Kosmetolog i zabiegi estetyczne

Dr Marzena Glinka z Zakładu Kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wywiadzie dla „Rynku Estetycznego” stwierdziła, że nie widzi powodu, dla którego dobrze przygotowany kosmetolog nie mógłby wykonywać zabiegów takich jak iniekcja z toksyny botulinowej. Wzbudziło to kontrowersje wśród lekarzy.

Dr Marzena Glinka w rozmowie z „Rynkiem Estetycznym” stwierdziła, że z pewnością kosmetolodzy nigdy nie będą sobie rościć prawa do tego, żeby mówić, że leczą. Mogą prowadzić zabiegi, które wspomagają proces leczenia, przygotowywać skórę np. do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, mogą prowadzić rehabilitację skóry po zabiegach. Jednak – jak podkreśla dr Glinka – leczenie to jest jedyna rzecz, która jest bezspornie zastrzeżona dla zawodu lekarza.

Jeżeli natomiast kobieta chce się upiększyć, to nie widzę przeciwwskazań, żeby kosmetolog wykonywał takiego rodzaju zabiegi – dodała.

Kosmetologia i medycyna

Według dr Marzeny Glinki możemy mówić na czym polega różnica między zabiegami medycznymi a kosmetologią. – Nie będziemy natomiast mówili o medycynie estetycznej, bo z niezrozumiałego dla mnie powodu w Polsce do tej pory nie ma takiej specjalizacji – uważa kosmetolog z Łodzi. – Jest medycyna i jest kosmetologia – podkreśla.

Jej zdaniem wszystko to, co dotyczy ratowania życia lub zdrowia pacjenta, to jest medycyna i ten obszar jest zastrzeżony tylko i wyłącznie dla lekarzy.

Natomiast wszystkie inne działania, o które toczy się spór, takie jak np. mezoterapia, czy estetyczne iniekcje śródskórne, podskórne to nie są już zabiegi medyczne. To są zabiegi estetyczne – tłumaczy.

Według niej w polskim prawie nie ma wyraźnego rozgraniczenia, regulacji, które wskazywałyby, jakie zabiegi estetyczne mogą robić lekarze, a jakie kosmetolodzy.

Środowiska lekarskie, zajmujące się zabiegami estetycznymi na ogół zgodne są co do tego, że granicą, poza którą nie powinny wkraczać osoby bez wykształcenia medycznego jest bariera skórno-naskórkowa. Dr Marzena Glinka mówi nam jednak, że wyznaczenie tej granicy wcale nie jest takie proste. Jej zdaniem dobrze przygotowany do zawodu kosmetolog absolutnie ma kompetencje do wykonywania np. iniekcji z toksyny botulinowej w celach estetycznych.

Lekarze: kosmetolog bez strzykawki

Dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) w rozmowie z „Rynkiem Estetycznym” podkreśla, że opinie wyrażane przez dr Glinkę są – jego zdaniem – co najmniej kontrowersyjne. Uderzyło go m. in. lekceważenie z jakim kosmetolog mówiła o medycynie estetycznej. Według niego takie postrzeganie zabiegów może być niebezpieczne dla pacjentów.

Dr hab. n. med. Paweł Surowiak, prof. Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii AM we Wrocławiu oraz członek zarządu PTMEiAA tłumaczy nam, że z definicji iniekcji można dokonywać wykorzystując do tego leki lub wyroby medyczne. Przypomina jednocześnie, że tego typu substancje podawać może pacjentowi bądź lekarz, bądź pielęgniarka pod nadzorem lekarza.

Kosmetyczka, czy kosmetolog nie są uprawnieni do podawania leków. Preparaty kosmetyczne zaś nie są przeznaczone do iniekcji – stwierdza w rozmowie z „Rynkiem Estetycznym” prof. Surowiak.

W opinii dr Waldemara Jankowiaka, wiceprezesa PTMEiAA, wykonywanie iniekcji, czy innych czynności medycznych przez kosmetologów, jest wręcz niezgodne z prawem. Wynika to, jego zdaniem, m. in. z ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Prof. Paweł Surowiak przyznaje, że rozumie ciężką sytuację kosmetologów. Według niego absolwentów wydziałów takich jak kosmetologia jest po prostu zbyt wielu w stosunku do potrzeb rynku. Jego zdaniem to kryzys powoduje, że próbują oni podejmować się aktywności, których podejmować się nie powinni.

Wywiad z dr Marzeną Glinką i komentarze lekarzy już dostępne w nowym e-Wydaniu „Rynku Estetycznego”: http://www.rynekestetyczny.pl/e-magazyn/


Komentarze

 • ja mieszkam i pracuje w kraju, gdzie zabiegi estetyczne ”ulaczaja” wyksztalceniu i wiedzy lekarzy… a moze- prosze Panstwa to nie chodzi wcale o kompetencje i brak czy nadmiar iedzy tylko jka ze wszystkim POlsce- o pieniadze

 • a Ja mam pytanie do lekarze medycyny , a nie dr bo takiego tytułu nie posiada ten Pan.
  Dlaczeho absolwenci jego szkóli lke.med wpuścili do gabintów kosmetologów ???Osmieszajac tym samym siebi i cała medycyne estetyczna???

  • Kosmetolog napisał:

   Zgadzam się!!! Ostatnio ratowałam 2 pacjentki z pewnej kliniki w Warszawie która mieści się w centrum handlowym. Były umówione na wypełniacz do pana doktora, a obsługiwała je młodziutka kosmetyczka. Brak karty pacjenta, brak informacji o preparacie! Kobiety poszły tam dla konkretnego lekarza a jego nawet nie było w klinice!!!

 • I jeszcze jedno większośc preparatów sprzedawanych tylko lekarzom medycyny estetycznej nie ma rejestracji w Polsce ???
  I na tym polu lek.med Ifnaciuk nie widzi niebezpieczeństwa dla pacjentów .

  • Antonina napisał:

   Ale jaka jest różnica skóry pomiędzy Słowakiem czy Niemcem a Polakiem? To co nie jest groźne dla nich dla polaków tez nie będzie.

 • Te kwestie muszą być uregulowane kto ?co robi?
  ludzie są zdezorientowani
  moja koleżanka chciała zaoszczędzić i powiększyła sobie usta u kosmetyczki i zrobiła się z tego masakra estetyczna!
  na leczenie poleciała już do dermatologa, który jej to rozpuszczał:)
  Ludzie pomyślcie 3 razy zanim dacie sobie coś wstrzyknąć!

 • KATARZYNA napisał:

  Oczywiście ,ze chodzi o kase!!!! to nie kwestia czy ktoś jest lekarzem bo oni tez maja “rękę” albo nie ….jestem kosmetologiem i konczyłam studia nie po to żeby robic henne bo to mozna zrobic po kursie ….a lekarze są chciwi i wmawiają wszystkim ,ze kosmetolog ni umie powiekszyc ust ha ha a kto uczył sie w kier upiększania?? to oni wchodza nam w kompetencje!!!! napewno dentysta albo okulista albo dermatolog zna doskonale proporcje …tak jak my musi uczyc sie podawania wypelniaczy bo tego ich tez na studiach nie ucza…

 • Chcesz poprawc urode i portfel, oraz wygladac … +20 , skorzystaj z uslug renomowanej olsztynskiej praktyki dermatologiczno-estetycznej na ul.Kosciuszki u Dr.Jablonowskiej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>