problemach często stosuję też specjalne nici – mówi lekarz.

Lek na podwójny podbródek

Jest wiele rodzajów zabiegów stosowanych w walce z podwójnym podbródkiem. Wśród nich metody chemiczne, które dają bardzo dobre rezultaty w krótkim czasie, przy niedużym ryzyku powikłań i właściwie braku okresu rekonwalescencji. W ubiegłym roku w Polsce pojawił się nowy lek, dzięki któremu lekarze medycyny estetycznej osiągają bardzo obiecujące wyniki

Podwójny podbródek powoduje optyczne zatracie granicy pomiędzy twarzą i szyją, przez co dodaje zarówno lat, jak i kilogramów. Na dolegliwość tą cierpią nie tylko osoby z nadwagą, czy ludzie starsi, ale również ci młodzi i szczupli. Jak tłumaczy dr n. med. Elżbieta Podgórska, jego bezpośrednią przyczyną może być także obciążenie genetyczne, czy nieprawidłowa postawa (długotrwale opuszczona głowa powoduje zwiotczenie mięśni szyi).

Nie bądźmy żywieniowymi ignorantami

Czy my wiemy co jemy? – Jak będziemy chcieli, to się dowiemy – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” dr Dorota Wydro. Opowiada o swojej fascynacji medycyną anti-aging, dietetyce, prawidłowym żywieniu oraz przekonuje że warto korzystać z dostępnej naukowej wiedzy, która jest coraz obszerniejsza.

A dlaczego nie wiemu co jemy? – Nikt nas tego nie uczy – zauważa Dorota Wydro i tłumaczy: – Przykładowo, dietetyki nie było w programie nauczania medycyny przez wiele lat. Jakieś elementy pojawiają się na wybranych kierunkach. Wprawdzie sporo się o tym słyszy w mediach, ale nie do końca wiadomo skąd te informacje pochodzą.

– Mówi się, że trzeba czytać etykiety na produktach – kontynuuje Dorora Wydor. – przecież ale żeby je przeczytać, trzeba najpierw wiedzieć, jakie ma znaczenie to, co tam jest napisane – dodaje. – Wiemy, że np. konserwanty są złe, czy obserwujemy histerię glutenową. Zamiast położyć nacisk na to, co jest dla nas dobre, koncentrujemy się na tym, co jest szkodliwe. W efekcie powstają restrykcyjne eliminacyjne diety, które są po prostu niezdrowe, a my nadal nie wiemy co jemy – przekuje autorka książki „Anti-Aging na talerzu.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/III-VI/2018

Prenumerata i EMPIK

Te i inne ciekawe tematy znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny

 

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>